• Thriller

Let’s Dance: Revolution (2012)

Choreografie je fantastická, hudba podmanivá a vizuálně je to velmi opojné - i s přihlédnutím k relativně střídmému rozpočtu. Bohužel dějově třepané klišé, které se mnohdy bere až příliš vážně a to se v tomto případě nedá tolerovat. Blbinka na jedno podívání. Kvůli Miami, hezkých hercům a dobré hudbě. V podstatě spíše než plnohodnotný film je to dlouhý natřískaný videoklip.

Iron Man 3 (2013)

Na můj vkus trochu minimalisticky pojatý a dějově příliš mnoha alternativními prvky našláplý třetí Iron Man. Jednička byla hezky kompaktní a lehká. Dvojka byla předimenzovaná, ale akční scény úchvatné a velkoryse pojaté. Trojka je ukecaná, vtipná tak nějak akorát, za to vnitřní "Dark Knight" rozpoložení hlavního hrdiny je i s notnou dávkou nadhledu trochu navíc a akce není skoro vůbec (jen dvě scény z toho jedna úchvatná a ta poslední tradičně přeplácaná). Chtěl jsem letní uvolňovačku, na druhou stranu s čím ve třetím dílu (a pokud počítám nabušené Avengers, tak vlastně ve čtvrtém) přijít, aby to působilo svěže, inovativně a bavilo to miliony lidí ? Moc toho není. Tvůrci zvážněli a Iron Mana polidštili. Někomu to sedne, někomu ne. Já se chtěl nechat "unášet" a místo toho jsem byl nucen "přemýšlet".

Nevědomí (2013)

Podle traileru jsem čekal stejný koncept jako měl Prometheus. Tedy vizuálně bombastická, pro milovníky scifi naprosto opojná záležitost, která ke konci není zdaleka tak sofistikovaně zakončená, jak bychom chtěli. Oblivion je ale jiné. Je to mnohem minimalističtější a skromnější film, jehož nejvetší slabinou je Kosinski jakožto scénárista. Věřím, že to zvládl nejlépe jak mohl, ale je mnohem lepší režisér, nežli scénárista. Za největší nedostatek z hlediska scénáře vidím fakt, že se tvůrci nechali inspirovat staršími snímky typu Den nezávislosti, či Matrix. X let zpět bychom měli sliny i na rukávech, dnes je tomu ale jinak. Kosinski ale potvrdil roli neuvěřitelně talentovaného vizionáře v rámci audiovizuálního zpracování a spousta scén je doslova unášejících - za zmínku stojí rozhodně nejlepší scéna v bazéně, která v kombinaci dokonalého nasvícení, hudby, zvuku, skýtá vrcholný pocit nadšení a filmového prožitku. Podobné parády se daly vidět už i u Trona. Kosinski umí vytvořit jiný svět, ve kterém je divák ochoten zapomenout na chvíli na ten svůj vlastní. Jen velmi málo tvůrců toto dokáže.

Muži v černém 3 (2012)

Dvě tři dobré hlášky, talentovaný komediant Will Smith s jeho strhující bezprostředností, Boris The Animal a suprově kopírující Josh Brolin. To je zhruba všechno. Jinak je třetí díl tuctová a samoúčelná podívaná, která v podstatě nemá žádné větší ambice ani vizuální, ani ty mozkové. Nepopírám svůj relativně skeptický pohled k celé této sérii, ale po originální jedničce už mne žádný další díl nebaví.

Spy Game (2001)

Neskutečná oldschool pecka. Krásně navozené prostředí přelomu 80-90s, fantastický Redford, pár scénáristických vychytávek a x famózních dialogových scén a situací. Je potřeba na filmu docenit to, na čem si tady dal Tony Scott nejvíce záležet. Je to skutečně "Game", nic víc, nic míň. Obrovsky zábavná a atraktivní.

Pád Bílého domu (2013)

Trailer vypadal naprosto katastrofálně a ultrapateticky. Navíc jsem měl dojem, že efekty tentokráte budou nebývale špatné. Ve výsledku je ale vše celkem ok. Potěší celkem tvrdá akce s dostatkem krve, několik slušných soubojů a výborná přehlídka všech možných zbraní a různých hračiček. Celkově přepadová scéna je cca nonstop 10 minut akce, která je skutečně solidně natočená. Detaily lehce obšlehlé z nového Ramba, ale nevadí, když to funguje, tak proč ne. Bohužel pak se dostáváme do fáze tzv. "Přepadení 3", kdy je jeden hrdina s tajemnou minulostí v nepřátelském prostředí, který začně po jednom vyřazovat z boje nepřátelské jednotky. Je to plné klišé, scénáristicky občas přihlouplé, záběry rozstřílené vlajky jsou v podstatě uplně dementní, ale přesto je to ryzí a krystalicky čistá žánrovka, které tyhle kiksy prostě odpustíte, pokud jste fanoušci sebevědomé akce a kvalitních herců.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Je to sice hloupý film, ale trikově velmi odvážný a některé nápady jsou skutečně interesantní. Za všechny hovoří asi scéna na skále, která je výborně natočená. Jinak po všech stránkách standartní věc. Trikově solidní, se spoustou hračiček a fidlátek, což je přesně to co se čekalo a důvod, přoč si tahle ptákovina zaslouží alespoň ty dvě hvězdy. Protože dramaturgicky a dějově se to snad ani nedá hodnotit.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Ukrutný brak. Začíná to pomalu a jistě zavánět lacinou produkcí ala Bulharsko. Je krásně vidět, jak vetšina rozpočtu šla na akční scény (podotýkám, že se muselo rozbít pro jistotu úplně vše). Jejich přehlednost je však neuvěřitelně špatná. Bylo mi to líto a žasl jsem, kde je ta suverenita režiséra z dob "Behind enemy lines", kdy jsem při scéně sestřelení stíhačky ani nedýchal a ona scéna je už dnes, s odstupem pár let, nesmrtelná legenda. Bohužel to ale není jen o chaotické a špatné akci. Nefunguje ani vtip. Jsou tu tak dva až tři zajímavé gagy a tím to hasne. Hodnocení R je tedy v podstatě zbytečné. Potěší občasná sebeparodie (otázka zda chtěná) a úlety typu Maybach v Cernobylu apod. Ale casting hrůza, scénář rovněž. V podstatě poslepované 3-4 velké akční scény, z nichž jen jedna je v podstatě zapomatovanihodná. Žádné filtry, práce s nasvíceném, podhledy ala Michael Bay. Velké zklamání. Čtvrtý díl je sice zdaleka "nejslušnější", ale je nabušený a nešetřilo se na něm. Tady je viděl jen útok na peněženky diváků s cílem vytřískat poslední peníze z legendy.

Let (2012)

Pomalý, umírněný, konzervativní film s co možná největší dávkou humanismu, přičemž na závěr nemůže chybět patřičné poučení. Zemeckis je zručný režisér a výborně vede herce. Denzel předvádí velice nadstandartní výkon. Scéna havárie není tak vyšponovaná jak bych si představoval, ale celková dramaturgie ok. Hrdina se chová logicky, dialogové sekvence mne dost bavily a tah na bránu tu taky máme solidní. Postava Kelly Reilly mi tu přijde možná trochu zbytečná a naroubovaná násilím (jen aby tu byla milostná linie), ale to je jen drobnost. Asi ne úplně druhý Forrest Gump, ale určitě jsem čekal daleko mělčejší záležitost.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Rutinní věc, ale určitě to není totální průser. Překvapí fakt, že pod velmi průměrným filmem je podepsána spousta jinak excelentnich a velmi nápaditých tvůrců a herců. Radost mi udělaly syrové rvačky a slušné přestřelky, megadrsný Penn a sympatický Brolin, ačkoliv ten umí mnohem lépe na opačné straně zákona (American Gangster). Není to ani náhodou tak košaté, scénaristicky zdatné a technicky precizní, jako například tento opus Ridleyho Scotta, ale jednou vidět se to dá. Ryze průměrné.