Návrat do budoucnosti (1985)

Film, respektive celou trilogii, miluji už od dětství. Zemeckisovi se povedlo natočit výborný originální film, kde nechybí zábava ani napětí. Herecké obsazení nemohlo být lepší, Christopher Lloyd a M.J. Fox jsou skvěle sehraná dvojka. Přesto na mě s odstupem času první díl působí jen jako oddechový rozjezd k dalším dílům, neboť nemá tak hlubší význam a vypilované hrátky s časem jako další díly, kde to teprve dostane grády, ale i tak je to skvělá klasika. Plus výborná Silvestriho hudba.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Výborný seriál se skvělým hereckým obsazením a výbornou atmosférou. Zajímavé je sledovat, jak se seriál mění. První řady byly více komediální a bláznivé, později humor ustoupil a za některé epizody by se nemusel stydět vážný válečný seriál. V M*A*S*Hi jsou ukázány snad všechny světlé (ne že by jich válka měla zrovna nějak hodně) i tmavé stránky války a celé je to zpracováno uvěřitelně. Také zde máme velké množství úžasných a různorodých postaviček a charakterů. Jak hlavních, tak i epizodních. Už sám takový plukovník Flagg je za 5 hvězdiček, i když se objevil jen asi v šesti dílech.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Velmi dobrá klasická bondovka, jejíž nejslabším článkem je paradoxně samotný režisér Terence Young. U Dr.No jeho přízemní styl nevadil, tam se vzhledem k atmosféře hodil, ale tady to Young se svým libováním si na dlouhé a zbytečné scény trochu přehnal. Kvůli takovým nezáživným scénám (např. Cikáni) se první polovina filmu v Istanbulu poměrně vleče. Je to škoda, protože od nástupu do vlaku je už zbytek filmu velmi svižný a i po akční stránce velmi dobře zvládnutý. Herecké obsazení je výtečné. Kromě tradičně skvělého Conneryho je zde i nádherná bondgirl Daniela Bianchi a chladný zabiják Robert Shaw. Tento díl má také několik prvenství. Poprvé se na scéně objevuje Q se svým velmi šikovným kufříkem. Poprvé se setkáváme s organizací SPECTRE a s jejím vůdcem Blofeldem. A hlavně je hudba poprvé kompletně pod taktovkou Johna Barryho, jehož výtečné motivy ke starým bondovkám prostě patří. Je vážně škoda té vleklé první půlky, mohla to být nejlepší bondovka.

Dr. No (1962)

První bondovka. První a výborná. Akce tu sice není mnoho, je to spíše dobrodružný špionážní film, ale to vůbec nevadí. Sean Connery je skvělý a tato role mu opravdu sedla. Prostředí Jamajky je atraktivní (další díly jsou sice výpravnější, ale na rozjezd to stačí) - ostrov Dr. No s drakem je dnes už klasika. Snad by si jen chudák Doktor zasloužil trochu důstojnější konec, Bond s ním zúčtoval jako s obyčejným poskokem. Příjemná atmosféra klasických bondovek tu na vás dýchne ze všech stran.

Komisař Clouseau na stopě (1964)

Pro mne druhý nejlepší díl této série (můj TOP je "Růžový panter znovu zasahuje"). Střídají se nezapomenutelné scény s nezapomenutelnými hláškami, je tu snad nejvíce Clouseauových zkomolenin jmen a hlavně se zde poprvé objevuje Herbert Lom. Je to navíc i celkem slušné krimi, ale ne v tak velké míře, aby to nudilo. Úplný opak prvního Pantera.

Syn Růžového Pantera (1993) odpad!

Roberto Benigni, Herbert Lom a Claudia Cardinale zárukou kvality? V žádném případě. Tento film si odpad zaslouží, protože to je odpad a nic jiného než odpad. Blake Edwards je buď nepoučitelný, nebo moc chamtivý. Sellersovi to dělá jen ostudu. A celé sérii taky.

Stopa Růžového pantera (1982)

Ukamenujte mě, ale tento díl se mi rozhodně líbil víc než Pomsta RP. První polovina je sice slepenec vystřižených scén (hlavně z předminulého dílu RP znovu zasahuje) a dějově to je dosti nevyrovnané, ale já to beru jako poctu Sellersovi a jeho humoru. Ať už byly dané scény z původního filmu vystřiženy z jakéhokoliv důvodu, Sellers v nich stejně kraluje a ať se jedná o doutníky nebo "mesáž", stále jsem se u toho dobře bavil. Druhá půlka filmu je zase vzpomínkou na předchozí filmy, stejně jako závěrečný sestřih při titulkách. Film má bohužel otevřený konec, na který navázalo příšerné pokračování, které do série vůbec nepatří. U tohoto vzpomínkového dílu jsem ale Edwardsovi jeho touhu ždímat ze série další peníze ochoten prominout.

Růžový panter znovu zasahuje (1976)

Nikdy se neshodnu na tom, který díl ze série Panterů je nejlepší. Zda je tento film, nebo Clouseau na stopě. Zřejmě tento, ale jen o chlup. Nejvtipnější díl je to ale určitě! Tento Panter je prostě úžasná záplava brilantního humoru už od úvodní scény v blázinci, přes výslech svědků v Anglii, pivní festival, až po dobývání hradu a úplný závěr. K tomu všemu má tento díl asi nejlepší hudební stránku ze všech Panterů, Mancini se opravdu vytáhl. 70. léta byla v hodně ovlivněna Bondem a v tomto filmu je to vidět. Konečně má ze všech dílů v sérii nejvíce prostoru bláznivý Dreyfus v roli hlavního záporáka. Hluchá místa tentokrát chybějí a trapných fórů není mnoho. Teď mě ani nenapadá, že by tam nějaký byl.

Růžový panter (1963)

První díl vcelku povedené a mé oblíbené série, které pověst kazí jen chamtivost tvůrců v posledních dílech. Hlavním hrdinou tohoto filmu není tak úplně Clouseau, ale spíše Fantom a celé je to více kriminální než komediální. Sellers nedostal ještě mnoho prostoru, ale přece jen tento film osvěžuje, jinak by z toho bylo slabší komorní krimi, které by mi v hlavě asi moc neutkvělo. Niven ovšem ve své roli vůbec není špatný. Prostě je to jen jiné oproti dalším pokračováním. Je dobře, že další díly si šly svou cestou, a to tou komediální. A jen tak mimochodem, bez Dreyfuse to není pořádný Panter :-))

Pomsta Růžového pantera (1978)

Pomstít se nám nechtěl Panter, ale Blake Edwards. Po výborném, možná dokonce nejlepším RP znovu zasahuje, nám předhodil toto. Z počátečního krimikomediálního tématu se v Honkongu stává obyčejná fraška. Vtipné momenty se zde pořád ještě najdou, ale některé scény se už opakují (viz scéna s bombou ne nepodobná té z Návratu RP). Tímto dílem se ukázalo, že Blake Edwards chce poslat tuto sérii do kytek, což se mu nakonec (naštěstí už bez Sellerse, to by si nezasloužil) povedlo. Původně jsem chtěl dát ještě menší hodnocení, ale je to Clouseau a navíc poslední regulérní Panter se Sellersem.