Věc (1982)

Musím to hodnotit jako průměr. Atmosféra paranoi a strachu mě tak nezasáhla. Prostředí je zvoleno moc pěkně a první půlhodina filmu, kdy se pořádně ještě neví o co jde, je úžasná (i když jsem trochu kroutil hlavou u norského hodu granátem, a u neúspěšného honu na psa, na širé bílé rozlehlé pláni...). Nevychutnal jsem si však zbytek filmu tak jak jsem podle hodnocení a statusu kultovního filmu očekával. Nevím co tomu chybělo, ale odradila mě taková střední pasáž, lehce zmatená, kdy se pořádně nevědělo kdo je ještě člověk a kdo už je věc. Podle mě v hororech nejvíc funguje, když divák ví, ale postavy nevědí (kdo je věc). Tady neví ani divák ani nikdo z postav a ubírá to napětí. Také nebylo zcela jasné jak vás věc může infikovat. Lékař provádějící pitvy bez roušky nepůsobí moc věrohodně, testy krve žhavým drátem působí už jako pitomost těch lidí (co jiného vás může lépe infikovat než nakažená krev)... Při testu krve mi už vlastně bylo jedno kdo je ta věc a jak se ten člověk nakazil. Jen mi vrtalo hlavou, proč si dotyčný po testu s úlevou oddychnul, když se zjistilo, že má normální krev. Přece nešlo být Věc a nevědět o tom!!! Věc si sama sebe uvědomovala. Takže každý kdo byl ještě člověk, si tím musel být také jist. To považuji za největší chybu ve filmu, a dokazuje to, že scénář nebyl domyšlen až tak důsledně, jak bych u takového filmu očekával. V okamžiku kdy najdou pod základnou rozestavěnou vesmírnou loď už jsem film začal považovat za scifi hororové béčko a spíš jsem se tomu smál. Konec mne přímo zklamal. Shrnutí: začátek filmu, hudba a námět jednoznačných 5*, pokračování 3*, dokončení 1* PS: kdyby věc byla inteligentní, tak by se po příchodu na USA základnu neprojevovala, a hlavně by se nesnažila dostat do lidí. Zejména po tom, co už to na jedný základně s touto strategií témeř nepřežila (na tý Norský). Vzhledem k tomu, že se po celou dobu filmu projevuje celkem inteligentně (bez manuálu staví z trosek helikoptéry létající talíř.. btw největší fór filmu), očekával bych jistou schopnost učení. Místo napadání lidí by tedy čekala na vhodnou příležitost dostat se do civilizace - při výměně osádky, nebo při dodávkách zásob.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

za mě jen jedna. ani muj nejoblibenější herec s tim nic nezmůže a ani napodruhé to nedokoukám. nebaví ve všech směrech. Je to dlouhý, nic se tam pořádně neděje, žádný fórky, žádný dobrodružství, akce jak z pohádky pro 8mi leté děti. Postavy spolu nefungujou a nepatří k sobě. Orlando s Deppem jsou dva cizí chlapi. Baví se spolu jen proto, že to někdo napsal do scénáře. Je to sterilní a chladné až hrůza.

Seriózní muž (2009)

Coen fanoušek rozhodně nejsem (líbil se mi od nich pouze Big Lebowski, ale zato hodně moc). Jejich poslední filmy mě spíš naštvaly, tento mě pouze velmi nudil. Celkově unylý dojem z "nic neříkajícího" filmu, z nezajímavého prostředí, s nezajímavými zápletkami, a nezajímavými postavami trochu vylepšuje aspoň ten konec. Vytáhne to soootva na dvou hvězdičkovej odpad. Pro koho a proč tohle natočili??? Fakt nechápu, bude se někdo z vás k tomuhle ještě někdy vracet?

Con Air (1997)

Čím blíž ke konci, tím větší ptákovina. Cage zachrání úplně všechny, i králíčka padajícího do kanálu. Je to hrdina

Prokletý ostrov (2010)

Skvěle zahuštěná atmosféra ostrova, zejména potom při bouři. Hned od prvních minut lze tušit, že nic není jak vypadá. Pomáhají k tomu opravdu skělé herecké výkony, hudba, kamera a režie. Dlouhé dialogy nechávají vystavět silné a nezapomenutelné postavy, což je uplný základ k dobrému psychologickému filmu (a co chybí filmům jako je např Počátek). Indicie se pomalu odkrývají, napětí vzrůstá. Přestože Teddyho halucinace ztěžují orientaci v tom, co je vlastně skutečnost, kdekdo může poměrně brzy odhalit v čem bude vězet klíč k rozluštění záhadného chování lidí. Jenže pořád to není úplné a všichni si musí počkat až na závěrečných 20 minut, a zejména na poslední větu a poslední Teddyho pohled do očí svého kolegy (ten pohled prozradí mnoho). Tohle se prostě musí vidět víckrát, aby si člověk vychutnal všechna chování lidí, když zná pointu filmu. Ty pointy jsou vlastně tři. Obvykle není nutné psát pointu, ale tento film končí trochu nejednoznačně a proto je napíšu podle sebe. SPOILER SPOILER SPOILER 1)Teddy je Andrew, pacient ústavu, 2) je podruhé uzdraven a přijímá realitu, 3) po uzdravení předstírá návrat choroby a volí raději lobotomii. Jen mě po prvním shlédnutí vrtalo hlavou několik maličkostí, proto jen 4 hvězdy. Třeba proč napsala ta vyslýchaná pacientka Teddymu do notýsku RUN, to byla vyloženě účelová záležitost filmu pro zvýšení napětí a tajemna. Nebo proč ho všichni považovali za nejhoršího a nejnebezpečnějšího trestance a násilníka. Zabil pouze svou manželku, která si o to navíc dost říkala svou šíleností - smrt pro ni byla vysvobozením. Vím o daleko horších monstrech, kteří mají nasvědomí daleko víc životů. Proto ta poslední věta, ".. To live as a monster, or to die as a good man???", Teddymu do pusy tak nějak nepatřila. On žádná zrůda vlastně nebyl. Celou dobu na mě působil jako citlivý, charakterní a racionálně uvažující člověk, s tohou konat dobro. Ale to je možná další pointa filmu, že do jeho situace se můžeme dostat všichni. KONEC SPOILERU. $$$ Po druhém shlédnutí jsem ocenil spoustu detailů, které lze vidět až když znáte pointu. Např. Teddyho parťák neumí ani vytáhnout zbraň z kalhot při vstupu do ústavu, zato je odměněn káravým a posměvačným pohledem hlavního dozorce. Vše je samozřejmě skryto před Teddym (ten nesmí nic poznat) a zároveň i před divkem. Těch skrytých indicií je tam skutečně spousta, druhé shlédnutí jsem si vychutnal snad víc než první. Dokonalá filmařská práce

Tmavomodrý svět (2001)

Jen z lásky k tématu dávám za 5. Bitva o británii, a knížky o ní, patří nesmazatelně do mého dětství. Nejvíc mne potěšilo, že se Svěrákovi podařilo v celém rozsahu poukázat na tragický osud pilotů, kteří odešli z tepla domova, aby nám mohli v cizí chladné zemi vybojovat svobodu. Ztratili svou zemi, své rodiny, poté ztráceli v boji své kamarády, a když to náhodou přežili a vrátili se domů, zavřeli je komunisté, a ztratili i svou svobodu. Toto považuji za jednu z největších křivd, které se u nás vůbec kdy staly. Největší odkaz filmu tkví právě v ukázání komunistické křivdy. Za to Svěrákovi díky. Další plus bylo provedení akčních scén. Netušil jsem, že i český film může akčními scénami konkurovat filmům z jůesej. Ba dokonce působit věrohodněji... Další plus je střídání dvou časových rovin, diváka to udrží v pozornosti po celou dobu a navíc obě roviny nádherně kontrastují. (Anglie: sluníčko, kamarádi, milenky, prestižní pozice letce /// Mírov: temnota, podrazy, nemoc, bití, ponižování, těžká práce bez uznání, smrt) Opravdu povedené.... ### Dost věcí mi však vadilo a zklamalo. Snaha udělat z toho velkofilm ala holyvůd (i když takový Pearl Harbor je proti TS nebetyčná kravina na entou) Snaha získat oskara. Výběr herců - Vetchý mi v roli neseděl i když je to prototyp hrdiny, polovinu scén jsem mu nevěřil. Hádek a samotná jeho postava je velmi kontroverzní. I když piloti skutečně byli mladí, Hádek působí až infantilně, a působí na mne velmi neherecky, amatérsky. Roli mu také nevěřím, ale chválím Svěráka za snahu obsadit neokoukaného herce, protože dokola opakující se herci je jeden z neduhů českého filmu obecně. Asi nemám rád pana Táborského. Ten působí jako kdyby si odskočil na natáčení ze seriálu Poslední sezona. Kdo zná tento seriál jistě uzná, že do velkofilmu jako je TS se absolutně nehodí a působí rovněž amatérsky, neherecky. (Dobrá volba byla však Tara Fitzgerald). Celý příběh je spíše postaven na milostném životě dvou pilotů, válka a boj o život je až druhořadá záležitost. Vetchý s Hádkem si jen tak mimochodem zaletí do Francie na sweep. Z toho jsem měl pocit, že snad jedou na nedělní výlet okouknout opálené nohy francouzkám. Když pak Hádek havaruje a hrozí, že ho lapí Němci, atmosféra "nedělního výletu" vám nedovolí naplno si užít stísněný pocit pilota, že bude dopaden a zabit. Nedělní výlet pokračuje když oba nasednou do spitu jako do pouťové labutě, a letí zpět do Anglie. Milostné scény nejsou moc autentické, nejvíce mi nefunguje scéna v autě, kde Fitzgerald přijela za Vetchým, zatímco Hádek jel za ní domů. Sám Svěrák přiznal v komentáři k filmu, že mu tato scéna moc neseděla, tak ji ustřihl a nechal raději nedokončenou, aby si sám divák domyslel co se stalo. Pochopitelně to moc nepomohlo... Přes nedostatky se na film vždy rád podívám. Poslední záběr filmu, pro někoho kýčovitý, mi dává pocit plného prožitku z filmu, a konečně naplňuje hrnek emocí po okraj.

Tanec s vlky (1990)

Tohle je snad první film, který indiány zobrazuje aspoň trochu pravdivě, realisticky, jako harmonické lidské bytosti. Nelze si nevšimnout jejich uvolněnosti (jaký kontrast proti Vinnetuovi, který měl pravítko zastrčeno nejen v krku, ale i v zadnici). Vzhledem k tomu množství filmů, které byly natočeny dříve, a které nám lhaly, si musel Tanec s vlky trochu zapřehánět. Všechny scény s indiány na mě působí tak harmonicky a odlehčeně, že si přeju, abych tam mohl žít s nimi (k tomu ty nádherné záběry rozsáhlé panenské přírody, nezasažené lidmi). Nadruhou stranu bílí lidé ve všech scénách působí zkaženě, ničitelsky, nemravně, chaoticky. Příběh nabízí proměnu hlavního hrdiny z bělocha na indiána, objevuje krásu přírody, nalézá skutečné přátelství, lásku, a smysl života. Bohužel, to vše je nakonci zničeno bílými lidmi. Neexistuje více romantický film :) Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, které si vždy znovu rád vychutnám.

Austrálie (2008)

Na CD byla chyba, takže jsem viděl jen první půlku. Tu druhou už nepotřebuji nikdy vidět. Je to pitomost. Možná jako film pro děti... do 12ti let.

Želary (2003)

Po patnácti letech musím změnit hodnocení. Je to krásný film, který bohužel kazí ten konec. Chápu, že v květnu 1945 byl asi trochu chaos, ale to co provedli s filmem na konci, kde se nahodile postřílí osvoboditelé a půlka vesnice mezi sebou, to bylo fakt moc.