Frekvence (2000)

Z logického pohľadu by dianie v tomto filme bolo možné jedine ak by boli dva rovnaké vesmíry, s naprosto rovnakou históriu a zasahovali do seba zmenami v jednom či druhom. Ale logické bariéry sú v každom filme o cestovaní čase. // Síce rok 2000, ale stále ešte bolo cítiť filmárčinu starých dobrých deväťdesiatich rokov.

Výchozí bod (2014)

Verte či neverte, pred nedávnom som počul, že s týmito myšlienkami sa vedci začali naozaj zaoberať. Ich základy položil Platón so svojim svetom ideí a predpokladom, že z neho "duša" pochádza a po smrti sa do tohto sveta navracia. Každopádne, čo sa týka filmu, tak prvú pólku som bol zmätený, a postavy boli vyslovene otravné a nechutné (hlavne zbytočne intímne), a ich jednanie často naprosto nevierohodné a nelogické.

Čúnibjó demo koi ga šitai! (2012) (seriál)

Po 5. diely som s tým skončil. Nebolo to príliš zábavné, niektoré postavy boli sprvu otravné...myslel som, že to bude celé len bezcieľna komédia. Avšak, nedalo mi to, a o pár dní som sa k tomu vrátil. Bol som na seba priam naštvaný, pretože práve od 6. dielu to nabralo správne obrátky, a na konci som si hovoril: „Tak o toto som skoro prišiel.“ Po prvej polovici prišla dráma, roztomilá romantika a hlbšia psychológia postáv. Má to niekoľko vizuálne opojných momentov (milujem takéto mysticko-fantazijné scenérie a dejové prvky) a niekedy zaujímavú hudbu. Po dlhom čase kvalitatívne prekvapenie.

Priťaženije (2017)

Od Rusov by som takúto úroveň v sci-fi žánre nečakal. Hlavné muchy filmu sú to, že Rusi nevedia interakciu sveta spraviť vierohodnejšie (toto píšem ale častejšie, lebo s týmto majú ťažkosti filmári i mimo Ruska). Pristane komická loď a najväčší problém sú gangsterské retardované partičky? Ľudia si žijú ako včera, len im pristála vesmírna loď na záhrade? Najhoršie je ale totálne nelogické chovanie postáv v niektorých scénach. Každopádne, na ruský film to celkom dobré efekty, kulisy a výpravu tiež (vesmírna loď - hlavne myslím interiér - ako z ktoréhokoľvek US filmu so 100M rozpočtom, na vojenskej technike sa nešetrilo, pohybujeme sa hlavne na Gaz Tiger). Čo je ale najväčšie plus, tak posolstvo filmu.

Atlas mraků (2012)

Som rád, že existuje film/kniha o tomto...o tom, že i malá či veľká zmena bude mať veľký či malý dopad na minulosť. Prípadne žiadny, ale jej nepatrný následok bude tam (niektoré tie maličké prepojenia sú naozaj ťažko postrehnuteľné). Sledujeme päť rôznych dôb histórie a zápletky sú rôzne - sci-fi, akčné thrillery, životné drámy. Pôsobí to teda ako niekoľko náhodných filmov poskladaných dohromady, ale funguje to (teda aspoň ja som sa problém orientovať nemal). Plus, ako bonus to má výbornú hudbu, stajňu prvotriednych hercov, vtipné i hlboké a pútavé dialógy. Pre toto všetko by som rád dal 5*. Ale nejde mi prehliadnuť obsah homosexuálov, transexuálov, prípadne zbytočne príliš otvorené scény (sex). A myšlienke reinkarnácie, aneb stretneme sa v ďalšom živote tiež nejak nefandím. Tak či onak, jednoznačne jeden z najpôsobivejších filmov dnešnej doby. I keď žiadne prepisovanie histórie ala Matrix a filmy podobného kalibru sa nekoná.

Initial D Fifth Stage (2012) (seriál)

Táto Stage sa mala vymeniť s prechádzajúcou. Pretože i keď sľubovali na konci štvrtej „ešte ťažšie súboje“, v celom seriály mala práve tá bezpochyby tie najnapínavejšie. Autá a ich šoféri predvádzali neskutočné triky, a súperi dávali naozaj zabrať, až ten emočný tlak našich hrdinov cítil aj divák. V 1st - 3rd Stage boli zase zaujímavé, ale i oddychové (čo mi trochu chýbalo vo štvrtej). V porovnaní so všetkými predchádzajúcimi tu ale chýba okrem krásneho vizuálu viac šťavy, wow momenty a väčšie napätie. I keď je to dvojsečný meč, pretože v tejto stage sa víťazí hlavne rýchlosťou, než trikmi. Hudba je stále ok, ale ozvučenie a hlavne kamera a strih by mohli byť dynamickejšie. Má to svoje momenty, keď scéna a zvuk podajú audiovizuálnu slasť, ale je toho príliš málo. A s tým fantazírovaním o aure atď. to už tu dosť preháňajú. Ale inak Initial D ako sa patrí.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Rád by som šiel na 4*, ale naháňanie magických zvierat po New Yorku v prevedení "pre deti od 3 rokov" skrátka nefunguje ako dobrý materiál. Hlavne scéna v ZOO vyslovene trápna. Začiatok sa rysoval veľmi dobre, pôsobilo to dojmom, že o niečo naozaj pôjde, ale tá línia je strašne upozadená a nevýrazná.

Ex Machina (2014)

Film je dobrý, ale koniec sa mi nepáčil. Aspoň ale nesie dva posolstvá: 1. pamätajte, vec je len vec. 2. umelá inteligencia je kravina a sám som jej odporca (našťastie umelú inteligenciu určite nie je možné vyrobiť, pretože skutočná inteligencia = život, a ten okrem jedného nevie vytvoriť nikto a nič).

Seikai suru Kado (2017) (seriál)

Interdimenzionálna bytosť a dvaja špičkoví vyjednávači. Zaujímavý námet, že? Niekedy to môže nudiť, je to trochu nevýrazné, a pýta si to hustejšiu atmosféru. Budete si musieť zvyknúť aj na 3D CGI animáciu. Mal som postupne rozpísaný dlhší komentár, ale v poslednej štvrtine som to všetko mohol akurát tak vyhodiť von okom. Najprv to bolo trochu (ale naozaj len trochu) politicko-sociálne sci-fi (táto stránka je dosť nevyužitá, svet by išiel do nepredstaviteľného chaosu). Potom prišli náhle zvraty a začalo sa to náhle uberať úplne iným smerom. Sci-fi prvky sú originálne a vizuálne neskutočne zaujímavé. Niečo podobné tu doteraz ešte asi ani nebolo. Každú scénu, kedy sa niečo vysvetľovalo, som počúval a sledoval zo zatajeným dychom. Chceme informácie. Chcem ohromné množstvá informácií. Chceme sa v nich vykúpať, byť nimi pohltení.“ Akurát, ten záver bol dosť ako „dues ex machina“, k tomu to nie je dostatočne vysvetlené, ani posledná scéna (ani na nete sa zatiaľ neobjavilo nejaké "expalnation"). Škoda, balansoval som medzi 3-4*.

Blade Runner (1982)

Až taký kult mi to nepríde. Na rok 1982 technicky kvalitné, ale len trochu nadčasové (nechutne zmiešané jazyky). Mnohé sci-fi obsahujú podstatne viac myšlienok a varovaní. Temná, špinavá a daždivá atmosféra je zaujímavá. Myslím, že Ghost in the Shell sa prostredím mesta inšpiroval. Hlavný problém Blade Runnera je chýbajúca osobnosť či charizma postáv, a nedostatočná hĺbka deja, ktorý sa vlečie. V podstate by sa dal zvládnuť za polovičný čas. K tomu nejakú akciu príliš nečakajte (pochopiteľne, keďže je to sci-fi thriller, žiadny Ja, robot).