• Thriller

Krvavý příliv (1995)

Do východního Pacifiku vyplouvá americká jaderná ponorka, jako reakce na ohrožení světového míru ruskými ultranacionalisty, kteří se v Rusku zmocnili jaderného arzenálu... Hlavní zápletka filmu spočívá v konfliktu mezi kapitánem ponorky a jeho zástupcem v momentě, kdy je avizován jaderný útok ze strany Ruska a příkaz k odpálení raket z americké ponorky není pro přerušení spojení ověřen. Nastává okamžik nevratného rozhodnutí - vypustit rakety a rozpoutat jadernou apokalypsu, nebo vyčkat na opravu spojení a zprávu ověřit? Na palubě vypuká vzpoura a boj o kapitánský můstek... Téměř celý film se odehrává v prostorech ponorky, přesto Tony Scott se svým týmem dokázal držet diváky v neustálém napětí a očekávání, za což právem zasluhuje uznání. To patří také Gene Hackmanovi a Denzelu Washingtonovi v hlavních rolích a rovněž mnoha dalším hercům ve vedlejších úlohách. Začátek a závěr filmu byl "zkrášlen" typickým americkým patosem, ale s tím se asi dalo počítat. Hezký film. 75 %.

Daria (2020)

Kolem Darie, nové přítelkyně mladého psychiatra Marka, se dějí divné věci. Je Daria blázen, nebo po ní opravdu někdo jde?...Zvláštní film. Zvláštní neznamená automaticky špatný a toto dílo Matěje Pichlera by špatné být nemuselo a v mnoha aspektech ani nebylo. Zajímavý je určitě námět, výborná je technická stránka (kamera, střih), skvělá a příhodná je metalová hudba, slušná atmosféra i někteří herci (z dvou hlavních jasně vede Mira Nosek). Toto vše dobré ale výrazně shazuje to, co je hlavní páteří každého filmu - scénář a s ním ruku v ruce režie. Příběh je zahlcen zbytečnými přívěšky a obsahuje četné absurdity, náhody a nelogičnosti. Přesto nechci první dílo mladého režiséra úplně pohanit. Vždyť mě to vlastně docela bavilo. Proto ty 3*. 55 %.

Případ Collini (2019)

Jeho první případ, silně a nečekaným způsobem, vstoupí do života mladého obhájce, díky na povrch postupně vyplouvajícím skutečnostem. Skvěle rozehraný příběh a vývojovými zvraty a psychologickými dilematy, plný emocí. Výbornou atmosféru a psychologické napětí neskutečně spoluvytváří hudba Bena Boysena. Rovněž herci se vcelku činí, především Elyas M´Barek a kupodivu také Franco Nero, který roli beze slov (téměř) zvládl bravurně. Silné 4*. 85%.

Poslední aristokratka (2019)

Potomek českých emigrantů získá v Čechách staré rodové sídlo a přijíždí se svou americkou rodinou po čtyřiceti letech do vlasti svých předků, aby zde začali nový život... Poněkud křečovité vyprávění bez výraznějšího humoru a bez koulí. Dvě hvězdičky za několik světlejších momentů, za některé postavy, které mne docela bavily (hospodyně, kastelán) a za talentovanou Yvonu Stolařovou, kterou doufám ještě někdy ve filmu uvidím. 30 %.

Šťastný nový rok (2019)

Příběh o prožití konce roku v zasněžených Tatrách může mít určitě potenciál stát se úspěšnou romantickou komedií. V tomto díle Jakuba Kronera občas probleskly jiskřičky něčeho slibného, zajímavého a vtipného. Jiskřičky ale vzápětí zadusily stupidity, nelogičnosti a iracionalita v chování a jednání postav. To nemůže spravit ani celá řada výrazných hereckých osobností, ani nádherné exteriéry Vysokých Tater. 40 %.

Zelená míle (1999)

Krásný, poutavý a emotivně silný snímek z vězeňského prostředí s ne nepodstatným, avšak velice citlivě a nenásilně podaným, podílem mystiky. Frank Darabont znovu ukázal svou schopnost pracovat s příběhem a s atmosférou a rovněž s výběrem herců. Útěk z věznice Shawnshank sice zůstává v mých očích a srdci výš, ale pět hvězdiček i tomuto počinu francouzského génia sluší. 90%.

Pretty Woman (1990)

Krásná a vtipná romantika, která potěší i po opakovaném shlédnutí. 85%.

Prázdniny v Římě (1953)

Krásná procházka věčným městem s tou nejmilejší průvodkyní, jakou si můžeme přát. Audrey Hepburn je v tomto hezky plynoucím příběhu opravdu k nakousnutí a výrazově naprosto dokonalá. Gregory Peck sice už tak dokonalý není, ale má své charisma a společně jim to krásně ladí. Nádherná pětihvězdičková romantika. 90 %.

Temný úsvit (2006)

Příběh amerického letce, který byl při svém prvním letu nad Laosem sestřelen a poté prožil peklo v tamním zajateckém táboře, z něhož se mu podařilo uprchnout... Psychologické drama s obrovsky silnou atmosférou a realisticky syrovým prostředím zajateckého tábora a laoské džungle, bravurně vypracované charaktery postav, včetně těch laoských a parádní představení trojice Christian Bale, Steve Zahn a Jeremy Davies v jejich úlohách. Celý tvůrčí štáb, v čele s Wernerem Herzogem odvedl skvělou práci. 80 %.

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Pohádka, které sice trošku chybí propracovanější příběh s větším spádem, ale nechybí milá princezna, sympatický král, jedna pořádně hnusná potvora, příjemný, pohledný a statečný jinoch, máme tu taky úsměvné strážce poplety a krásnou paní vod a její dva roztržitě milé pomocníky. Vše se odehrává v krásných exteriérech a oku lahodí rovněž kostýmy. Velkým plusem filmu je casting - většina herců (převážně slovenských) byla pro mne neznámou a musím s potěšením konstatovat, že byli výborní. Tuto pohádku bych v minisoutěži tří nových pohádek letošních vánoc zařadil na nejvyšší stupeň, těsně před Hodinářova učně a Vánoční hvězdu se ztrátou na třetím místě. Hezké tři hvězdy a v porovnání z domácími pohádkami posledních let jedna z těch povedenějších. 65%.