• Thriller

Krvavý diamant (2006)

Námět je velmi dobrý, stejně tak herecké obsazení. Film ukazuje, jaká fraška je všechna ta médii propagovaná "humanitární pomoc Africe". Kdo na ní vydělává a kdo uměle udržuje krveprolití v Africe, aby vydělával co nejvíc. Z první poloviny jsem byla nadšená, cynický pašerák DiCaprio se mi velmi zamlouval. Jakmile se však začal měnit v Mirka Dušína, s hrůzou jsem šeptala OMG, a doufala, že konec to zachrání. Nezachránil, takže pro mě průměr. Ale klady filmu nepopírám.

Rusalka (1997)

Temný příběh z dávné minulosti nádherně ztvárněný na filmové plátno. Must see.

Jako bych tam nebyla (2010)

O zlu občanské války se mají točit filmy. Aby ji lidé nebrali na lehkou váhu. Tento film je velmi dobrý, naturalistický. Nejstrašnější na filmu bylo, že některé uvězněné, znásilňované ženy své tyrany znaly. Osobně. "Ty jsi kamarád mého bratra", říká malá dívenka, která také sloužila jako hračka opilým mužům v táboře. I kdyby nic jiného, tohle, právě to si musí divák uvědomit. V občanské válce často osobně znáte svého vraha. A to je na ní nejděsivější.

Jak zabít kněze (1988)

Pořád jsem uvažovala o třech hvězdách, ale konec filmu byl nesmírně silný. Poláci, semknutí kolem charismatického a statečného kněze, ale hlavně Christopher Lambert, konečně v pořádné roli. Film o ambiciózním estébákovi, který záviděl knězi Alecovi jeho sílu i vliv tak moc, že si i vyřídil povolení shůry k jeho vraždě. Polský arcibiskup taky příliš charakteru nepobral. Že to vrchní preláti pekli s komunisty, je všeobecně známo. Na wiki jsem se dočetla potěšující zprávu, že po blahořečení v roce 2010, byl 20. září 2014 ve Francii – kde je Popiełuszkovi připisován případ zázračného uzdravení – zahájen proces jeho svatořečení.

Živě z Bagdádu (2002) (TV film)

Sonda do života a práce zahraničních zpravodajů. Příliš mnoho kontroverze ve filmu není, chleba se láme maximálně nad tím, zda zůstat či odjet. O pravdě, zkreslování informací či propagandě takřka ani slovo. Ale dívat se na tento film určitě dá.

Hranice lásky (1999)

Ralph Fiennes stále stejně vášnivý i žárlivý jako v Anglickém pacientovi. Přestože toto drama jeho kvalit nedosahuje, docela se mi líbilo. Zejména konec. Julianne Moore nepatří mezi mé oblíbené herečky, ale Fiennes a jeho ďábelský pohled mi podlamovali kolena po celý film. Takže hvězdička navíc za kolena a za nádhernou hudbu.

Lady Jane (1986)

Historie, intriky, politika, romantika, láska. Všeho plnými hrstmi. Film podle skutečné události o mladičké šlechtičně, která se díky intrikám a ziskuchtivým dvořanům stane královnou. Není však poslušnou loutkou v jejich rukou, snaží se v zemi zavést pokrok. Proto je její osud zpečetěn. Oba představitele hlavních rolí (H. Bonham Carter + C. Elwese) nemusím, ale v tomto filmu si mě získali. Málo známý skvost.

Bestie (1988)

Ruský tank vydrží všechno. I když má rozbitou vysílačku, prázdnou nádrž, zásobníky a z chladící kapaliny si posádka udělala samohonku, jede vítězně vpřed :-) Film se mi docela líbil, ideologicky moc podbarvený nebyl. Slušní lidé i svině na obou stranách barikády. Je smutné, že poté, co Sověti z Afghánistánu konečně odtáhli, vystřídali je Američané. Tragédie civilistů tedy pokračují.

Nebe a země (1993)

Z vietnamské trilogie Olivera Stone mě tento film oslovil nejméně. Bylo velmi těžké zpracovat tak silný příběh do dvouhodinového filmu. Emocí bylo tak moc a tak rychle po sobě, že jsem je po celou dobu filmu nedokázala zpracovat - prožít. Navíc se mi pořád vkrádaly myšlenky, zda podobné tragédie zanechávají američtí vojáci i v jiných zemích, kde "šíří demokracii". Afghánistán, Irák či v okolí některé z 823 amerických základen rozmístěných ve více než 130 (ze 194) zemích světa. Snad o tom někdo podá svědectví jako Stone v tomto filmu. Průměrem hodnotím zpracování, nikoli příběh.