Znamení (2002)

Shyamalan předvádí, že paranoia může být úrodnou půdou pro zajímavé příběhy. Asi tímhle výborným filmem emzáky tak naštval, že mu ze msty implantovali do mozku brouka mozkožrouta, který pomaloučku začal pracovat na svém díle zkázy.

Šestý smysl (1999)

Po zásluze kultovní film s dokonalým Osmentem. Není pravda, že napodruhé si ho člověk už tolik neužije, nelze se ubránit obdivu, jak precizně to má Shyamalan promyšlené.

Já, robot (2004)

"I'm sorry, I'm allergic to bullshit." Film vychází mimo jiné z Asimovova výborného Kalibána, kterýžto příběh oplývá prazvláštním kouzlem, jež se mi nedaří definovat. Možná je to něco jako tušená hrozba budoucnosti. Futuristický svět působí věrohodně, technická a vizuální stránka je perfektní, robot Sonny je k mému překvapení velký sympaťák, Willovy hlášky jsou tak suché, až se mu práší od pusy... Scénář se sice nevyhnul nějakým klišé, ale já tentokrát nemám problém je zkousnout, takže u mě dobrý.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Ze snímku doslova sálá černý, cynický humor přesně podle mého gusta. Na Carreyho bizarních kreacích je cosi poutavě ďábelského. Nebo ďábelsky poutavého.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

...aneb jak ujetý humor a Pan Gumový Ksicht stvořili kult a jednu z nočních můr všech zapšklých intelektuálů.

Kruh (2002)

Na psychotických dětech je cosi zvrhle přitažlivého. Tedy dokud zůstanou na filmovém plátně.

Podivné dědictví (1972)

Dá se říct o westernu, že je roztomilý? V tomto případě kupodivu ano. Kontrast mezi divokým západem a rozpínavou civilizací 19. století má své kouzlo. A také kontrast mezi komedií a labutí písní. V očích rozkošně ňoumovitého Terence Hilla by se člověk skoro utopil.

Van Helsing (2004)

Povrchní dobrodružná jednohubka, která dělá z Draculy trapného pitomce. Ale Hughovi to v klobouku, kabátu a s kuší vážně sekne.

X-Men (2000)

Film, který donutil svět brát komiksové adaptace vážně a který většině světa představil nějakého Jackmana.