• Thriller

Brestská pevnost (2010)

Krásný film, opravdu krásný. O začátku II. světové války jsem žádné velké podrobnosti nevěděla. Útok na město blízko polských hranic, bezohledné bombardování civilních objektů, zamoření vodních zdrojů naftou, několik dnů krveprolití a utrpení ... Zasáhlo mě to hodně, zvláště osudy statečného chlapce, který celý příběh tak trochu vypravuje. Nebo jeho Ani, dívky, kterou měl rád. Nebo velitele, který celý odpor organizoval. I všech ostatních. A jak vlastně všichni tito hrdinové po válce dopadli, protože Stalin a protože politika ... Milovníkům válečných filmů určitě doporučuji.

Syn (1970)

Tušila jsem, že to bude smutné, ale ne až tak. Téma odcizení rodičů a dětí, odlišné žebříčky hodnot a oběti, které my, děti, přehlížíme ...

Noc na Švédskom vale (2006) (TV film)

Dokument je mnohem lepší, než český z roku 2000 (Masakr na švédských šancích). Mnohé věci osvětluje a uvádí na pravou míru (často v rozporu s českým dokumentem). SPOILER ! Vojenská prokuratura (slovenská) vydala svědectví o procesu se dvěma hlavními strůjci masakru. Tedy není pravda, co tvrdí čeští tvůrci o utajenosti případu. Bedřich Smetana, vlastním jménem Friedrich Schmitzer, po tomto a dalších vraždách, které organizoval během války (dostal 12 let za válečné zločiny na civilistech a zajatcích), uprchl s pomocí svých vlivných příbuzných do Izraele, kde jeho stopa končí. Karol Pazúr, druhý z organizátorů přerovské genocidy, si část trestu odseděl. Klement Gottwald mu 20letý trest zmírnil na polovinu. Po celou dobu trestu Pazúr spolupracoval s StB, proto se po propuštění uplatnil ve významných funkcích. V tomto dokumentu jsou zajímavé i výpovědi gen. JUDr. Rašly, bývalého vojenského prokurátora, který pro Pazúra několikrát žádal trest smrti, ale neuspěl.

Rozkaz (2008)

Film plný zvratů a překvapení, aspoň pro mně. Na některé scény jsem musela zavřít oči, bohužel si myslím, že taková válka skutečně je. Děj v poslední půlhodině jsem vůbec nečekala, nejdříve mi to připadalo laciné, ale později jsem uvěřila. Více si netroufám napsat, film je velmi, velmi zvláštní. A dobrý.

Paterčata (2014) (seriál)

Je škoda, že se mladá rodina nechala zlákat Českou televizí k natočení tohoto paskvilu. Viděla jsem jen druhý díl a do dalších už nepůjdu, abych nepřišla o zbytky ideálů. Rodiče prvních paterčat mi byli dříve hodně sympatičtí, po tomhle dokumentu už nejsou. Resp. budu se už tématům o nich vyhýbat. Dokument začíná mnohými prohlášeními, jací jsou Češi rasistické svině a jak moc romské rodině ubližovali. Kiňovi bohužel na tuto špinavou hru přistoupili a sami si nejednou přisadili. Vzápětí hartusili na sponzory (na ty rasistické svině), že je nesponzorují. Pak se sponzoring objevil a nikdo ani nepoděkoval ... Nevím, kolik je na tom pravdy a co umně zmanipulovala a sestříhala "veřejnoprávní" televize. Proto nebudu hodnotit hvězdami. Dokument je čistokrevný odpad, ale ty maličké děti si ho nezaslouží. Je velkou chybou mladých manželů, že se dostali do spárů odporné ideologie, kterou Česká televize za peníze koncesionářů produkuje čím dál víc.

Masakr na Švédských šancích (2000) (TV film) odpad!

Po shlédnutí slovenského dokumentu z r. 2006 (Noc na Švédskom vale) musím bohužel hodnocení i komentář změnit. Masakr téměř 300 německých (ale i ruských a maďarských) žen, dětí a starců poblíž Přerova československými vojáky nezůstal dodnes nepotrestán. Komentář Vladimíra Justa v dokumentu je pravdivý jen částečně. SPOILER ! Úřady dokumenty ze soudního procesu, který s hlavními viníky proběhl, netajily - viz výše uvedený slovenský dokument, kde zástupce vojenské prokuratury i bývalý prokurátor přímo vypovídají. Jeden z hlavních viníků (i dalších válečných zločinů) uprchl do Izraele, druhý si odseděl 10 let a prokurátor pro něho několikrát žádal trest smrti. Viníky zachránila spolupráce s StB i dalšími tajnými službami. Dokument Jany Dvořákové-Hádkové tedy manipuluje a lže. Nevím, zda kvůli neznalosti nebo se zlým úmyslem, nicméně pro mně je to odpad.

Cromwell (1970)

Neznámý film a vynikající. Významná osobnost anglických dějin, mnohými blahořečena, mnohými zatracována. Tento film stojí na jeho straně a popisuje hlavně první pokusy zavést v Británii demokracii. Líbil se mi hlavní hrdina, ale i anglický král, který ani před popravou neztratil majestátnost. Největším překvapením pro mě bylo, že parlament byl už tehdy parta intrikánů, korupčníků a zlodějů. Tedy v době, kdy popravil krále a ujal se moci. Takže chování Cromwella se mi zdálo pochopitelné. Možná to není na celých 5 hvězd, ale film mě celou dobu hodně bavil, takže nebudu troškařit.

Annibale (1959)

Velkolepý historický film s notnou dávkou patosu. S ohledem na rok vzniku to toleruji, tehdy to musela být velkolepá podívaná. Líbil se mi popis válečné taktiky a strategie z obou stran (Hannibal vs. římský senát). Hodně se tam hovoří o šíření strachu mezi obyvatelstvem i o dalších metodách, jak dostat protivníka na kolena takřka bez boje. Za to dávám hvězdu navíc.

Hodinář od sv. Pavla (1974)

Postupný přerod bázlivého a pokorného muže v neuvěřitelně silnou osobnost. Měla jsem strach, že policie, okolí i systém jako takový hodináře semelou. To, co se odehrávalo zhruba od poloviny filmu a vyvrcholilo úžasným závěrem, jsem dosud ve filmu neviděla. A všechno probíhalo tak přirozeně, nenásilně. Za to i za celý film uděluji plný počet hvězd.

Hon (1966)

Dobře stupňované napětí. Něco je ve vzduchu téměř od začátku a divák dlouho netuší, co. Kdo bude tím konfliktním, zákeřným a zlým. K tomu vyprahlá pustina, kamení, písek, prach a slunce, které nelítostně pálí. Velmi dobré psychodrama.