• Thriller

Osudové selhání (2007)

Špionážní drama, týkající se poslední etapy odhalování podvratné činnosti agenta americké tajné služby Roberta Hanssena, vedoucí k jeho zatčení. Je to ale hlavně o vztahu mladého agenta Erica a jeho nového nadřízeného, kterým je právě Hanssen, jehož má Eric sledovat. Než však Eric zjistí pravý důvod zájmu o svého šéfa, vytvoří si k němu vztah, vyznačující se obdivem a úctou a o to větší a nepříjemnější je jeho prozření... Spíše komorní drama, sázející na dialogy, skvěle propracovnaou charakteristiku dvou hlavních osob, jejich herecké ztvárnění a výborně vybudovanou atmosféru. Všechny tyto aspekty je potřeba vyzvednout, ale přece jen - více akce a napětí a  vyšší tempo vyprávění by filmu pomohly. Čtyři hvězdy ale zaslouží. 70 %.

Vadí nevadí (2018)

Po všech stránkách hloupá a absolutně nenápaditá záležitost. 25 %.

Cizinec ve vlaku (2018)

Michaelovi, šedesátiletému pojišťovákovi, který si žije svým stereotypním životem, obrátí život naruby sled událostí jednoho dne, kdy je nejprve nečekaně propuštěn z práce a poté, při cestě vlakem, ho kontaktuje tajemná žena a nabídne mu sto tisíc dolarů za "malou" službu... První polovina filmu nabízí docela nápaditý děj s dobře budovanou atmosférou nejistoty a očekávání. Postupně ale začne přibývat nerealistických momentů, nelogičností a překombinovaných zvratů a vše vrcholí přepálenou a vizuálně nepřesvědčivou scénou vykolejení vlaku s létajícími hořícími vagóny a následným zpackaným úplným závěrem. Film asi stojí za to shlédnout a užívat si výborného Liama Neesona v roli, která mu absolutně padne, dobře vystavěnou atmosféru a velkou dávku napětí. Je to ale celé nějak nedotažené - shrnuto dvěma slovy - promarněný potenciál. 60 %.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Až příliš vizuálně přeplácané a roztříštěné, bez hlubší příběhové složky. I ta konstantní drsňácká póza a výraz Jasona Stathama (kterého mám jinak docela rád) mi po určité době začínala trochu lézt krkem. Taková ne úplně dobrá jednohubka. 45 %.

Mizerové navždy (2020)

Dvojice Will Smith, Martin Lawrence po letech opět na scéně. Michaela Baye na režisérské židli vystřídali dva mladí Belgičani a odvedli skvělou práci. Technicky a vizuálně oproti Bayovi trochu umírněnější a decentnější, ale stále je to podívaná par excellence. Navíc je zde - ve srovnání s jedničkou a hlavně dvojkou - výrazný posun nahoru, co se týká scénáře. Příběh má hlavu a patu a postavy (i ty vedlejší) jsou lépe a více do hloubky propracované. U mne toto třetí pokračování jasně nejlepší. 80 %.

Mizerové II (2003)

Pád dolů oproti jedničce. Vizuál, plus dvojice Will Smith - Martin Lawrence OK, ale příběh, dialogy, rozpracování postav atd - velká slabota. 45 %.

Mizerové (1995)

Vcelku zábavná a svižná akční komedie, která, kromě úžasné ústřední dvojice, není ničím až tak vyjímečná. Má to ale koule a atmosféru a prostě baví. Proto ty slabé, ale čtyři hvězdičky. 70 %.

Láska na druhý pokus (2004)

Příběh o velké lásce a o tom, že si člověk často uvědomí, co pro něj někdo druhý znamenal, až když ho ztratí. Vcelku zajímavá myšlenka návratu v čase, ale nedotažená do konce. Závěr nic neřešil, vytratil se do ztracena. Kromě toho mi kazilo výsledný dojem představení Jennifer Love Hewitt, jejíž upjatý projev se mi vůbec nelíbil a v roli mi neseděla. Opak platí pro (pro mne neznámého) Paula Nicholse, který si mne docela získal. Snímek,který v sobě nese hodně klišé, kýče a cukrové vaty, ale zároveň dokáže vtáhnout a dojmout. V celkovém součtu to u mne vychází na průměrné hodnocení. 60 %.

Halimina cesta (2012)

Balkánský územní, národnostní a náboženský konflikt, který naplno vzplanul již před 1. světovou válkou, vrcholil v 90. letech. Osudy obyčejných lidí, kteří čelili této genocidě, jsou tématem tohoto realisticky natočeného filmu s depresivní a syrovou atmosférou, která se dostane pod kůži. Silný a smutný příběh, který musí silně zasáhnout každého "normálního" člověka. Plný počet ale neuděluji  - pro pocit určitého amatérismu v mnoha ohledech provedení snímku i v hereckých představeních. 75%.

Bitva o Británii (1969)

Na svou dobu velmi dobře technicky zvládnutý snímek s kvalitním představením leteckých soubojů, výbuchů a hořících letadel, nicméně - ty vzdušné souboje byly chvílemi docela nepřehledné a prostor pro ně byl možná příliš velký (a po čase se trochu omrzí) - na úkor většího rozvinutí příběhů hlavních postav. Proto u mne pouze průměrné hodnocení. 60 %.