Svatební cesta do Jiljí (1983) (TV film)

Roztomilá vtipnůstka. Dokonalá prcatelná Šafránková v plavkách, a příliš chlupatý Abrhám.

Světová válka Z (2013)

Nerozumím proč se Pitt zaprodal tak obyčejné utíkačce před zombíkama, kterou jsme viděli už tolikrát. Oproti jiným zombie filmův opravdu nepřidává nic nového, (např. 28 dní poté mě zasáhnul daleko víc). Aspoň dětský zombíky tam mohli dát, přidalo by to na horrorovém ladění. Film má tak jednoduchou pointu s nápadem jak zombíkům čelit, že mohl být vyřešen během 20ti minut a dále se mohl servírovat hlavní chod, protože tohle byl tak maximálně předkrm. Když už mi Pittova ne příliš pěkná manželka (mohla hrát zombíka bez masky..) solidně lezla krkem s těma nucenýma úsměvama, když už mi lezla krkem jeho celá rodina i s přechytralýma dětma, když už Pitt obletěl bezcílně a s námahou půlku světa, aby nakonec havaroval v letadle, jsem Pitta upřímně litoval a divil jsem se, jakto že ho nenapadlo stát se taky zombíkem!!! Vždyť v těch chvilkách, kdy zombíci jen tak lelkovali v laborce, měli proti němu docela pohodovej neživot :) A proti nám ostatním, kteří se pořád za něčím honíme jak trotlové a chodíme do kina na kraviny, samozřejmě taky :) Tak o tomhle jsem v kině při filmu přemýšlel. Bejt zombík nemusí být tak špatný :)

Svět podle Daliborka (2017)

Je to absurdní divadlo, bohužel až příliš okatě hraný. Ale stejně, podle mě je docela těžký tohle celý koncepčně vymyslet a zrealizovat s nehercema. Klusák je genius, vytvořil si vlastní žánr. A nakonec.. je docela možný, že realita je ještě daleko horší.

Svět podle Prota (2001)

Má to všechno co má mít, abych tomu dal plné hodnocení a přesto ho dát nemůžu. První třetina filmu je hodně nadějná a se zájmem jsem koukal co se z toho vyvine. Pak se to čím dál vzdaluje a nakonec jsem nepochopil jakou má film pointu. Je to celé jen o balancování nad rozhodnutím zda Prot je nebo není mimozemšťan? To je málo (a navíc v tom mám jasno). I když psychologovi, který příběh vypráví, to vrtalo hlavou ve dne v noci, já chci víc. Jaký byl důvod Protovy přítomnosti na Zemi, a proč by nám o ní někdo měl vyprávět? Chci příběh... Horší dojem z filmu asi způsobil i český dabing. Originál zvuk musí umocnit atmosféru daleko líp.

Šarlatán (2020)

Tenhle film ve mně vzbudil dávno zapomenutou vzpomínku. Asi v roce 1990 kdy mi bylo 10 let, krátce po revoluci, jsme celá rodina jeli k přírodnímu léčiteli, přestože jsme byli vpodstatě zdraví. Jeli jsme tam půl dne, protože to bylo přes půl republiky. Každému takovým drátkem jezdil před kolenem a všem nahlásil, že má žlučové kameny/ledvinové kameny a bůhví jaké kameny, a to diagnostikoval i mě, přestože jsem v tom útlém věku byl zdravý jako řípa a o nějakých kamenech nemohla být řeč. Předepsal čaje z bylin, vysolili jsme tam asi dva nebo tři tácy, což bylo tehdy strašně moc peněz, a jeli jsme zase spokojeně domů. Po týdnu jsme čaje přestali pít, protože jsme samozřejmě žádné kameny nikdo neměli, a neměli jsme je nikdo ani do roku léta páně  2021 :D Takové byly devadesátky u nás. V kontextu této vzpomínky se mi na film nekoukalo snadno. Mikoláška ve filmu samozřejmě vykreslují jako odborníka, ovšem jsou tam i jisté náznaky, kdy pochybil, podáno to je jakože spíš náhodou. Ovšem dál film ukazuje, že vyšetřoval stovky lidí denně, dokonce i korespondenčně zaslanou močí, tudíž toho člověka ani neviděl, navede vás to automaticky na nápad, že to mohl být taky šmejd, který vydělával obrovský peníze vpodstatě podvodným jednáním. Ve filmu tohle náznakem je zobrazeno, i když samozřejmě převažují ty heroické jeho činy, kdy dá neznámé ženě balík peněz, aby jela se synkem na dovolenou k moři, protože potřebuje víc sluníčka.. těchto věcí je tam samozřejmě zobrazeno více, ale ty negativní tam velmi opatrně nasázeli taky. Velký plus filmu tedy je, že ukazují Mikoláška jako rozporuplnou postavu nejenom díky charakterovým vlastnostem, ale i způsobem jakým vykovával povolání. Film obecně je hodně nadprůměrný, stylem i herectvím, například Trojan mi v této roli absolutně nevadil, a to je co říct, jelikož je to asi náš nejobsazovanější herec a tedy musí být hodně okoukaný. Jediné co bych filmu vytknul, je to vymýšlení si faktů. Monstr proces alá Horáková, kde mu prokurátoři navrhovali trest smrti, to je fakt hodně přitažený za vlasy a je to asi taková největší pitomost z filmu. Svoje si odseděl, a že ho řada lidí považovala za podvodníka, tomu se asi nemůžu divit.

Šeptej (1996)

I přes všechny nedostatky uvedené níže, je pro mě tento film jedním z nejlepších z 90.tých let. Podařilo se zachytit náladu té doby, a při sledování filmu mě jímá nostalgie. Skvělá hudba, skvělá výprava. Scéna v parku, kde jen tak sedí na lavičce a koukají, je přesně to co vadí odpůrcům tohoto filmu ("nic se tam neděje"), a mě naopak připadá uplně parádní- poetická, lyrická- nechá diváka vytvářet si vlastní pocity, fantazie, dojmy (jaký rozdíl oproti Samotářům, kteří se mi snaží vecpat až do (*). Je to snad jediný film s gay tematikou, s opačným průběhem sexuální orientace, který dopadne "dobře"? (tj. hlavní hrdina odzačátku jasný gay se postupně mění a nakonci chodí s krásnou holkou :) Jeden z posledních skvělých českých filmů, které mají duši

Šestý smysl (1999)

Tento film hodnotím ve třech kategoriích. Viděno poprvé: 5* (Film si užijete maximálně po pocitové stránce, tenkrát mě to sejmulo asi na 3 týdny). Viděno podruhé: 3* (sledujete, jak všechno do sebe zapadá a všímáte si hlavně toho, zda není někde logická díra). Viděno potřetí a dále: 1* (dál nemá smysl se na to dívat, již nikdy nepřinese ten požitek jako při prvním shlédnutí a z hlediska logiky není důvod se v tom dále šťourat). V nelítostném souboji s časem tento snímek neobstál. Bohužel se na to nedá dívat různými způsoby, jako třeba na Donnie Darko, kde pokaždé můžete přijmout jinou realitu (jednou se dívat na scifi, podruhé na schizofrenika atd.). Takové filmy mají nejvyšší hodnocení a oblibu. V Šestém smyslu vidíte pokaždé to samé, jelikož režisér vodí diváka příliš za ruku, a nedovoluje mu projít příběh jinými cestičkami. Kromě závěrečné pointy a dvou nebo tří opravdu děsivých scén je okolo plno natahované vaty. Bohužel u dalších projekcí jsem si všiml hlavně toho, jak nesmyslně je tento film natažený na 107 minut. Šlo by to o 30 minut kratší a nic podstatného by to neztratilo. Při dalších projekcích bohužel už jen prázdná natahovaná nuda : / I přes všechna negativa se jedná o kultovní film konce devadesátých let.

Šprtky to chtěj taky (2019)

Nemůžu se rozhodnout, jestli mě to víc bavilo, nebo iritovalo. Asi nakonec převládla zábava, ale některé vtipy jsou tak strašně divákovi tlačený, až to bylo trapný. Občas se tam objevilo zajímavý téma, třeba poznávání svých spolužáků poslední den na střední, přestože jsem s nima strávil 4 roky skoro každý den, ale o některých nevím vůbec nic. Bohužel nedotažené téma, ale myslím, že každý se v tom trochu najde. Z filmu mám ale jeden dost nepříjemný poznatek, přestože jsem u filmu sám vzpomínal na svůj dávno zavátý maturitní večírek, a překvapilo mě že to asi je pořád stejné do dnes... asi už jsem tak pokročil věkově, že se nemůžu dívat na teenage komedie, jako mi to šlo dřív : / O holkách na střední se mi dodnes daleko víc líbí švédský film Láska je láska (1998). Vynikající analýzu sfoukla  Morien.

Štěstí (2005)

Doposud jsem to neviděl, Slámovi se vyhýbám a vím proč. Konečně jsem to zkusil, jaký to asi bude a po 30 minutách jsem to vypnul. Uplně mě to míjí, nechápu proč tohle někdo točí. Nechápu jak může tento film být tak úspěšný v zahraničí, asi tam na těch festivalech byly daleko horší filmy k vidění. Ke mě kdyby takovýhle film dorazil třeba z polska nebo z maďarska, tak to vypnu už po deseti minutách. Zaujaly mne jen záběry krajiny. Hodnotím, i když jsem to vlastně neviděl celý. Jeden z nejlepších českých filmů posledních let.

Švýcarák (2016)

Hodně divnej film s vynikajícíma momentama, stejně jako s velice špatnýma. Přesto na něm něco opravdu je. Film o lidský samotě, což je celkem obehraný téma, ale takhle zformulovat to zatím nikdo nedokázal. Dojalo mě to, i přinutilo k přemejšlení. Vpodstatě jakýkoliv hodnocení od odpadu po 5 hvězd najde logický odůvodnění. Vlastně docela obdivuju tvůrce, že s tím v téhle podobě vůbec vylezli ven, muselo jim být přeci jasné, že tohle většina lidí zavrhne po pár minutách.