• Thriller

Až bude padat hvězda (1976) (TV film)

Vcelku milý televizní příběh mladé, hodné, obětavé a taky naivní sestřičky Víti, která má srdce otevřené pro všechny a pro každého by se rozdala... Už v době, kdy se příběh odehrává, neměla Víťa jednoduché prosadit se. V dnešním bláznivém světě by ale nejspíš (bohužel) byla pro většinu vrstevníků za exota a "divnou holku". Možná to ale vidím až moc pesimisticky a ani dnes nemusí vždy dobro, láska a pravda prohrát se zlem, lží a nenávistí. Každopádně jsem si užil příběh a herectví - jak zralých mistrů paní Medřické či pana Lukavského, tak mladých (tehdy) Tatiany Medvecké, Jana Hrušínského a dalších. 60%.

Orphan (2009)

Toto je přesně typ hororu, jaké mám rád. Žádná duchařina, žádné nadpřirozeno, žádné samoúčelné lekačky, ale reálně působící příběh s věrohodnou a uvěřitelnou dějovou linií. Milý, až romantický začátek se postupně mění, napětí a očekávání se stupňuje a v poslední třetině příběh akceleruje a výtečně graduje. Skvělá hudba a zvuk to všechno hezky doplňují. A herci - ti jsou rovněž famózní. Vera Farmiga mne ještě nikdy nezklamala a i zde je absolutně skvělá a Isabelle Fuhrman - to je herecký koncert. Občas ve výrazu přitlačí, občas ubere - přesně tak, jak si taková role vyžaduje. Film jsem si absolutně užil. 90%.

Gang policajtů (1997)

Film má výborný základ, co se týče námětu a scénáře. Originální, dobře napsaný příběh, který nenudí a postupně příjemně graduje. To platí i o hudbě. Herci nic nepokazili, ale ani jsem neviděl žádné strhující výkony, které by mne zvlášť zaujaly. Belushiho úplně nemusím, Shakur mne taky moc nebere a o Dennisi Quaidovi platí totéž - i když jeho bezdomovecká vizáž pochvalu zaslouží. Celkově vcelku fajn zážitek. 70%.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Jeden z největších filmů posledních let. Neplatí to ale pro film ve všech jeho součástech. Revenant je famózní po vizuální stránce. Lubezkiho kamera je absolutně stoprocentní ( s kapkami krve na objektivu 101%), některé scény jsou opravdu úchvatné a nezapomenutelné a k superlativům se řadí i skvělé vystoupení Leonarda DiCapria, zaslouženě oceněné Oscarem (konečně). Příběhově to ale žádná extra bomba není a poměrně dlouhá stopáž tomuto pocitu ještě významně nahrává. To ale nemění nic na faktu, že Iňarritu se svým týmem vytvořil krásnou podívanou a připravil hezký filmový zážitek. 80%.

Inspektor se vrací (2015) (TV film)

Komorní televizní (skoro až divadelně laděný) snímek, odehrávající se ve dvou místnostech během jediné noci. Christieovská staroanglická atmosféra, kdy Poirota nahradil tajemný inspektor Goole. Chytré dialogy, gradující napětí a zvraty. Jen pro mne bylo těžké uvěřit propojenci vztahů všech zúčastněných se zemřelou dívkou a ten duchařský konec mi taky úplně nešmakoval. 70%.

Narušení (1999)

Poněkud plochý příběh bez výraznější zápletky, který je postaven na atmosféře, bravurním psychologickém rozpracování postav psychiatrické léčebny a jejich ztvárnění. Winona Ryder je přirozená, vcelku úsporná ve svém výrazu (což nemá být výtka), Angelina Jolie (její Lisa) je naopak neskutečný živel. Citově rozpolcená osobnost, "blázen" s hvězdičkou a zaslouženým Oscarem. Ostatní účinkující těmto dvěma úspěšně sekundují, takže je co si užívat i přes ten zmíněný, příběhově trochu jednotvárný průběh. 80%.

Krevní pouto (1998)

Tchyně někdy mají své mouchy, ale když se vás pokoušejí zabít, tak to už přestává být sranda... Thriller, který je thrillerem až ve druhé polovině, kdy se začne něco dít. Do té doby spíš romantika. Příběh ale nebyl špatně vystavěný a nebýt několika zbytečně hloupých pasáží a příliš upjaté a přehrávající Jessiky Lange, v hodnocení bych přidal. Takhle jen velice slabé tři hvězdičky a 50%.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Snímek, přibližující aféru, kdy novináři Washington Post a New York Times získali a rozhodli se zveřejnit tajné dokumenty ministerstva obrany, obsahující informace o válce ve Vietnamu, které se zásadně rozcházely s oficiálními prohlášeními. I když se nejedná o žádnou dechberoucí a strhující záležitost a tento vládní skandál (a tedy i film) zcela určitě mnohem více zasáhl duše a emoce americké veřejnosti, které se (často velice osobně) dotýkal, než nás - Evropany, člověka to i tak musí oslovit, zvláště s vědomím, že se jedná o popis skutečných událostí, které se děly. Řemeslné stránce filmu není co vytknout. Steven Spielberg si počíná (jako vždy) precizně. Trochu mám problém s představením Toma Hankse, které mi přijde křečovité - na rozdíl od naprosto úžasné Meryl Streep. Nesporně velmi zajímavý film. 80%.

Balada o pilotovi (2018) (TV film)

Osudy českého pilota, vracejícího se se po skončení války z Anglie do vlasti. Zde - místo očekávané záplavy štěstí, pozitivní energie a radosti ze skončení války - musí řešit rodinné problémy a hlavně se vypořádávat s nesnášenlivým ovzduším zdejšího poválečného prosovětského režimu. Komplexně dobře odvedená práce. Dějová linie je rozvinutá do dvou hlavních směrů, film má vcelku spád (hlavně druhá polovina), nepůsobí tendenčně a prvoplánovitě a herci se vcelku činí (i ti pro mne neznámí či ne úplně oblíbení). Dávám pochvalu a palec nahoru. 75%.

S láskou, Rosie (2014)

Příběh kamarádství a osudové lásky, která vydržela od dětských let... Dojemný, sentimentální, milý a vtipný příběh, který lze - s lehkou tolerancí romantické dušičky - označit jako uvěřitelný a ze života. Osudová setkání a celoživotní kamarádství a lásky život někdy přináší a jsou to ty nejúžasnější příběhy, které píše a které můžou být skvělým a vděčným námětem k filmovému zpracování. A pokud je s ním správně naloženo, vzniká snímek, jako tento - milý a poutavý, s krásnou hudbou Ralfa Wengenmayra a sympatickými Samem Claflinem a především Lily Collins. 80%.