Zdrojový kód (2011)

Konec to trochu shodil, bohužel. Kdyby to skončilo jak mělo, bylo by to za 5 :) Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Trávníkáře (tehdy docela přelomové scifi). V tom konci totiž vidím menší podobnost. Ale zatímco u Trávníkáře jsem zůstal několik minut v úžasu, tady se nic podobného nekonalo : / i když mohlo! ono se to přímo nabízelo! Jones je však obrovským příslibem do budoucna. Jeho styl mi sedí daleko víc než třeba Nolanův. Pomyslného krále současného scifi totiž Jones absolutně překonává v práci s postavami a jejich charaktery, ve vyprávění příběhu tak, že sám sobě neláme vaz krkolomností, a hlavně dokáže vytvořit "milenecký" pár, který jiskří a zahřeje diváka u srdce. Nepodbízí se lacinnou (a špatně natočenou) akcí, která přehluší vše ostatní včetně samotného vyprávění. Dokud bude Jones točit takovéhle filmy, o scifi žánr nemám strach. Navíc to vypadá, že vzniká poměrně početný Jonesův fanklub (po ještě lepším filmu Moon). A to je jen dobře.

The Man Who Walked Between the Towers (2005)

Tento příběh mne ohromil v dokumentárním filmu z roku 2008 - Man on Wire. Menší upoutávka je zde http://www.youtube.com/watch?v=6ddpV1GvF7E&feature=related Doporučuji všem. Byl jsem z toho na 14 dní uplně mimo. V dnešní době, kdy je to nejhlavnější rychle a bez námahy zbohatnout, sledujete příběh člověka, který si plní svůj sen a životní poslání, jenž nemá s penězi nic společného. Účel tohoto krátkého animovaného filmu moc nechápu, je to příliš krátké na tak hlubokou látku. Patrně šlo o první oživení příběhu po teroristickém útoku 911. Po pádu dvojčat dostal příběh opět nový rozměr. Animace tomu dodává snovou dimenzi ... Moc hezké

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

K filmu jsem si dal chutnou večeři. Po chvíli mne přešla chuť a chtělo se mi blít. Za deset minut rutina a vpohodě jsem si pochutnal. Nevěděl jsem proč pořád v tom lese běhají sem a tam. Zpoza každýho stromu na mě bafla kliška. A šup najednou z toho byla komedie. V závěrečném shlížení na bojiště mne dorazil střihač!!! Záběr na ramba, na ženskou, na bitevní pole, na ramba, na ženskou, na ramba, na bitevní pole, na ženskou, na jejího týpka, na ženskou, na ramba, na ženskou, na jejího týpka, na bitevní pole, na ženskou, na ramba! na bitevní pole! na ramba! na ženskou! na ramba, na bitevní pole!!! :D uzavření série k pláči !!! a ještě jednou na ramba...

Křeček v noční košili (1987) (seriál)

Kde přišel Nolan na to, jak se může několik lidí záměrně dostat společně do jednoho snu? :) Jednoznačně to vykrad z Macourka pro svůj Počátek. I po 25ti letech má Křeček své kouzlo, což je nezměrný důkaz vysoké kvality. Z herců exceluje zejména Vladyka, naopak Brodský působil hodně jalově a nesympaticky. Jako dítě jsem si nevšiml spousty vtipů- pobaví se i dospělí. Jenom si myslím, že trochu přepískli poslední díl. Angorský křeček jedoucí na mrňavém kole už parodoval samotný seriál. Příliš krkolomné zvraty ve scénáři sice působily napětí v průběhu všech 6ti dílů, ale kekonci příběhu už se člověk prostě musel chytat za hlavu :) Poslední díl byl tak překombinovaný a několikrát vygradovaný, že samotný závěr nevyzněl jak měl. Nebýt posledního dílu, bylo by to za 5 hvězd navždy

Matrix (1999)

Snad od prvního shlédnutí mne iritovaly všechny vedlejší postavy z lodi. Divný výběr herců. Jediná Trinity samozřejmě bez výhrad. Vyčítat tomu jde mnoho klišoidností, například přílišné pozérství a drsňáctví, macherský gesta před soubojem trvaly snad dýl než samotný souboj (dokonce i při výcviku!!!..hodně vtipné(čti přiblblé)) rádoby hluboké myšlenky mentora Morfea atd., ale to k akčnímu žánru asi už neodmyslitelně patří. Přes nedostatky je to jasných 5 hvězd. Matrix definoval akční sci-fi žánr na dlouho dobu, když si to tak vezmu tak možná i dodnes. A z těch 12 let starých akčních scén by se měli poučit současní tvůrci akčního žánru, např. Nolan, kterého Počátek nesahá Matrixu ani po Morfeův prostřelený kotník.

Občan Havel (2007)

Výborný dokument, který jsem viděl již několikrát a pokaždé jsem si z něj odnesl něco nového. U scénky se Zemanem jsem se dost divil, že to tehdy oba dovolili natáčet. Velmi hustý. Z dokumentu vyvstává jedno nepříjemné zjištění. Havel byl posledním "politikem", kterému se dalo věřit. Charakterním humanistou, ctícím etiku, morálku, SLUŠNOST. Ve svých názorech myslel na všechny a na všechno, proto to někdy vypadalo, jako že nemá pevný postoj. Po jeho odchodu se nikdo takový neobjevil. Lituji, že dnešní mládež nemá tak silný vzor morálky a charakteru, jako jsme měli tehdy my. Havel naši společnost ovlivnil hrozně moc. Opravdový nástupce T.G.M., zůstává pro mne prezidentem i nadále a těší mne, když ho moderátoři stále oslovují: Pane prezidente.

Valerie a týden divů (1970)

Syrealizmus a lyrické pojetí mám velmi rád! Je to moje kafe. Ale uplně jinak. Možná jsem již přemlsán současnou syrealistickou kinematografií, která je o světelné roky dál. Ale já si neumím u filmu říkat, že to je 40 let staré a tehdy to bylo všechno jinak. Vytknu také velmi slabý příběh. U filmů, ve kterých není příběh, musí holt zamakat všichni ostatní (herci, osvětlovači, kameramani, hudebníci, kulisáři scénografové), jako se to stalo třeba v Deadmanovi. Bohužel, zde nezamakal nikdo. Prostě to působilo spíš směšně. A příliš "česky". Takže jediné co mě občas udrželo nad hranicí spánku byly ty erotické scény a pěkné hlavní herečky (včetně morbidně nalíčené babičky).

Útěk do divočiny (2007)

Tento film mne donutil přečíst si předlohu a zjistit si další reálie o Chrisovi (doporučuji wikipedii a vygoolit pár fotografií z filmů nalezených v jeho aparátu). Film, kniha i soundtrack mne doprovázejí už řadu týdnů, prakticky každý den. Objektivní hodnocení po takové době skoro není možné. Vztah k samotnému příběhu začínal docela rozpačitě, skoro by se dalo říct s lehkou averzí. Nelíbila se mi ta mladická naivita Chrise a nereálnost filmu (kniha je poněkud realističtější a drsnější). Postupně však můj vztah přerostl v silné pouto. Jak se tak říká.. srdcovka. Za to jsem vcelku vděčný, protože nových srdcovek už člověk dnes moc neuloví.

Králova řeč (2010)

Kdyby to nedostalo oskara, nezajímal bych se o to. Téma to není příliš zajímavé, postava to není příliš zajímavá, natočeno režisérem, který dělá především televizní filmy a seriály, snad jen ta doba 30tých let v Anglii byla atraktivní. Nemělo mě to zkrátka čím ohromit už od počátku. Mno takže ten oskar... Pomalý začátek, poklidné až líné tempo. Bylo jasné, že nikdy nezrychlí. Zív. Postupem času mne však k filmu přitáhly dva vynikající herecké výkony, Firth & Rush - oba dva měli dostat osakra. Oni dva to vlastně zachránili od jinak jasného propadáku. Dokonale mne vtáhli do děje a začalo se mi to líbit. V příjemném a nakonec i lehce dojatém rozpoložení jsem to spokojeně dokoukal. Avšak nejedná se o žádný zázrak, a historicky přesné to není ani náhodou. Spousta věcí je zobrazena uplně obráceně než jak se to ve skutečnosti stalo. Je to komorní, malé, sterilní, usedlé, televizní drama, o v celku bezvýznamné postavičce, v historicky důležitém období, kdy světem hýbaly extrémně silné postavy - Churchill, Roosevelt, Hitler, Musolini, Stalin a mnoho jejich dalších kamarádů. Po králově řeči ve skutečnosti žadné davy lidí před Buckinghamským palácem nebyly. A to je vlastně na tom to nejsmutnější: jak bezvýznamná a slabá postava to v kontextu doby byla. Možná jediná pointa filmu? Nevím.

Donnie Darko (2001)

Páni, tohle má sílu! Miluju tyhle hádanky. Běží titulky, sedíte, můžete si hlavu ukroutit a přesto to nestačí. Nemáte to. Nejste ani na 20ti procentech k tomu, abyste to měli. Možná po deseti shlédnutích byste byli na stopě (a možná že po tolika časových smyčkách to všechno docházelo i Donniemu). Ale kdo na to má čas, chuť by byla! Nezbývá tedy než googlit vysvětlení, něco si o tom přečíst a udělat si na základě teorií vlastní závěr. Film, ke kterému se určitě vrátím, abych zjistil jak do sebe zapadají jednotlivé detaily. A že jich tam je. Každý záběr má svůj důvod. Hvězdičkami se to hodnotí velmi těžko. Objektivně s ohledem na všechny diváky - něco v rozmezí od 3 do 5. S pochopením čtu i dvouhvězdičkové komentáře. ############## Po druhém shlédnutí: Vyčítat tomu jde přílišnou vykonstruovanost. Ve filmu jsou stanovena vlastní pravidla jak to všechno s těmi paralelními vesmíry a všemi účastníky funguje, s tím problém nemám jelikož se těchto pravidel drží celou dobu a neporušuje je. Horší je to, že soubor pravidel vydá na celou knihu, bez jejíhož přečtení film prostě nemůže dávat smysl. V režisérské verzi jsou ukázány aspoň ty nejdůležitější věty jednotlivých kapitol. Přesto, přečtení celé knihy výrazně napmůže pochopení. Jedná se o vskutku ambiciozní projekt. Divím se, že se do toho režisér pustil, ale hlavně musím zatleskat, že se mu to podařilo udržet pohromadě, protože přes všechny složitosti se jedná o vskutku pozoruhodný jedinečný film, který se dostal do mé aktuální TOP 10. A to i přesto, že obvykle nejsem velký příznivec paradoxů typu: SPOILER čirou náhodou na mě spadne motor, někdo z budoucnosti mě zachrání, ale abych zachránil vesmír, musím to být já, kdo v budoucnosti ten motor pošle zpět, aby na mě spadnul.