• Pohádka

Kouzla králů (2008) (TV film)

Muj pohadkovy smysl je naladen na klasickou pohadkovou strunu kde jsou sice kouzla a cary take, ale v trosku jine nemoderni dobe. Nove pohadky plne triku pro mne nejsou. Herecka hrajici Dobromilovu dceru bohuzel nebyla vybrana spravne, podivuji se ze reziser Zelenka si tohoto faktu nevsimnul. Nezatracoval bych ji vsak. V soucasne dobe vsak na vanocni vecer, hlavni vysilaci cas a jeste k tomu skoro hlavni roli nema. Naopak kvituji zarazeni Martina Dejdara,jenz svym projevem chvilemi mile ozivoval zminovany pohadkovy pribeh.

Maratón (1968)

Nejedna se o seriozni valecny film z Ceskoslovenske produkce.Spise mi to prislo jako takova taskarice , ale velmi povedena.Film ubiha v poklidnem oddechovem tempu, atmosferu skvele dokresluji dialogy vsech hercu(herecky potencial je opravdu envidany), kterymuz vevodi mladi Jaromir Hanzlik s Janou Brejchovou, ti jsou doopravdy kouzelni. Podivoval jsem se,ze takovou,legracni formou nechali komuniste tento film natocit.Film si vesele hupsa do sveho konce, ktery je vsak velice dramaticky,asi holt tvurci museli zaplatit a necim vykoupit ten lezerni dejovy prubeh,aby jsme si my divaci uvedomili, ze to doopravdy byla valka a ne svadna.Hudba vzesla z pera umelce Zdenka Lisky. Vse by mohl pomoci dokreslit tento vzkaz nemeckeho generala postupujici rude armade "trista metru most,Labe stuj! Kdyz nezastavite most do vzduchu.Palba do vas.General Swarc." Nasleduje odpoved ruskeho generala (Karel Hoger) "Zpomalit! Uvidime proc nam Swarc pise dopisy a nestrili rovnou.."

Hotýlek v srdci Evropy (1993)

Film drzi svymi vykony Miroslav Donutil se sladce obrylenou Veronikou Zilkovou. Samotny dej pribehu mohl byt o deset minut kratsi. Zbytecne se to dohravalo a natahovalo. Ve filmu hral i Jan Kehar,nechybel ani Zdenek Srstka.

Goyovy přízraky (2006)

Nevim jaky byl zamer Milose Formana, ci co se snazil timto dilem rici ci vytvoriti. Ja sam pro sebe nalezl velmi slabou dejovou linii, rikajici hodne o mnoha vecech avsak uplne do hloubky a do detailu nevysvetlujici nic,lepereceno takovou smes a zmet ne prilis vzdalenou od jakesi groteskni frasky. Kazdopadne bavil jsem se a to nejenom diky Francescu Goyovi. Na zaver podle zarucenych ci nezarucenych fam: na filmove platno v USA tento film nikdy neprisel, jelikoz se mu podarilo velmi bolestive slapnout na kuri oko jedne velice silne,vlivne nabozenske skupine,ktera zapricinila ze jeho sireni se po spojenych statech americkych je a bude (pri setrvani vlivu teto skupiny) pouze a jenom po internetove ci videopujcovni ceste ... Nebudu jmenovat o jakou skupinu se jedna. "Snad nam alespon dovoli v budoucnu beztrestne a v klidu sledovat Medu Bedu a nejake lehci porno...Amen."

Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Jakubiskovi se poradilo vytvorit neco co v nasem filmu nema obdoby.Jeho mimoradny,neobycejny, neobvylky,pozoruhodny, vynikajici,nezvykly,kromobycejny,vysoce nadprumerny,tajemne zvlastni pribeh nas zavede do horske vesnice - osady kde ziji orthodoxni krestane. Ziji tam takovym zpusobem ,az by si divak myslel ze dej filmu je z 17 ci 18 stoleti, to vsak pouze do te doby nez se tam objevi kufr plny papirovych penez(tipnul bych si na dolary),motorky, vrtulniky a polaroid. Kazda postava ma svou vlastni jedinecnou povahu,znak. Vsichni dohromady tvori skupinu,jiz se asi doopravdy musely prihodit vsechny pribehy vypravene autorem.Kdyz by to bylo jinak, bylo by to totiz k neuvereni... Absolutne famozni byl vyber mista kde se tocilo, prace fotografa ci bezchybny vykon Vladimira Javorskeho. Naopak do role Michala bych pri vsi ucte k Mateji Hadkovi zvolil jineho herce. Kazdopadne: "Zapomenme ze jsme tady zili!"

Rodáci (1988) (seriál)

Tolik Odpadu nema ve svem hodnoceni ani Major Zeman. Televiznich 22 dilu nemam, mam vsak verzi,ktera vzesla primo od tvurcu a je v dilech 13,jejichz minutaz mela byti dokonce delsi nez ta 22 dilova, vytvorena sestrihanim prave z techto zminovanych originalnich 13 .dilu. Serial byl natocen na motivy romanu Jaroslava Matejky "Kam jdete rodaci" a "rodaci a odrodilci". 1.Dil: Za okupace, v malem mestecku Radec (urceno podle vlakoveho nadrazi) lezicim v brnenskem kraji se potkavame s hlavnimi protagonisty.Bezesporu hlavnim je sestnactilety student mistniho gymnasia ,sextan Petr Vitasek (Jan Stastny) . Petr se stava svedkem zabiti spoluzaka gestapem.Snazi se sblizit s gymnazistkou Zdenkou.Ve meste probiha velke zatykani.Petr po svych problemech s telocvikarem Svecem je nucen opustit gymnazium. V prvnim dile neni o zadne komunisticke ideologii ani reci,propaganda veskrze zadna. Dokonce zazni veta od nekomunisty Ferdy(Stanislav Zindulka) "ja jsem komunistum nikdy nerozumel".Jedna se o dejove pomaly film z protektoratu. Prave z toho nedelniho,vychazkoveho tempa lze urciti, ze se jedna o mnohadilny serial.Tvurci se snazili nas seznamit s hlavnimi protagonisty. Na mne nejvice zapusobil stary Ruzicka (Rudolf Hrusinsky) u vyslechu,prestoze nerekl ani slovo,jeho vykon byl excelenti. 2.dil: Petr nastupuje do prace v cihelne kde kope hlinu. Vztah se Zdenkou neni jednoduchy,Petr neni vubec pripusten k jejimu telu. Resi to seznamenim se v cihelne s Ankou, bez sveho muze zijici zenou,ke ktere zacne dochazet a delat ji spolectnost. Vitasek starsi je clenem odboje,snazi se na nej napojit ruzni lide se zajmem o protinemeckou cinost.On je zmaten, odmita jakekoliv sve spojeni s odbojem. O Petrovu vztahu s Ankou se dozvi i jeho rodice,mame ho bije a otec mu zakaze se s ni stykat.Vzapeti je Vitasek starsi zatcen gestapem. Opet ani naznak propagandy,pouze valecny pribeh. 3.dil: Po zatceni sveho otce je Petr vyhozen z cihelny,dostava se mu vsak pomoci od dalsich clenu odboje a nastupuje na velkostatku u statkare Krasy jako hajny,lesnik a holka-kluk pro vsechno.Udobruje se se Zdenkou,ktera vsak jeste stale neni pripravena na vice nez povidani si.Vitasek mladsi se tak nebrani pohledne sestre Krasy ,ktera ho svadi a dela vse mozne aby ho dostala.Petr ukryva ve sklepe na statku dva ruske partizany ,pri jejich odchodu mu jeden z nich da pistoli.Na statek prichazi nemecky spravce Swarc.Petr opet nachazi spolecnou rec se Zdenkou a tentokrate se mu dostane toho ceho si muz od zeny vetsinou zada.Vzapeti se dozvi ,ze jeho otec byl odsouzen k smrti a ceka na popravu,slibuje pomstu,strasnou pomstu. Na zamku si ho vola Swarc ,Petrovi omylem vypadava pistole,nemecky prisluhovac se desi,dere se po vlastni zbrani avsak Petr je rychlejsi a spravce po dvou zasazich umira. Opet obycejny valecny pribeh,bez jakehokoliv naznaku manipulace. Dokonce Krasa po oznameni od jeho matky ze bude vydeden zvola " nu coz dam se tedy k bolsevikum,ze statkare proletarem..!" 4.dil: Petr utika ze statku, skryva se v hajovne u hajneho,pozdeji prechazi k partyzanum, zde se potkava s muzem Anky.Statkar Krasa je vydenen svou matkou a nasledne poslan do rise,jeho slova pri odjezdu. "Tak se tady mejte hezky,protoze az se vratim tak mam takovy pocit, ze tady budou bolsevici..." Blizi se konec valky ,gestapo je stale agresivnejsi,Ruzicka se jde radeji schovat k partyzanum,pri nasledne akci v boji o most je vsak ranen a nasledkum zraneni podleha.Petr breci. Pri nasledujicim prepadnuti statku je vsak pri ustupu zranen a dil konci s otazkou "Prezije to Petr?".

Na konci světa (1975)

Do restaurace v hranicnim pasmu na podzim roku 1950 prichazi novy hostinsky a mistnim pohranicnikum zacina poradna prace.Uvodni pisen Zdenka Rytire nazpival Jiri Korn,ktery mimochodem ve filmu i hraje.Dostal roli jednoho z vojaku a krom drzeni sluzeb ho muzeme spatrit i ve vojenske putalce, bud za basou ci bicimi. Celkove mel vice prostoru nez v uplne epizodni roli hrajici Josef Somr.Velitele posadky,porucika Koudelu si zahral Bronislav Krizan,kteremu hlas propujcil skvele pan Brzobohaty. Film ,jenz neni ani trochu ideologicky (spise naopak,jeden z vojaku "dokonce" uvazuje o uteku pres hranice) prekvapi svym humorem a dialogy.Ani jsem necekal tak mnoho vtipnych situaci a prilezitosti k smichu. Svobodnik Maryska latinar,rectinar a doktor fylosofie jenz "o pedagogicke praci zatim neuvazoval" v podani Oldricha Viznera nema chybu. Atmosfera filmu je neuveritelne odlehcena az mi prislo ,ze si tvurci delali legraci v roce 1975 z nasich chrabrych ochrancu hranic v letech padesatych. Herecky potencial filmu je fantasticky. Srovnavat s Kralem Sumavy si vsak nedovolim.

Lovec vodního ticha (2008) (TV film)

Skvele budovana atmosfera,ktera vsak v pulce filmu zacne silne klesat a uvadat.Jako by tvurci sesli z te spravne cesty a to tak ,ze se z ni uplne odchylili na jinou stranu. Samotny zaver se uz se zacatkem neda ani srovnavat.Ondrej Vetchy neuveritelne jednickove zvladl svou roli. Petra Nesvacilova se mu snazi sekundovat,bohuzel vsak nedosahne jeho kvalit,presto dobry.

Na tý louce zelený (1968) (TV film)

Kratka groteska,kterou provazi muzsky mluveny hlas(autor nezjisten).V asi pulce snimku zazni pisnicka ,kterou s nezjistenou (v titulcich neuvedenou) zpevackou zpival Waldemar Matuska - "ty jsi mlada holka hezka, ja fousaty chlap...". Dale mozno zaslechnout hlas ceskeho vojaka snaziciho se mluvit pa ruskomu a sdelat samoyu,takoyu dagavorku s nasimi "bratry". Pozornemu divakovi neunikne maringotka jakasi se jmeny Dubcek!!!Svoboda!!!. "Nasi letci maji za sebou radu dnu cekani.Do srpna letali ,meli na starosti nas vzdusny prostor,potom prevazne bramborove brigady...."

Dovolená s Andělem (1952)

Clovecenstvi, sounalezitost, neuveritelny kolektivni duch spolu s ohromnou naivitou z tohoto filmu z roku 1952 jenom cisi a sala. Abnormalni snaha starat se o veci ostatnich lidi je prilisna, skoro az ubijejici. Presto ci prave proto pusobi snimek velice zabavne a pristi rok si ho pustim opet.Jaroslav Marvan - revizor Andel je fantasticky,tato role mu doopravdy sedla.