• Thriller

Loupež na úrovni (2013)

Vtipný, inteligentní a skvěle vypracovaný příběh s důmyslnou a dobře vygradovanou zápletkou, jedinečně pojatý a natočený a taky s velmi solidními hereckými výkony. Film, který rozhodně nepatří mezi tuctovky a který zaručeně pobaví. 80%.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Štědrovečerní pohádka roku 2018 pro mne velkým zklamáním. Příběh sotva průměrný, zcela prostý momentů či nápadů, které by ho alespoň trošku odlišovaly od ostatních pohádek, zpívané pasáže stejně slabé (občas, jako bychom se octli v muzikálové show) a velikánské mínus musím udělit i hlavní - titulní postavě a jejímu představiteli. Ten kluk mi absolutně nesedl - a to komplexně - hraním, mluvením, zpíváním, ani vzhledem. Škoda probenděných sta svátečních minut. 30%.

Strach má velké oči (1980) (TV film)

Televizní pohádka se standardním pohádkovým příběhem a se skvělým hereckým obsazením. Příliš uřvané, uječené a upištěné dialogy mi ale vadily a rozbíjely tu správnou pohádkovou pohodu a náladu. 50%.

Kluk na kole (2011)

Příběh kluka z děcáku, o kterého vlastní otec nemá zájem a kterého se ujme mladá kadeřnice, aby mu příležitostně umožnila opustit zdi dětského domova. Film nemá žádný rozvinutější děj ani silné momenty. Ten malej smrad mě od samého začátku děsně sral a mé sympatie si nezískal až do konce. Tři hvězdičky s odřenýma ušima. 50%.

Stíny horkého léta (1977)

Smutný a dosti depresivní příběh ze samoty někde na Česko-Slovenském pomezí, kde 2. světová válka doznívala a přinášela mnoho tragických situací ještě v roce 1947. Režisér František Vláčil dokázal skvěle vybudovat atmosféru, nasáklou strachem, zlem a nedůvěrou, kterou doba a prostředí přinášely. Dlouhé záběry kamery a velmi pomalu plynoucí děj mi v tomto případě kupodivu vůbec nevadil - naopak - rozvážné a pomalé tempo vyprávění sem tak nějak patří a zmíněnou atmosféru pomáhá vytvářet. Toto platí i o naléhavé a ve vypjatých momentech zesilující hudbě. Herci vesměs nemají příliš prostoru k vyniknutí, kromě Juraje Kukury, který se ale hlavní role zhostil velmi dobře. Zajímavý a poutavý film. 80%.

Vendeta (2011)

Film o chlápkovi, který se rozhodl pomstít znásilnění a smrt svojí dcery. Je to thriller, který si ale na thriller spíš jen hraje, a to dost nemotorně. Špatně vystavěný příběh s do očí bijícími nelogičnostmi a hloupými pasážemi, scénář jakoby ušitý horkou jehlou - nepromyšlený, nepropracovaný. Herecké výkony tomu taky zrovna nepřidávají (ani v případě Ondřeje Vetchého). Světlými stránkami jsou prostředí (exteriéry), kamera (včetně těch několika roztřepaných pasáží) a Oldřich Kaiser v úloze lesníka. 40%.

Psí útulek (2010)

Syrový, drsný příběh o poměrech v nápravném zařízení pro mladistvé a vztazích mezi tamními "obyvateli". Vůbec nic nového ani originálního, avšak solidní atmosféra a přirozené projevy hlavních i vedlejších představitelů činí snímek vcelku zajímavým. 55%.

Lepší už to nebude (1997)

Snímek, jehož nejsilnější stránkou rozhodně není příběh. Jsou jí skvěle napsané postavy, dialogy a herecká představení Helen Hunt a Jacka Nicholsona. 75%.

Lynč (2018) (seriál)

Mladý filmař se vrací do míst, kde vyrostl, aby odkryl některé podivnosti a záhady, které se zde dějí a které můžou poodkrýt souvislosti s nedávnou vraždou mladého romského chlapce... Námět a hlavní kostra příběhu mají velký potenciál a slušnou podporu v dobře zvolených exteriérech a atmosféře malého města se starou opuštěnou továrnou na jeho okraji. V pořádku jsou vesměs i herci ve svých úlohách - kromě Matěje Anděla, Štěpánky Fingerhutové a Zuzany Stivínové - kteří mne úplně nepřesvědčili - a hlavně trapně vyprofilované dvojice švýcarských drsňáků v podání Ladislava Hampla a Ondřeje Nosálka. Za pochvalu stojí ještě hezká hudba Jiřího Hájka. Tím ale pochvaly končí. Vše dobré a potencionálně zajímavé sráží špatný scénář, který by se ale dal i vcelku překousnout prvních pět nebo šest dílů. V okamžiku, kdy se na scéně objeví a začne úřadovat výše zmíněná trapná dvojka čechošvýcarů, či co jsou zač, začne to být pruda. A poslední díl všemu nasadil korunu. Místo očekávaného stupňujícího se napětí, gradujícího v dechberoucí finále, jsem viděl zmatečné přeskakování dějem a zcela odfláknutý záběr bez jakéhokoliv napětí, bez jakýchkoliv emocí. Škoda - potenciál byl - možná i na pětihvězdičkovou záležitost. 55%.

Šedá zóna (2001)

Film o "spalovačích mrtvol" - vězních v koncentráku, kteří vyměnili tuto "práci" za nadstandardní podmínky a příslib prodloužení vlastního života. Přes silné téma je příběh trochu nemastný-neslaný, málo emotivní, postavy málo výrazné a jakoby všechny stejné. Prostě jenom další z mnoha filmů z prostředí koncentračního tábora. 60%.