Pán času (2005) (seriál)

Zkusil jsem tento kultovní seriál začít sledovat a bohužel mne to příliš nechytlo. Jeden díl jsem sice dokoukal, ale dost často jsem u toho kroutil hlavou. Počkal jsem tedy na nějaký další díl z druhé série, a ten jsem po 10ti minutách musel vypnout. Nejsem příliš seriálový divák, ale ty opravdu nejlepší mne vždy nadchly. Srovnání se nabízí s červeným trpaslíkem, bohužel v Pánu času to jaksi nefunguje. Málo humoru, málo nadsázky, příliš mnoho hloupých scénáristických výmyslů, divné dialogy !!!, divné vztahy hlavních postav, velmi laciné až směšné grafické triky, a dokonce mi vadilo, že je to až příliš "britské".

Světová válka Z (2013)

Nerozumím proč se Pitt zaprodal tak obyčejné utíkačce před zombíkama, kterou jsme viděli už tolikrát. Oproti jiným zombie filmův opravdu nepřidává nic nového, (např. 28 dní poté mě zasáhnul daleko víc). Aspoň dětský zombíky tam mohli dát, přidalo by to na horrorovém ladění. Film má tak jednoduchou pointu s nápadem jak zombíkům čelit, že mohl být vyřešen během 20ti minut a dále se mohl servírovat hlavní chod, protože tohle byl tak maximálně předkrm. Když už mi Pittova ne příliš pěkná manželka (mohla hrát zombíka bez masky..) solidně lezla krkem s těma nucenýma úsměvama, když už mi lezla krkem jeho celá rodina i s přechytralýma dětma, když už Pitt obletěl bezcílně a s námahou půlku světa, aby nakonec havaroval v letadle, jsem Pitta upřímně litoval a divil jsem se, jakto že ho nenapadlo stát se taky zombíkem!!! Vždyť v těch chvilkách, kdy zombíci jen tak lelkovali v laborce, měli proti němu docela pohodovej neživot :) A proti nám ostatním, kteří se pořád za něčím honíme jak trotlové a chodíme do kina na kraviny, samozřejmě taky :) Tak o tomhle jsem v kině při filmu přemýšlel. Bejt zombík nemusí být tak špatný :)

Banáni (1971)

Naštěstí to není tak politické jak to podle ostatních komentářů vypadá. Je to hodně civilní, alespoň do půlky je to hodně i o lásce a o vztazích. Nejlepší fóry jsou přímo ze života. např. ti rodiče chirurgové, jak chtějí po svém synovi aby byl jako oni, a předají mu právě rozdělanou operaci, aby to dokončil - to mě pobavilo snad nejvíc :) Horší je že to od určité doby ztratí soudržnost a vezme to takový styl na sebe nenavazujících skečů. Proto nedávám za pět.

Amadeus (1984)

A pro mě je Salieri i Mozart jedna a ta samá "hudba" plná bezduchých stupnic a klišé. Těchto tvůrčích neduhů byla tehdejší "hudba" doslova přesycená. Geniální neni ani jeden, to pardón! Samozřejmě z dnešního pohledu. Proto mi dost vadilo to zbožšťování Mozarta, které mi bylo onou ubohou postavou doslova vnucováno. Jinak velkofilm se vším všudy, bohužel i s historickými výmysly.

Nespoutaný Django (2012)

Král braku je zpět! Ovšem tentokrát mě překvapil, a první třetina byla opravdu kvalitní film, po všech stránkách. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Vzdělaný vtipný Němec, jemuž nerozumí tupí otrokáři, čili typičtí američané, tedy jižané. Hmm zajímavý a slibný začátek ! Vzdělaný vtipný Němec zastřelí místního šerifa a ostatním šikovně vysvětlí, že mu mají poděkovat a zaplatit 200 dolarů. Zůstávám s otevřenou pusou, stejně jako všichni na tom náměstí :DDDD Potom jsem nevěděl co to ta Waltzova postava je vlastně zač?? Je to podvodník, který si zatykače píše sám a šikovně vydělává černý prachy?? Nebo je to spíš takovej dobrák Sam Hawkins z Vinetua?? Bohužel se vše velmi brzy vyjasní a ukáže se, že je všechno přesně tak plochý jak to vidíme, a to pro další vývoj filmu není nikdy dobře, protože tím film skončil. Asi tak od končící zimy ve filmu, kdy se rasisticky a sociokoulturně orientovaný CHYTRÝ film změní na pouhou hledačku manželky, si Tarantino uvědomil, že jedině on je král braku, a ten film naprosto bez lítosti zabil... Prostě Kventine, když máš scénář asi na hodinu filmu, tak netoč tříhodinovej film! Narozdíl od panchartů, na toto se už dívat podruhé nebudu, protože opravdu není proč.

Údolí stínů (2002)

Tohle je tak prázdný film jako reklama na hrábě. A taky uplně zbytečný. Directors cut je o 12 minut kratší než verze co šla do kin... to je snad jediný film u kterýho si režisér uvědomil, že aby potěšil fanoušky tohoto filmu, tak to musí zkrátit :DDD

Pád Třetí říše (2004)

Vynikající psychologický film. Nevím proč v žánru chybí toto označení, protože v prvé řadě je to film psychologický, a až potom drama, historický, válečný atd. Říkám to hlavně proto, že mezi válečnými (historickými) filmy mnoho těch ryze psychologických nenajdeme, a tím je vyjímečný. Většinou se jedná o akční, agitační "hrdinovky" viz Vojín Ryan. Tolik k úvodu. Jak si pročítám zdejší diskuzi a komentáře, jsem překvapen, kolik lidí je dodnes poděláno z Hitlera, a prakticky ani na tento film se neumí podívat s nadhledem a "nechat se jím poučit". Myslím, že je to způsobeno brutálním nedostatkem informací, ale chápu, že ne každý měl na střední čas číst si knížky o ádovi. No vám se zase nejvíc líbí šílenec Goebbels, který je asi nejméně realisticky ztvárněn. Podívejte se na dobové záběry (dokonce ozvučené!!) Goebbels byl usměvavý a velice společenský člověk, žádný monstrum s uhrančivýma očima ďábla! Ale nakonec, nejsme na tom ještě tak špatně, jako v jůeséj, kde někteří studenti ani nevedí kdo to byl Hitler, nebo si dokonce myslí, že byl na straně spojenců. Lidi, kteří nevědí co vlastně Hitler (a celé jeho politické hnutí) dokázal, z jakých kanálů vyhrabal Německo na ty nejvyšší místa kultury, techniky, inženýrství, a vědy, si nedokážou uvědomit a pochopit, proč ho lidi tak slepě následovali a proč mu tak věřili. Většina věcí, které němci za války vymysleli, se používají dodnes, jen se trochu modernizovaly. Film jsem viděl už několikrát a pokaždé mě nechává v úžasu, a po skončení filmu mívám dost dlouhé chvíle mlčení. Na to prostě nejde nic říct. MASTERPIECE

Jak vycvičit draka (2010)

Zatímco Kungfu Pandu od Dreamworks zbožňuju (viděl jsem ho se synem už asi 20x a považuju ho za nejlepší novodobý animák všech dob, který každým dalším shlédnutím zraje), tak Shreka skoro nesnáším (díky otravným postavám a otravným vtípkům, nelíbí se ani synovi). Dragon stojí někde uprostřed, ale to je vlastně dobře, protože střední cesta bývá zlatá:) Velmi jsem uvítal, že do Draka NEcpali ty otravné pseudozábavné postavičky a trapné fóry, které mají zabavit jen ty nejmenší. Můj 2,5 letý kluk se často smál, což je důkaz, že tyto věci nejsou ve filmu pro děti vůbec potřeba. Takhle ten příběh plyne bez různých zbytečností a trapností naprosto přirozeně, nic netrčí, nic nepřebývá, nic nevadí, což je super. Zezačátku jsem si trochu hůř zvykal na zjev některých postav a draků, ale ono je dnes těžké přijít s vlastním originálním "designem" postav, což je u animáku docela zásadní, pokud se má natrvalo etablovat ve světě animaného filmu, případně si vynutit pokračování. Dále bych trochu vytknul okatou inspiraci Avatarem :) Rád se podívám znovu.

Ježíšova rodina (2005) (seriál)

Toto podání je pro mne daleko důvěryhodnější, než jak ho vykládá církev. Skutečnost, že Ježíše následovali členové jeho vlastní rodiny, je daleko uvěřitelnější, reálnější a přirozenější. Na putování, ať už s náboženskými cíli, či jinými, vyrážela celá rodina. Zároveň vyvstává spousta otázek- jak to tedy bylo se zázraky, a jak to bylo se vzkříšením, protože nejdůležitější svědkové byli opět bratři a sestry jeho vlastní rodiny, kteří pochopitelně měli zájem mýtus nebořit, ale šířit ho dále, zejména když potom Ježíšův příběh sepisovali asi 30 let po jeho smrti. Jak to bylo se vzkříšením, když Ježíš mohl mít bratra-dvojče, a ten ho mohl v některých situacích zastoupit ??? Obrázek který jsem vídal od dětství - samotný malý ježíšek s Marií a Josefem, mi vždycky připadal jako vytržený z kontextu. Rodiny tehdy čítaly daleko víc členů, než jak je známe dnes ze západní civilizace, mnohdy celé osady byla jedna velká rodina. Vynikající dokument pro lidi, kteří se na Ježíšův příběh dívají reálně bez klapek slepé víry na očích a snaží se pochopit odkud se SKUTEČNĚ křesťanství vzalo.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Bez nezávislých filmařů Jarmushe a Tarantina si nedovedu představit svůj divácký rozvoj (nakonec snad úspěšný), a Pulp Fiction stojí v této kategorii filmů na příčkách nejvyšších. Přesto mu nemůžu dát 5 bodů. Deadmanovi, který je přímým konkurentem, naopak nemůžu dát míň než 5. Prostě je PF1994 příliš povrchní příběh, na kterém je kromě několika vtipů a dialogů zajímavý zejména styl vyprávění. Bez přesahu, bez ničeho co bych si dále do života odnesl, bez odkazu, bez "něčeho víc". Gauneři, mafiáni, dealeři, mrzáci, boxeři, lupiči, svářeči, ani tanečníci, ani žádný další povolání z filmu mě prostě nebaví ani nezajímá - to je ten největší problém. Deadman naopak u mne zabodoval svou vážnější, poetičtější a experimentálnější notou, a charakter Deppa i indiána mi byl VELMI blízký. To je pro mne daleko hlubší film, i když se tam spoustě věcem směju. Jedině takovým můžu dát za 5. Projednou a navždy. Kromě toho, Tarantino je tak trochu vypravěčský kýčař, ale to se projevilo až v jeho dalších filmech.