• Krátkometrážní

Dark Signal (2016)

Cestičky okatej poľskej imigrantky a okatej anglickej DJky sa v jednu noc začnú spájať; po tom, ako sa duch zavraždenej ženskej zamieša do rádiových vĺn. Zvláštny nápad - zvláštny film. Má to niečo zo slasheru, z gialla, aj z duchárskeho hororu a do diania zapája dosť postáv a ich peripetií, čo každému sedieť rozhodne nebude. Ale odohráva sa to vo fajnovom prostredí anglického vidieka, audiovizuálna stránka je štýlová, miestami sa tvorí takmer hypnotická atmosféra a nájdu sa aj nejaké tie nevyhnutné ľakačky. Trochu horšie je to už s hercami, ktorí mi takmer všetci pripadali akosi mimo a obsahovo to tiež nevyznieva nejako vážne ani komplexne. Ale ako jeden neškodný, MALÝ NOČNÝ HOROR to vôbec nie je zlé.

The Hexecutioners (2015)

V blízkom čase, kedy je eutanázia bežnou súčasťou (konca) života ľudí, sú dve „dílerky smrti“ vyslané do sídla, ktorého majiteľ má odísť zo sveta obzvlášť nezvyčajne... Nejaký bod k dobru majú "The Hexecutioners" minimálne za istú NEOPOZERANOSŤ, pretože hororov pracujúcich s tematikou eutanázie veľa nie je; dokonca si nespomínam ani na jediný a googliť sa mi to nechce. Avšak nedochádza tu k žiadnej väčšej moralizácii či polemike, povedal by som dokonca, že kontroverznej téme sa to venuje možno povrchnejšie než napr. taká "The Purge" (ktorá si ale samozrejme berie na paškál niečo iné). Ináč je to solídne natočené, z väčšiny pojaté v atmosférickom gotickom štýle a dve hlavné hrdinky to odohrali šikovne. Hororových momentov i nápadov je tu dosť, tak ako aj dejových nábehov, cestičiek a materiálu na možné pokračovanie. Ja som nadmieru spokojný a ostatní ma zaujímať nemusia.

Temnota přichází (2016)

Z úvodnej scénky som ešte nemal najhorší pocit; ako by austrálsky režisér pomrkával mysterióznym smerom kultového "Picnic at Hanging Rock" (z jeho rodnej hrude), tak ako sa to pred pár rokmi perfektne podarilo napr. Boglianovi s "Here Comes the Devil". Avšak to, čo sa rozohralo nasledovne, bol tak enormne iritujúci, opozeraný a nezvládnutý shit, že súhlasím s tým, čo tu už je napísané 2x a kľudne to napíšem do tretice = aj nedávny trapácky remake "Poltergeist" je lepšou voľbou než táto NEUVERITEĽNE NEPODARENÁ KRAVINA. McLean a Bacon – choďte sa hanbiť do rohu, toto vám treba naozaj nebolo.

The Ones Below (2015)

No, depka zaručená, obzvlášť pre ľudí, ktorí už nejaké to dieťa majú, ale zároveň ešte pamätajú na tie úvodné radosti / starosti. Pomalý, napínavý a vcelku ZNEPOKOJIVÝ chiller, ktorý je síce po väčšinu času strašne predvídateľný, ale napriek tomu si divák až do konca nie je úplne istý, ako sa to celé uzavrie. Ináč pekne natočené, uveriteľne odohraté a nepríjemne realistické.

Temná strana dveří (2016)

Jednotvárna, vykrádačková, OBOHRATÁ platňa, akých sa každoročne objavuje kvantum a o kiná ani nezavadia. Tu však asi trochu zavážil komerciou skazený Alexandre Aja a samozrejme obľúbená cica z Walking Dead. Mňa to nejak nebavilo; ani tie slabšie 3* som takmer nedal, ale tým, čo už netrpezlivo čakajú na Conjuring 2 a Insidious 4 to možno práve ulahodí. Btw. trochu som si pri tom spomenul na nedocenený "Vinyan", ktorý s podobnou tematikou narábal originálnejšie, dospelejšie a nie tak stupídne prvoplánovo.

Maršrut postrojen (2016)

Tak aj rusáci si chceli natočiť svoj moderný ROAD horor, avšak trochu prestrelili nablýskaným farbičkovým vizuálom na úkor obsahu a vlastne aj filmu samotného, ktorý postupom minutáže padá čoraz hlbšie do vyčerpávajúcej, až stupídnej nezaujímavosti.

Siren Song (2016)

Sympatický, malý mystery horor na zatiaľ nepríliš vyčerpanú SIREN tému. Tou sa však zaoberá vcelku povrchne a všeobecne pôsobí trochu nedorobene; tak ako aj jeho hlavný hrdina, ktorý si pred natáčaním v krku zabudol hrdzavú trubku. Celé je to však zasadené do pôsobivého prostredia, veľmi príjemne natočené a s čistou filmovou stopážou necelých 70min., čo z toho IMFO robí viac než znesiteľnú jednohubku.

Tůň (2014)

Pomerne nevýrazný a iritujúci horor o kempujúcej famílii potratenej v lesíku. Holanďania sa veru moc nepochlapili a natočili prachobyčajný, priemerný lesný horor, akých sa z USA neustále a pásovo valí kvantum. BIEDA. Pritom taký nórsky "Villmark" či švédsky "Det okända" už dávnejšie predviedli, že netreba veľa a stále sa v tomto subžánri dajú robiť aj zázraky.

The Devil Complex (2016)

Slaboduché prechádzky po zasneženom rumunskom lese... Ale ja mám SNEH viac než rád, takže budem zhovievavý.