• Thriller

Strašák (1973)

Příběh dvou životních ztroskotanců - zcela rozdílných osobností - z nichž se, během putování Amerikou za naplněním svých snů, stanou spřízněné duše a vznikne mezi nimi silné přátelské pouto. Pomalu plynoucí road-movie, které je postaveno čistě na perfektně napsané charakteristice a procesu vývoje vztahu dvou hlavních postav a jejich skvěle uchopeném pojetí Hackmanem a Al Pacinem. Příběh samotný je jinak vcelku suchý a rozvleklý. 65 %.

Spider-Man 3 (2007)

Třetí pokračování Spidermana je opět technicky a vizuálně téměř dokonalou podívanou (skvělý Sandman), ale scénáristicky je to o poznání slabší dílo, než ty dvě předchozí. 60 %.

Spider-Man 2 (2004)

Pokračování příběhu pavoučího muže probíhá ve stejném duchu jako "jednička", je vizuálně a technicky ještě o něco výš, ale cítil jse zde méně zřetelný závan té správné komiksové atmosféry a naopak větší porci snahy o komerční uspokojení, včetně slaďoučkého závěru. V některých aspektech lepší než první film (dr. Octopus...), ale jako celek mi to vychází přibližně na stejných 75 %.

Spider-Man (2002)

Komiksová klasika, která je nesporně velice dobře natočena, příběhově poutavá a zajímavá a obsahuje hezkou hudbu. Nejedná se ale o nic mimořádného, co by ve mne vyvolalo nadšení a nezapomenutelný zážitek. To platí i pro herecká představení, včetně tradičně bezvýrazového Tobeyho Maguira. Slabší čtyři hvězdičky. 75 %.

Jednoduchý plán (1998)

Když dva bráchové Hank a Jacob s jejich kamarádem Lou objeví náhodně v lese vrak letadla s velkým balíkem peněz, vymyslí jednoduchý plán - peníze schovají a po čase, pokud je nebude nikdo hledat, si je rozdělí. I velice jednoduchý plán se ale může zvrtnout... Skvěle natočený, nápaditě vystavěný příběh, který mne úplně pohltil svým napětím a atmosférou, skvěle napsanými postavami a parádními hereckými výkony jejich představitelů, především B. B. Thorntona. Pro mne velký zážitek  a mé jednoznačné doporučení ke shlédnutí. 85%.

Ledová archa (2013)

Vzpoura ve vlaku, kroužícím už osmnáctým rokem po Zemi, zpustošené apokalypsou... Film mne nenadchnul ani tím, jak je natočen, ani atmosférou, ani samotným příběhem, ale hlavně na mne absolutně nezapůsobila snad ani jediná postava - tím, jak byly vyprofilované. Rozporuplný, nesourodě působící snímek mi prostě po všech stránkách moc nesedl. 55 %.

Zoufalství a naděje (2017)

Sonda do duše kněze, jehož pohled na okolní svět se změní po setkání s mladým manželským párem. Díky těmto lidem si začne uvědomovat nerovnost mezi ideály boží víry a jednáním církve. Film se silnou myšlenkou a silným poselstvím, se správně ponurou a smutnou atmosférou a s velmi dobrým Ethanem Hawkem v hlavní roli. Na mne to ale bylo příliš minimalistické, pomalé, vláčné a uspávací. Zcela  chápu diváky, kteří dílo ocenili velmi vysokým hodnocením, ale za mne je to jen za 50 %.

Nadějná mladá žena (2020)

Příběh Cassandry - mladé ženy, která se nedokáže (a nechce) vypořádat s brutálním znásilněním své nejlepší kamarádky Niny v době studia medicíny a taky s lhostejností a nečinností všech, kterých se tento hrůzný incident týkal i těch, kteří měli zjistit a potrestat viníky. Cassandra se každou noc stává aktérem pomsty a postupně (shodou okolností) dospěje až k pomstě zcela fatální... Žena režisérka a scénáristka (v jedné osobě), ženy producentky - to jsou skutečnosti, které mohou nahrávat na smeč odpůrcům feministických hnutí, hnutí Me Too a současné, někdy šílené genderové kampani, k jejich kritice. Osobně nejsem ani zdaleka příznivcem těchto bláznivých aktivit, avšak tento snímek Emerald Fennell takto vůbec nevnímám. Vždyť ti "zlí" zde nejsou pouze chlapi.  Je zde jedna zlá děkanka a vlastně ani samotnou osobnost hlavní hrdinky rozhodně nelze vnímat jednoznačně kladně - naopak - Cassandra je vlastně psychopatická mrcha, jejíž konání se dá do jisté míry i pochopit, ale určitě s ní nelze zcela sympatizovat. Děj příběhu je nápaditý, krásně ubíhá a ke konci skvěle graduje, Carey Mulligan hraje na výbornou, stejně jako někteří její kolegové (Bo Burnham, Clancy Brown, Alison Brie, Connie Britton), kteří však zdaleka nedostávají takový prostor a velikou pochvalu zaslouží rovněž písničkový soundtrack. Výborný počin režisérské i scénáristické premiantky Emerald Fennell. 80 %.

Dál než se zdálo (2010)

Vcelku průměrná, příběhově nijak vyjímečná romantická komedie o vztahu na dálku. Některým scénám a dialogům jsem se od srdce zasmál, ale bylo dost i těch, které asi měly být vtipné, ale na mne tak nepůsobily. Hlavním a velkým plusem filmu jsou Drew Barrymore a Justin Long, kteří jsou velice přirození ve svých projevech a hlavně mezi nimi moc krásně funguje vzájemná chemie. Pochvalu zaslouží také chytlavé písničky a hudba celkově. 65 %.

Richard Jewell (2019)

Příběh pracovníka bezpečnostní agentury, který během olympijských her v Atlantě zachránil mnoho lidských životů, když objevil batoh s výbušninou. Kvůli zavádějícím informacím v médiích a následném vyšetřování FBI se však ze dne na den stal z hrdiny hlavním podezřelým, který zažívá nejhorší období svého, dosud poklidného života... Po rozpačitých prvních asi dvaceti minutách, kdy jsem trochu tápal, kam příběh zařadit, se ale postupně zformoval v závažné drama, které až do konce pozvolna gradovalo. Tématicky silné, dobře natočené, s výbornými herci. Klobouk dolů před bezmála devadesátiletým Clintem Eastwoodem. 75 %.