Probuzení (2007)

Minimalistický, přesto zajímavý thriller s velice dobrým scénářem, ale taky velice naivní režijí. První polovinu se to ještě dá překousnout, protože film má spád, pořád se něco děje a scénář vše utáhne sám. Problém nastává v půlce druhé, kdy už je vše jasné. Harold neumí na malém prostoru zaujmout a poslední půl hodina je nudná, ukecaná a velice předvídatelná. Přesto vidět Albu, která sice Oskary za nejlepší herečku asi získávat nebude, zato Playmate roku by byla hned a Christensena spolu, je jako splněný sen fanoušků 90210. Probuzení tedy není ztrátou času a na jednu projekci je to solidní filmek, přesto, podruhé už bych si ho nepustil. Jack, grow some fucking balls

Milk (2008)

Spekulovat o tom jestli chce Gus Van Sant Oskara, nebo Sean Penn Oskara je docela zbytečné. Oskara chce určitě většina herců a kdyby ho tihle dva nechtěli, nevím proč vůbec točit. Každopádně filmogravie Santa i Penna jsou tak svobodomyslné snímky, že bych spíše řekl, že si v životopise hlavně chtěli odškrtnout "homosexuální drama". A jestli se jim to povedlo? No za mě asi ani moc ne. Nepopírám, že Penn umí hrát jako málo kdo a postava Harveyho Milka je v jeho podání velice dobře uvěřitelná (a karikatuou bych to nenazíval). Navíc zahrát některé scény muselo zřejmě chtít delší přípravu. To samé se dá říct o Francovi a Lunovi (i když ten už má zkušenosti z Y tu mamá también :). I Gus Van Sant v několika momentech přichází s dobrými nápady (letákové prostřihy, telefoní spojení...), faktem ale je, že scénář a hlavní premisa politika/homosexuála na mě prostě nefungovala. Nic mě na snímku nedostalo dovnitř, byl jsem prostě jen nezávislým pozorovatelem. Neříkám tedy, že Milk není dobrým film, jen mě, i přes zajímavé téma, nic neřekl. Problém režie? My name is Harvey Milk, and I am here to recruit you!

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Masivní veledílo, které uzavírá mou srdcovou trilogii, s glancem zářícího mithrilu. Jackson do toho od začátku pořádně buší, každým záběrem nás zařezává níž a níž do sedaček (se slovy úžasu co všechno se dá natočit) a na závěr taky rozsekává citově. V Návratu Krále bych já osobně našel několik chyb, které mě docela otravovali - no přesto ho řadím výše než poměrné bezchybné Dvě věže (v director's cutu), zejména díky neuvěřitelně našlapané pasáži v Minas Tirith. Každopádně se ale nedá vystihovat nějaký fragment, Návrat krále je prostě orpavdu něco neuvěřitelného od začátku do (skoro) konce. Přesto mám radši Společenstvou, pro svou osobitost, ale Návrat krále je hned ve velice těsném závěsu. P.S. všimli jste si, že Frodo byl ve všech třech dílech vykreslen jako největší troska do které pořád někdo bodá, na každém kroku omdlévá a bez Sama by nedošel ani za kranice Kraje? No a na konci ten prsten stejně ... A přitom ho všichni tak oslavujou :) :) :) :) :) Well, this is a thing unheard of. An Elf would go underground, where a Dwarf dare not. Oh, I'd never hear the end of it.

Kmotr III (1990)

Kmotr potřetí a zase velice dobře. Francis Ford Coppola se v závěrečném dílu veleúspěšné trilogie logicky věnuje poslední kapitole života Michaela Corlene, cestu mafiánské organizace k legitimitě a nástupu nového dědice jména podle italské vesnice a původu Vita - Corleone. Poslední Kmotr je pro mě osobně dovržení nejlepší filmové ságy a i když už nedosahuje kvalit předchozích dvou snímků, stále se jedná o působivý celek s opět vynikajícím Al Pacinem. Finance is a gun. Politics is knowing when to pull the trigger.

Leon (1994)

Zdá se to už strašné dávno. Luc Besson točil vyníkající filmy (Magická Hlubina, Pátý element), Natálka byla malá neznámá holka a Gary Oldman šílený pošuk. V roce 1994 se tyhle atributy spojily dohromady a vnikl Leon - evropská gangestrka o jednom čističi, lolitě od vedle a fetujícím úchylovi. Příběh potkaný absurdním humorem táhne nahoru velice dobrý herecký výkon Jeana Rena, který svou chladnost a pozdější přeměnu zvládl na jedničku. Samozřejmostí je také první role tehdy 13-leté Natalie Portman, která v zeleném bombru vypadá až neuvěřitelně zvrhle a Bessonův dvorní šašek Gary Oldman... I když i Leon má několik chyb, je hodně přitažený za vlasy a v několika místech jsou scény příšerně přeslazené, rád dám tomuhle snímku plný počet pěti hvězd. Hey, Leon, nothing's gonna happen to you. You're indestructible! Bullets slide off you, you play with 'em.

Valčík s Bašírem (2008)

I přes zdejší zařazení Animovaný / Drama / Válečný je Valčík s Bašírem v první řadě dokumentem. Dokumentem však naprosto inovačním, neboť jednotlivé výpovědi svědků, které známé z ostatních dokumentů pouze jako postavy sedící na židli a přibližující situaci, jsou zde nahrazeny animovanou pasaží, jež jednotlivé situace aktuálně zobrazuje (v pozadí komentáře). Velice si cením zejména zachováni autentičnosti při převedení jednotlivých výpovědí a také fakt, že režisér ve své podstatě filmu vnuknul děj (rekonstrukce autobiografických vzpomínek na genocidu v táborech Sabra a Šatíla), který velice vhodně ponechal, také, v animované podobě. Samotná animace je jednoduše parádní. Dodržuje klasický 2D "ruční" styl, vyšperkovaný moderním "vektorovým" trendem. Dalším faktorem, který mě zaujal, je velice dobrá volba hudebního podkresu. V momentech kdy se dokumentární snímek vždy na chvíli změní v hudební klip jsem si liboval asi nejvíce. Posledním kladem, který bych znímil, je přepnutí finálních sekund do klasické "filmové reality", která v ten moment zapůsobí jako pořádna pěst na oko. V ten moment si snad většina uvědomí, jaká je válka svinstvo. P.S. Ari Folman musí být pěkně odvážný člověk, když si tak otevřeně dovolí "pálit do svých". Pray and shoot!

Vyšší princip (1960)

Adaptace slavné povídky Jana Drdy Vyšší princip je v Krejčíkové režii jedním ze stěžejních filmových počinů Československé kinematografie. Každý fragment tohoto vele-díla do sebe zapadá naprosto dokonale a útok na smysly diváka, ať už herectvím Smolíka, Brejchové, Hasse, Hilmana a všech dalších, perfektně zvládnutou atmosférou protektorátu Čechy a Morava, či skvělým scénářem (na kterém se Drda sám velkou měrou podílel) (...), je prováděn každou minutou této dobové fresky. Jasných pět hvězd a nálepka "TOP 5" kinematografie naší vlasti. Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Francouzská klasika s oblíbenci Asterixe a Obelixe. 12 parádních úkolů, nadhled animátorů a tvůrců, luxusní humor, temné scény... Co více si přát?

Klub hrůzy (2004)

Vážně nevím co si o Klubu hrůzy myslet. Nejspíše to, že ani sami tvůrci nevěděli jestli dělají važný horor, komedionální horor nebo parodii na horor. Výsledkem je tak neuvěřitelný guláš různě slepených scén, jež drží pohromadě kousky docela povedené (všechny gore) s naprostou většinou nic neříkajících. Tedy dvě hvězdy - jedna za Putmana, dredatého učitele tennisu a pár dalších dobře napsaných postav, druhá za samotný snímek, který ve výsledku mohl být o DOST lepší. Úplná ztráta času Klub hrůzy není, ale jednou stačilo až nad hlavu. You've manacled me to my death-bed, you Piccadilly whore!

Rocky Horror Picture Show (1975)

Napoprvé docela solidní útok na smysly. Rocky Horror Picture Show je záležitostí každopádně velmi originální, peprně úchylnou, dekadentně zvrácenou a v mnoha případech hlavně velice zábavnou. Všechno navíc doplňují melodické songy Richarda O'Briana, naprosto šílené herectví Toma Curryho a vlastně i dalších herců, roztodivné interiéry, transexuální atmosféra... Rocky Horror Picture Show je jednoduše snímek o kterém by se dali napsat stovky řádků, protože se jedná o naprosto unikátní záležitost, která se nedá porovnat snad naprosto s ničím. Každopádně já si snímek užíval, a i když jsem čekal něco naprosto jiného, byl jsem více než spokojen. Těším se na další projekci kdy už nepůjde o takový šok a zaměřím se na detaily, kterých je ve filmu spousta... Science fiction... double feature/Dr. X... will build a creature/See androids fighting... Brad and Janet... Anne Francis stars in...”Forbidden Planet"/Whoa-oh-oh-ohh/At the late-night double feature picture show