Byl jednou jeden dům - Stěhovavá trafika (1974) (epizoda)

Nejvtipnější z celé epizody jsou dospělí herci obsazení do rolí malých dětí. Takový 26letý Hanzlík, co v pumpkách sedí na dvoře, kope si do míče a bojí se aby mu tatínek nedal na zadek za vykouřenou cigaretu, to je vážně unikátní bizár. Možná se to může zdát jako drobnost ale pro mě jsou všechny scény s triem Hanzlík, Hrzán, Hudečková vysloveně nekoukatelné. Neuvěřitelná castingová bota, tvůrci museli asi zrovna myslet konečníkem.

Chaozz: Vodopády (1999) (hudební videoklip)

Zlatá éra českého hip-hopu, počátky Adama Svatoše alias Depha alias Kata.. Na první pohled amatérské texty už v takto rané tvorbě ukazují, kam se bude kariéra tohoto rappera ubírat v následujících desetiletích. Tuhle písničku zná překvapivě hodně lidí, včetně těch, kteří jinak rapu ani hip-hopu nijak nefandí. Z klipu září ryzí až naivní optimismus pozdních devadesátek, text je dobře napsaný, jako většina Katovy tvorby se obešel bez zbytečných vulgarismů a melodie není jen bezduchou smyčkou sloužící jako podklad recitálu ale samostojnou chytlavou skladbou. 4/5

Všechnopárty (2005) (pořad)

Dlouhou dobu jsem váhal nad finálním hodnocením této, u nás celkem průkopnické, talkshow. Pan Karel Šíp se v tomto formátu skutečně našel. Jeho hřejivě upřímná vizáž přátelského, vtipného a nekonečně zvídavého strejdy, později dědečka, se v tomto pořadu opravdu krásně poslouchá i sleduje a na rozdíl od jiných lokálních pořadů stejného typu věřím, že k němu se hosté můžou opravdu těšit a rozhovory si užívají, což je na nich a uvolněné atmosféře ve studiu snad vždy cítit. Zvlášť dnes, v roce 2024, už pan Šíp figuruje jako vděčný archetyp důchodce, dědečka, kterého by chtěl mít asi každý. Za tento přínos a vlastně už dvě dekády tvorby, si tento pořad a především jeho moderátor dle mého nakonec opravdu zaslouží plný počet. Alespoň tedy ode mne :) 5/5

Adikts (2024) (seriál) odpad!

Slibný námět, těšil jsem se na státem a policií podporovanou edukativní sérii o pozitivech a negativech různých drog se smysluplným morálním poselstvím. Místo toho je tu provařená hromada peněz z veřejných zdrojů nacpaná do slátaniny, která se snaží publikum zaujmout šokujícími, bizarními, nechutnými ale zcela nereálnými situacemi. Nesympatické postavy, absurdní situace a děj, edukativní hodnota téměř nulová. Co mě ale mrzí nejvíc je přetrvávající dojem, že tahle rádoby umělecká zhovadilost plná záměrně absurdních situací mladé lidi k drogám spíš motivuje, než aby je odradila, což vlastně popírá smysl celého pořadu. Bezcenná ztráta času, na kterou bylo utrpení se dívat. odpad!

Adikts - Zkratky (2024) (epizoda) odpad!

Tohle už je jenom nechutný, oslizlý rádoby umělecký bizár bez hlubšího nápadu. Z toho chování, atmosféry i celé nátury se mi zvedá kufr. odpad!

Adikts - Adiktologové (2024) (epizoda)

První epizoda na zkoušku, mnohem slabší a podivnější, než jsem čekal. 1/5

Režim - Pomník (2024) (epizoda) odpad!

Překvapení se opět nekonalo, i když samotný trailer a plakáty byly dostatečnou indicií, že tomu tak bude. Další zbytečný odpad z VOD a ztráta času, tentokrát ve výši tři čtvrtě hodiny. odpad!

RoboCop (1987)

Kdysi určitě průkopnické dílo, nesčetněkrát referované v mnohých následných dílech popkultury. Pro mě, jako dnešního diváka, jde ale o případ filmu, který zubu času bohužel neodolal. Existují různé nadčasové snímky ze stejné nebo i starší doby, které mají i dnešnímu publiku co říct ale v případě Robocopa šlo už při vydání o blockbuster pro současné diváky a nic víc. Příběh je opravdu tuctová policajtská akčňárna, kterých se tehdy točily stovky podobně, jako se dnes točí kriminálky, a budoucnost i samotný robocop tu slouží výhradně jako zpestřující prvek, který nicméně nijak neovlivňuje děj. Přirozeně jsem byl zvědavý, co z tohoto filmu učinilo kultovní počin a vzhledem k době vzniku to už chápu, takže jsem zase moudřejší, nicméně pustit si film podruhé už nemám. Čistý průměr. 3/5

Pettson a Fiškus (1999)

Takový opravdu milý a hezký dětský film s krásnou ručně malovanou animací. Žádný překvapivý děj tady není, jsou to zkrátka takové radosti a strasti starého muže a jeho kocourka. Pátá hvězda je pro mě srdcovka, jelikož jsem s touhle povedenou dvojicí kdysi strávil nejedno slunečné prázdninové ráno. 5/5

První republika (2014) (seriál) odpad!

Těžké zklamání. Tohle by prošlo snad jedině v takovém případě, kdyby šlo o výtvor zahraniční komerční stanice, pak by se dalo přimhouřit oko. Jenže tohle je seriál, chlubící se vycházením z historických reálií a k tomu natočený ČT, zaplacený ze státních peněz, a přitom naprosto ignoruje jakoukoli historickou věrnost. V zemi, kde o schopné historiky zkoumající dějiny a podrobnosti životů našich předků, člověk div nezakopává! Ne, tohle mě opravdu naštvalo a vyloženě urazilo. Už proto, jaké popularity se tomuhle bazmeku dostalo a tím pádem bude tvořit primární obrázek doby v hlavách velkého množství lidí - obrázek zcela chybný. Ne, skutečně by v té době nemohlo projít, ani ve výjimečných případech, chování většiny postav, jako je naprostá ignorace, pro dnešní lidi zcela nepředstavitelně, striktních společenských norem, co se týče oblékání a veřejného vystupování především žen ale i mužů. Tvůrcům se to možná zdálo jako zanedbatelné detaily, jenže těch detailů bylo obrovské množství a vytvářely obraz celé doby. Nemůžeme točit historicky věrný seriál o době před emancipačním hnutím, vzestupem vzdělanosti, gramotnosti a uznání češtiny jako národního jazyka a přitom vynechat tak podstatná fakta, jakože žena bez pokrývky hlavy, žena kouřící na veřejnosti, lidé v Praze vyjadřující se dnešními slangovými výrazy a absolutní absence tehdy naprosto povinné němčiny. Voják, který bez následků z lazaretu místo na frontu zamíří domů a tam se valí do konce války, to je do očí bijící nesmysl, který snad ani nemohli tvůrci myslet vážně, pokud si udělali alespoň základní průzkum o tehdejší situaci. Herecké výkony jsou ochotnické, kostýmy naprosto nevěrohodné a odbyté, děj je nerealistický, zavádějící a idealizující tehdejší dobu i mravy a historická a tím pádem i edukativní hodnota celého pořadu je díky tomu bohužel naprosto nulová až škodlivá.