Pán prstenů (1978)

Skvělé fantasy animace! Mrzí mě, že Jackson zkopíroval skoro všechny zásadní scény a to uplně přesně do detailu (kdo kde stojí, kam se pohne, co řekne, záběr kamery, komplet rozložení scény). Okopíroval herectví a mluvený přednes postav, jejich intonaci atd. Zkopíroval významně i choreografii. Zejména Froda, ty jeho gesta rukama, tanec. No a musím uznat, že tento animák je v lecčems daleko přesnější k předloze, než Jackson. Například Aragorn s sebou skutečně pořád nosil zlomený meč. Dialogy jsou zde také přesnější. Dále oceňuji hlavně to, že se tvůrcům podařilo přenést rodinné vztahy postav z knihy na obrazovku. To je totiž v předloze docela zásadní věc. Vřelé, vlídné, chování postav k sobě navzájem. V tomto Jackson bohužel selhal - u něj to vypadá hodně kýčovitě. Tento animák Jacksonovi ušetřil práci už jenom tím, že mu vpodstatě předvybrali zásadní scény a rozhovory, které nejvíce vystihují Tolkiena a jeho styl vyprávění. Chce se mi Jacksonovi dost snížit hodnocení, no teď už je to jedno po tolika letech. PS: Tohle skutečně není pro děti, jak si někteří uživatelé myslí. Ani ta předloha přece není pro děti !

Warrior (2011)

S tímto filmem mám problém. Vlastně jich mám tolik, že napíšu jen ty nejhlavnější. Nemůžu skousnout klasický drama o nefunkční rodině (typu americká krása) našroubovaný na klasický akčňák "turnaj v aréně" (typu Americký samuraj). Jak je to uhozené vám dojde až když si představíte Bohdana Slámu jak natočí svoje klasické drama o bratrech a otcovi kteří se nesnášejí, a Pavla Lišku v roli venkovského učitele pošle do ringu, aby vydělal prachy na něco tak povrchního jako je majetek v podobě rodinného domu (protože jít do levnějšího podnájmu je prostě pod jeho úroveň). Ve finále se potom utká s nenáviděným bratrem Jiřím Macháčkem a při posledním úderu mu do ucha zašeptá: "Miluju tě". Tak tohle opravdu ne! Dále mi vadí jak násilně tam chtěli nacpat všechny ty americké pseudoproblémy ve stylu americké krásy, jenže v tomto filmu to působí strašně klišoidně, lacině, ale hlavně zbytečně, protože to všechno vyšumí doztracena a vy si jen řeknete: "PROČ???". Do toho Beethoven, hypotéka, Irák, vážně nemocný dítě, smrt kamaráda a telefonát jeho manželce, nechápající vlastní manželka (jinak samozřejmě děsná kočka), kamarád trenér nejdřív nechce potom chce, chlast, ožralej otec poslouchající Mobydicka z walkmana (wft!!!). Ale nejvíc mne pobavilo trenérovo RELAX !! (řečeno totálnímu outsiderovi který právě bojuje proti mistrovi světa). Prostě pejsek s kočičkou zase jednou vařili dort a dopadlo to jako vždycky. Nadále musím zkritizovat lacinou akční stránku. Takový Tom Hardy se kromě finále v celém filmu bije jen asi 30 vteřin. Všimněte si, že všechny jeho boje končí po první ráně, nebo po pěti vteřinách boje. Edgerton zase s tím prvním černochem odboxuje dvě uplně stejná kola (prostě natočili jedno a to samé kolo víckrát a dali to za sebe jako dvě rúzná kola, s tím že jedno končí vítězně pro černocha a to druhé pro Edgertona). Jak laciné. Roztřesená ruční kamera, aby nebylo pořádně nic vidět, mně vadila asi po půlce filmu. Zkrátka radši se zase podívám na akčního Rockyho IV, kterému se můžu alespo'n zasmát.

Gattaca (1997)

Musím přiznat, že mi Gattaca v době svého vzniku unikla v záplavě komerčních sci-fi filmů (Matrix, Muži v černém, Star Wars E1, Kontakt, Pátý element, Hvězdná pěchota a další). O to větší radost z něj mám dnes. NIccol zcela jasně při psaní scénáře vycházel z klasických sci-fi románů dvacátých a třicátých let (Wells, Huxley, Asimov, Bradbury, Clarke, Heinlein). Zejména s knihou Brave New World (A. Huxley) shledávám velkou podobnost, i když ta je pochopitelně daleko komplexnější (a je zajímavé, že vznikla už v roce 1931, tedy před tím než byla vůbec objevena DNA). Námět tedy zas tak originální není. Ale co je typické pro tyto klasické sci fi romány a platí i pro Gattacu ? Režisér nechává divákovi dostatek prostoru pro vlastní myšlenky o genetickém upravování lidí a samotný příběh hlavního hrdiny není až tak podstatný, je spíše jednoduchý a má pouze zástupnou funkci. Například se nedozvíme proč Vincent tak moc chce letět na Titan, a co tam probůh potom bude sám dělat. Je to jeho sen (velmi nekonkrétně zobrazen - nevíme jak to na Titanu vypadá a zda lze tam být šťastný), a místo toho si můžeme představit jakýkoliv náš sen. Identifikace s hlavní postavou však není v klasickém scifi pro diváka důležitá. Hlavní roli hraje lidstvo jako celek, obvykle se zvýrazněnou typickou negativní vlastností, která pak významně utváří celou společnost. Pro diváka je tedy podstatnější jeho samotná konfrontace s onou společností, než osud hlavního hrdiny. Toho si na Gattace cením nejvíc, protože tím se liší od současných akčních scifi filmů, ve kterých jde vpodstatě jen o to, zda hlavní hrdina překoná všechny překážky a nakonci pomocí světelného meče zničí záporáka. Bohužel NIccol se nedávno shodil filmem Vyměřený čas. Pomyslné žezlo nejlepšího současného tvůrce klasických scifi filmů tak předal zatím poměrně neznámému Duncanu Jonesovi (Moon, Source code)

Grandhotel (2006)

"Kdybys večer někam chtěla jít..... .... tak si vem pláštěnku. Bude pršet." Rudišovi rozumím. Je dobrej. Dostalo mě to. Možná i proto že na ještěd bezděčně pohlédnu každý den a s mou ženou jsem tehdy poprvé spal právě tam. Taky jsem rád, soudě podle množství pozitivních kometářů, že si tento citlivý snímek bez ambicí přecijen našel své obecentsvo

Diktátor (2012)

Nebylo to uplně AMAZING, jenom LITTLE LESS SHIT :DDD DD Místy mi to přišlo už za pomyslnou čárou přijatelnosti a taky trapnosti. Takže se nám zase dost posunuly hranice vkusu, vtipu, všeho- ale co.. pobavilo a to hodně. Chce to vidět aspoň 3x, aby si toho všeho člověk vůbec všimnul

Batman začíná (2005)

Nejlepší z novodobých batmanů! A zároveň poslední Nolanův opravdu dobrý film. Je tam cítit odkaz na Burtonova batmana, ale přináší realističnost a drama. Avšak pořád tam je vtip, nadhled, lehce fantasy Gotham. Postavy mají hloubku, protože herci skvěle hrají, protože vědí co mají hrát, protože ve scénáři mají napsaný jasný a nijak komplikovaný příběh bez nesmyslných zvratů. Scény a jejich návaznost jsou pečlivě do detailu promyšleny, tak jak bývalo u Nolana dobrým zvykem. Batman své protivníky nejvíce deptá tím, že není nikde vidět, je jen občas slyšet, a najednou tvrdě udeří ze tmy (jaký rozdíl oproti dalším dílům, kde batman jde naférovku rovnou na věc jako rambo) Po tomto filmu bohužel Nolan uvěřil, že jeho ego je neomezené, přestal mít soudnost, ztratil smysl pro cenzuru sebe samotného (což je prostě konečná), a z Gothamu udělal Gothaj. Druhý batman je založen na samoúčelné akci, třetí batman je založen na samoúčelných dialozích. Těžko říct co je horší, ale tenkou linii příběhu Nolan sám a ochotně zpřetrhal v obou případech a nasekal do nich tunu zvratů, jen proto aby se diváci "ještě víc bavili". Vykašlal se na herectví, vykašlal se na příběh a naházel na lidi snůšku pitomin a myslel si, že mu to sežerou i s navijákem. Bohužel se nemýlil.

Zodiak (2005)

Bulkley není tak známý režisér, a proto do svého snímku nemohl urvat taková herecká esa, jako Fincher o dva roky později. Jemu ten film udělali hlavně herci (zejména Ruffalo v roli "Kolomba" :), protože domnívám se, že po stránce "vysvětlující" není Fincherův film zase tak dobrý. Naopak, je místy docela zmatený. Fincher měl taky daleko větší rozpočet na digitální efekty, a věřte tomu nebo ne, obsahuje je téměř každá scéna (retro 70tých let - zejména pozadí scén - exteriéry/ulice - upravovali hodně). Bulkleyho Zodiak je kvalitou spíš televizní snímek. Ovšem pro fanoušky krimi příběhů podle skutečnýcyh událostí je to skvěle a docela přesně odvyprávěný film, což mě rozhodně překvapilo (jediná výtka - vraždy ve skutečnosti vyšetřoval pokaždé někdo jiný, z jiného policejního okrsku, čímž bylo vyšetřování ztíženo. Asi až po čtvrté Zodiacově vraždě (taxikář), tedy v době kdy tento film vlastně končí, byl ve skutečnosti nasazen detektiv Dave Toschi, který měl nelehký úkol - shromáždit údaje i z předchozích případů. Ovšem chápu, že pro potřeby filmu byl uveden odzačátku jeden detektiv). No a jak lepé byste chtěli ukončit film, u kterého všichni vědí, jak to ve skutečnosti skončilo, vlastně ještě neskončilo??? Dávám za 4, i když technickou kvalitou zpracování na tom není nijak úžasně.

Temný rytíř povstal (2012)

Jsem docela rád, že v DKR nejsou až tak do očí bijící nesmysly typu "Batman raději spadne z motorky, místo toho aby před Jokerem efektním smykem zastavil a dal mu pěstí do huby". Mohl jsem se tedy dívat s větším klidem a víc si film užívat. Bohužel, uspokojení se stejně nedostavilo. Je to tak strašně násilně vycucaný příběh z prstu, že fakt nevím co si o tom mám myslet. Zkrátit o hodinu, vystříhat naprosto zbytečné scény a rozhovory typu "tento výblit je zde jen proto aby vyplnil nějaké místo", a možná bych se na to podíval znovu. Takhle ale fakt nechápu lidi, kteří na to jdou dobrovolně podruhé. Nakonec se stejně musím pozastavit nad některými haluzemi, jako například na bombě ukazuje časovač posledních 5 minut, no batman s gordonem stojí a pokorně poslouchají umírající zlodušku. Než se konečně vykecá, časovač ukazuje jen 2 minuty a oni můžou konečně pokračovat. WTF. Pěstní souboje jsou tak neohrabané, že se vyrovnají nejhorším bitkám viz. "the worst fight scene EVER" (odkaz na youtube http://www.youtube.com/watch?v=eC2jV8sCv1c) Nechápu kam až se dostala dnešní kinematografie, že jsou takovéhle filmy oblíbené, že je po nich poptávka, a že je masově konzumujeme až jsme uplně plný NIČEHO. Teď mi k tomu náramně zapadá i ta šokující střelba v Denveru. O takovýchhle věcech jsem u filmu přemýšlel. Jediný novodobý Batman, kterého uznávám, je Batman begins.

Něco na té Mary je (1998)

Viděl jsem to po patnácti letech, a rád jsem si zavzpomínal na tu dobu. I jak tehdy celé kino lehlo smíchem, když si Cameron namazala ejakulát do vlasů. Další 2 minuty nebylo přes ten řev a smích slyšet ani slovo z plátna :) Takže dnes konečně vím, o čem se spolu v tom baru bavili. Bohužel se tahle komedie hodně rychle okouká, takže vidět ji znovu můžu za dalších 15 let. Asi to bude ještě nostalgičtější vzpomínaní

Mnichov (2005)

Film mne dost zklamal, a to zejména proto, že jsem nejprve četl předlohu, která je daleko víc strhující, napínavá, a hlavně daleko víc vysvětlující.