Simpsonovi (1989) (seriál)

Simpsonovi jsou fajn, moc fajn, ale mě je přece jenom bližší southparkovský humor. Oblíbené postavy: Bart, školník Willie, Lenny, Komiksák

Sága rodu Forsytů (2002) (seriál)

Emočně prázdná telenovela, co se snaží být sofistikovanou historickou podívanou, ale místo toho jen mlátí prázdnou slámu. Špatně napsané postavy tomu moc nepomáhají. Gina "jeden výraz ksichtu" McKee by měla jít přivírat tlamu někam, kde jí nebude moc vidět. Jediné koukatelné na tomhle seriálu je Soames Forsyte, za což vděčí především Damianu Lewisovi. Škoda jeho talentu pro takovou hovadinu.

Keane (2004)

O tomhle filmu se mi velmi těžce píše. Marně hledám výraz, který by vystihl to, co se mi děje uvnitř. Keane totiž nepromlouvá k divákovu vědomí a nepoužívá k tomu žádných slov ani logiky. Hovoří přenosem iracionálních vjemů, proto o něm nelze psát. Je to možná jako hurikán v hluboké černotě vesmíru, prázdné, bezedné nic polapené do neúprosně se točícího, destruktivního víru. Chladný, smysl postrádající svět zmateného člověka, jehož osobnost se tříští na tisíc kousků. Damian Lewis odhodil přitažlivé charisma a svou roli zahrál tak výborně, až jsem se obávala, že se to na něm nějak podepíše. Páni, Damiane, jsi vážně třída, ale tohle už radši nedělej...

Na doživotí (2007) (seriál)

Všechny ty sterilní CSI a NCIS a instatní a rádoby divní Monkové se můžou jít zahrabat, neboť Charlie Crews je hravě strčí do kapsy. Všechny naráz! Tenhle seriál mě doslova lapil a to prakticky okamžitě, neboť mám slabost pro tři věci: ambivalentní charaktery, sarkasmus a Damiana Lewise. Tenhle chlapík prostě nejde přehlédnout. A není to jen zrzavými vlasy a výrazným charismatem. Má totiž taky velký talent, díky němuž zde dočista válí, a kliku na zajímavé role. Charlie Crews se tedy rozhodně nedá považovat za průměrného seriálového detektiva. Scénáristům se podařilo stvořit postavu, kterou si nelze neoblíbit. Postavu, která je daleko hlubší a temnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Pod okouzlující, lehce vyšinutou, filozofující, vtipnou a zdánlivě vyrovnanou fasádou se skrývá daleko temnější nemesis, která je postupně odhalována skrz případy, podezřelé a oběti vyšetřovaných vražd, což shledávám nápadem minimálně skvělým. Hláškující polda, v jehož slovech je víc, než co říká. Charlie, podporován vedlejšími charaktery a dramatickou ústřední dějovou linkou, která nedává divákovi spát, tak zajistí, že se nebudete moci odtrhnout a budete chtít sjet všech 32 dílů. Všechny naráz.

Mr. Bean (1990) (seriál)

Jim Carrey je jediný chlap, který by se s Rowanem Atkonsonem mohl měřit v souboji ksichtů. Ostatní by si ani neškrtli.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Ačkoliv válečné filmy až tak moc nežeru, Band of Brothers mě hned na začátku přikovalo k obrazovce a vyplivlo až na konci desátého dílu. A u devátého mi tekly slzy a běhal mráz po těle, jako bych tam stála spolu s Easy Company. Přistihla jsem se, že vlastně zapomínám, že se dívám na seriál. Jaký existuje lepší důkaz jeho geniality?

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Zajímavý nápad v poněkud nudném provedení. Mohla to být vcelku příjemná jednohubka, ale ten konec, ten jsi, Time, posral.

Bídníci (2012)

Chápu, že mnozí se nemohou smířit s formou, kterou Tom Hooper zvolil. Čistokrevný muzikál, v němž je mluveného slova jako šafránu, patřičně epický a dojemný. To ale z Bídníků nedělá špatný film. Dobrým nápadem se ukázal být emocemi podbarvený zpěv naživo a oživení v podobě komické dvojky manželů Thénardierových. Co se týče herců, Russell Crowe byl pro mě velkým překvapením, Hugh tradičně perfektní, zato Eddie Redmayne a Amanda Seyfried jako obvykle nesympatičtí. Eddie se do své role ani nehodil. A Anne Hathaway? No... Mám pocit, že letos je o Oscaru za vedlejší ženský herecký výkon prakticky rozhodnuto. Fantinin tragický osud člověku zlomí srdce a Annino herectví ho zadupe do prachu. Hooper dokázal skloubit dobromady sílu slavného broadwayského muzikálu a knižní předlohy, byť značně osekané, a její silné morální poselství, takže i přes trochu slabší revolucionářskou pasáž jsem odcházela z kina víc než spokojená.

Cesta (2009)

Když vzpomínám na tenhle film a přemýšlím, co napsat, nějak se mi nedostává slov. Tak intenzivní, hluboký, depresivní a silný zážitek to byl. Někteří tvrdí, že nedokáže v člověku vyvolat emoce, ale ve mně jich vyvolal tolik, že je nestíhám všechny identifikovat. Deprese a beznaděj mě jímají znovu, sotva si vybavím mrtvé, holé stromy v ponuře šedé krajině, bezmoc Otce a Syna a to nekompromisní morální dilema, které drtí to, co zbylo ze světa. Hillcoate, ty lišáku, tys mě zase dostal.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Když jsem poprvé zjistila, že něco jako Game of Thrones existuje, říkala jsem si, co sakra dělá fantasy seriál na pátém místě v žebříčku těch nejlepších? Rozhodla jsem se to zjstit. Počáteční skepsi vystřídala jásavá obsese. Ten seriál je tam totiž naprosto zaslouženě. Dokonalé v každém detailu. A nejlepší zprávou je, že autor předlohy má v rukávu celkem sedm dílů! Oblíbené postavy: Robb Stark, Sandor "the Hound" Clegane, Gendry, Ramsay Bolton