• Thriller

22 výstřelů (2010)

Bývalý mafiánský boss, který už všeho nechal a nyní si užívá klidný život s rodinou, je nucen znovu vyrazit do boje... Velice dobrý film, který by mohl mít klidně nakročeno k pětihvězdičkovému počinu. O to víc mne mrzí dva aspekty, které ho v mých očích dost zásadním způsobem sráží, přestože to jsou věci, které by bylo velmi jednoduché změnit. Za prvé je to úvodní scéna v garážích, kde pět zabijáků nastoupí na chlapa a z několika metrů ho zasype ranami z pistole, brokovnice (možná i samopalu ?) a z dvaadvaceti zásahů, které mu uštědří, není ani jeden smrtelný. Absurdní a daleko za hranicí uvěřitelnosti. Přitom by nebylo až tak složité zpracovat tuto scénu věrohodněji. Druhá skutečnost, která mi prožitek z filmu kazila, byla ta hrozná, roztřesená kamera. Velká škoda, ale i tak lepší průměr. 65%.

Joker (2019)

Po tom, co se zneuznalý, nepřízní osudu zasažený a na hraně šílenství balancující klaun, střetne tváří v tvář s brutalitou, násilím a zlem, jeho šílenství, společně s pocitem bezradnosti a ztráty víry v dobro a spravedlnost vygraduje do rozměrů, které z něj učiní vraždící monstrum a zrodí Jokera - ikonu zločinu. Vcelku banální a předvídatelný příběh - je ale absolutně precizně napsaný a do detailu propracovaný, stejně precizní je i jeho vizuální zpracování a obrovsky silnou stránkou filmu je herecky naprosto úžasný Joaquin Phoenix, totálně ponořený do své role. Přes pomalejší rozjezd - velice výživné psychologické drama. 80 %.

Nemilosrdní (2015)

Jean Reno a jeho parta kovbojů. Ne, nejsme na divokém západě, jsme v současné Francii a ti kovbojové jsou příslušníci francouzské policie. Absolutně nepřesvědčivá béčková záležitost, kterou nevytrhne ani stále docela charismatický (i když odulý a obtloustlý) Reno, ani přitažlivá Caterina Murino, ani několik vydařenějších, dobře technicky zmáknutých scén. 40 %.

Není kam utéct (2011)

Parta horolezců objeví na odlehlém místě Skotské vysočiny podzemní skrýš a v ní uvězněnou malou holku. Jejím vysvobozením pro ně začíná boj o holý život...Hodně nevyrovnaná záležitost, která má dobré, technicky i obsahově zdařilé pasáže, má i solidní atmosféru a hudební složku a ani hercům není co vytknout. Ty zdařilé pasáže jsou ale jen ojedinělé. Celkově to zanechává těžkou příchuť scénáristického a režijního amatérismu s chatrným příběhem s mnoha prvoplánovými a logicky nepřesvědčivými kombinacemi. Škoda, potenciál byl určitě vyšší. 45 %,

Temné kouty (2015)

Libby Day, která jako malá holčička na vlastní oči viděla masakr, při němž byly zavražděny její dvě sestry a matka, nyní - po třiceti letech znovu oživuje své vzpomínky - pod tíhou pochybností, jestli jako dítě viděla vše tak, jak tehdy vypověděla a usvědčila tak z činu svého bratra, který dostal doživotní trest... Zajímavá sonda do lidské duše a svědomí s výbornou Charlize Theron. Způsob a styl, kterým to bylo natočeno, mne ale moc nevtáhl. Přišlo mi to příliš roztrhané častými, mnohdy nic neříkajícími flashbacky, zkratkovité, nedotažené v zásadních pasážích příběhu a z toho všeho pramenící absence náležitě emotivních momentů a větší hloubky. Na čtyři hvězdičky to u mne není ani přes mou oblíbemkyni Charlize Theron. 60 %.

Insomnie (2002)

Kriminální příběh o vyšetřování vraždy mladé dívky v odlehlém koutě Aljašky a současně psychologické drama o zásadním dilematu, tíze svědomí a probdělých nocích. Příběh je nesporně zajímavý a nápaditý, atmosféra patřičně hutná a Al Pacino jako vždy skvělý. Přesto bych si dokázal představit od všeho ještě trochu víc, nasadit tomu ještě větší koule. 80 %.

Vzorce (2017)

Příběh leteckého dispečera, kterému se zjevují podivné vidiny a souvislosti, sahající do třicet let staré tragické události na newyorském vlakovém nádraží...Zajímavý děj příběhu, který nenudí a s jehož kombinačně složitějším průběhem si režisér Paul Currie celkem dobře poradil. Zápletka postupně příjemně graduje a i přes některé drobné nesrovnalosti v logice to vcelku drží pohromadě. Velmi se mi líbil soundtrack a také sympatický Michiel Huisman, což u jeho herecké partnerky Teresy Palmer platí pouze v souvislosti s jejím vzhledem, nikoliv hereckým projevem. U mne silné tři hvězdičky. 65 %.

Důkaz (2005)

Strhující psychologické drama o geniálním matematikovi, které ale neřeší ani tak matematiku, ale hlavně mezilidské vztahy, duševní rozpoložení, psychologickou (ne)rovnováhu a hranici mezi genialitou a šílenstvím. John Madden umně převedl komorní divadelní drama na poutavé a emočně výživné filmové představení, které staví především na silných dialozích a úžasných hereckých výkonech všech čtyř hlavních postav. Anthony Hopkins, Hope Davis a Jake Gyllenhaal jsou výteční, ale u Gwyneth Paltrow musím s pochvalou ještě o stupínek výš. Gwyneth mne absolutně okouzlila v každém svém záběru, každým pohledem, každým svým výrazem. Dokonalá práce a jednoznačně nejlepší herecké představení této dámy, které jse u ní viděl a které zasloužilo minimálně nominaci na Oscara. 80 %.

Vedlejší účinky (2013)

Parádní thriller, chytře napsaný, poutavě odvyprávěný, postupně skvěle gradující do finálního rozuzlení. Výborná zábava. 80%.

Orel Deváté legie (2011)

Rok 140 n.l. - římský voják se spolu se svým sluhou vydává do nepřátelského kraje v severní Británii, aby získal zpět uznání zmizelé deváté legie jeho otce a našel její posvátný symbol... Poutavý a svižný příběh, který rozhodně obstojí i technickým provedením. Film po všech stránkách nadprůměrný, kterému čtyři hvězdičky sluší. 70 %.