• Thriller

Total Recall (2012)

Čekal jsem daleko větší průser. V mnohe aspektech se mi líbilo nové Total Recall více, než předchůdce. Nepočítám teď "inflační rozdíl" x let, tedy že dnes se dají za vysoké rozpočty pořídit daleko promakanější vizuální kejkle, než dříve. Celkově je snímek překvapivě koukatelný. Wiseman je v rámci akčních scén film od filmu lepší, nápaditější a více strhující. V Total Recall jsem chvílemi ani nedýchal a to už se mi dlouho nestalo. Výborně terminátoří Beckinsale, dobrý Farrell, fantastická výprava. Komentovat to jako vykradačku Minority Report a Blade Runner - ono neni moc dalších možností jak budoucnost natočit tak, aby byla reálná, či alespoň trochu uvěřitelná. Občasná inspirace dle mého názoru nezaškodí a kdyby diváctvo každou věc takto komentovalo, pak bude u filmu za chvíli průser, že nějak začíná, protože začátek filmu jsem ve filmu už viděl hodněkrát atd. Při pořádném ozvučení a dobrém obrazu se vyplatí film možná vidět i vícekrát - i ten lehce pošmodrchaný scénář k tomu přímo vybízí. Akorát mít ocelový tunel skrze zemské jádro - uf. To už prosím nikdy víc.

Stíhači Red Tails (2012)

Za 30 milionů dolarů poměrně hodně muziky. Výtečné akční sekvence (až na výjimky), skvěle natočené vzdušné souboje. Bohužel narace příběhu je zaprvé předvídatelná a nudná, za druhé plochá, bez jakékoliv silnější emocionální katarze (kolikrát už jsme ve filmech viděli, jak si cizinec najde ve městě svoji lásku úplně jiné národnosti ?). Žádné syrové umírání ala Ryan, poloviční dravost a naléhavost oproti Black Hawk Down. Navíc vidět jednu turbovrtulovou stíhačku, která zničí obyčejným kulometem opancéřovaný 150 metrový křižník - to bylo na mne už trochu moc. Z fimu je cítit zápal tvůrců, bohužel nestačilo to.

J. Edgar (2011)

Režie Clinta Eastwooda je na můj vkus až příliš "starosvětská" a extrémně pomalá. Ambientní ozvučení a minimalistická výprava - budiž, dá se to rozdýchat, ale pro režijní staromódnost tu dle mého názoru tentokrát nebylo místo. Příběh J. Edgara měl být strhující a kontroverzní. Co tu nedotáhl režisér se tak snaží napravit v jedné ze svých nejlepších rolí Leonardo DiCaprio. V současnosti jeden z nejlepších a nejkomplexnějších herců Hollywoodu. Určitě se nejedná o totální průser, vybrána k tomu byla až příliš dobrá látka, ale zpracování je někde na hranici průměru a pokulhává výrazně v zábavnosti a stravitelnosti. Nadruhou stranu je však dostatečně dramatické a v rámci kostýmů a chladné vizuální estetiky velmi netradiční.

Desperado (1995)

Naprostá klasika, což se o mnoho filmech natočených v 90. letech ještě stále říci nedá. Rodriguezovi se však tenhle nadsázkový kousek náramně povedl a legendární vtip Tarantina, Salma Hayek a Banderas s kytarou jsou jen zlomky v nezapomenutelně mnohdy až groteskní mexické mozaice plné vtipu, nadsázky a krvavé akce. Je to jednoduché, vizuálně neatraktivní a laciné, přitažlivé (Salma+Banderas), s ohnivým tempem. Cool jednohubka.

Zátah: Vykoupení (2011)

Neuvěřitelná řezničina, která překonává většinu doposud natočeného. Tam, kde většina režisérů nepřitlačí na pilu a odkloní kameru, či střihne obraz, tam Evans nechá kameru v záběru s maximálním detailem v dané scéně. Velmi krvavé, velmi brutální a po choreografické a audiovizuální stránce naprosto neuvěřitelně explozivní. Za trapný rozpočet se podaří natočít něco takovéhleho ? Američani (a všichni ostatní) by si měli vzít ponaučení. Takto se točí čistokrevná akce. Děj je nepodstatný.

Stmívání (2008)

Odraz dnešní navoněné doby. V roce 1999 jsme dostali akční Matrix, který udal směr na dalších X let, teď máme v rámci moderního romantického prožitku Twilight. Není to sofistikované, ani epické. Jen velmi chytře kličkující v poli toho, co dnes chtěji mladí diváci vidět. Atraktivní vizuál, hudba, vzhled hrdinů, dějová jednoduchost, bez zbytečných taškařic, upřimnost a relativní uvědomělost hlavních hrdinů, to vše zasazené do lákavé a stále ne úplně vyčerpané upíří mytologie. Fenomén, který za pár let možná ztratí na lesku, ale dnes v mnoha aspektech udává směr. Můžeme si za to sami.

Hokejový zázrak (2004)

Kurt Russell překvapil v roli psychologicky výborně zvládnutého trenéra. Skvělá práce s motivací, realisticky znějící mladíci, rozumně (bez patosu) podaná zralost a zkušenost stáří, solidně nastříhané zápasy. Naštěstí absentuje i rozpočet. Zrnitý obraz a obyčejné kulisy (výborně reflektují 80. roky) tomu ve výsledku jen pomáhají. Nenápadný, ale velmi povedený kousek v rámci žánru.

Povinnost a čest (2012)

Napůl dokument, napůl film, s řádnou dávkou patosu (dá se pochopit jakožto mariňácká agitka) a značně nevyrovnanou akcí. Když už se někdo snaží být 100 procent full time realita, pak tam asi těžko budou vrtulníky v západu slunce několikrát za film. Podívat se spíše ze zvědavosti, protože kromě jinak točené akce (nic převratného se však nekoná) film nemá v podstatě co nabídnout. Naopak, absencí kvalitních herců se člověk nemůže nepousmát nad stupiditou dialogů, resp. jejich prezentací hlavními (ne)herci.

Temný rytíř povstal (2012)

Film který se rozkládá v hlavě nevídaným způsobem. Pojďme postupně. Očekávání obrovská. Speciálně potom, co si Nolan udělal fantastickou reklamu Temným rytířem, o kterém se říkalo, že už není kam jít dál. Není možné natočit nic lepšího, komplexnějšího, velkolepějšího. Dost možná není. Poslední díl není lepší než druhý. Je jiný a ve finále to dopadlo vlastně tak, jak to zřejmě podle všeho dopadnout mělo. Americky, se vztyčenou hlavou a roztrhanou vlajkou. Poslední díl je ve všech aspektech klasičtější, patetičtější a v podstatě i konstrukčně jednodušší a klišoidnější. Nečekal jsem ani návrat k "hledání sebe samotného" ala první díl, přesto spoustu prvků zde bylo naprosto shodných. Bane - jeden z nejočekávanějšách záporáků všech dob - ANO, mise splněna. Monumentální, démonická osobnost. Při scéně "Who are you ? I'm Gotham's Reckoning" - jsem si mámel ublinknul. A takovýhle bomb má tento film spoustu. Především v "duševních" sekvencích z vězení - tohle je ten stary dobrý Nolan, kterému to funguje klidně i potřetí. Akce tradičně ne hlavní tahoun filmu. Pragmatická, strohá. V podstatě jen oslí můstek v hutném ději. Bohužel čím blíže se snímek dostává k cílové čáře, tím horší a méně katarzní vyústění má. Závěr mi přijde jako velmi slabý, americký a značně nečekaný. Chyběly mi tam dost často ryzí emoce, to čeho bylo dostatek v prvních dílech. Poté ale vyvstává otázka - co když tu jsou, jen už jsme jimi otupělí, protože jsme se zvykli ? Spekulace. Rozhodně je potřeba vidět celou trilogii v jednom zátahu. Není to průser, stále se jedná o velkofilm roku, který vydělá spoustu penež, získá ocenění. Prostřední článek mi však přišel komplexnější, naléhavější a bylo tam více kulervoucích scén. Hans Zimmer je však stále "five star" a Joker je s Banem nastejno !

Amazing Spider-Man (2012)

Doufam jsem, že po vzniku nových dílů Batmana a restartu celé serie, jejíž staré díly byly v podstatě v tu chvíli zapomenuty, nebo v nejlepším případě hozeny do ústraní, konečně tvůrci pochopili jak točit komics. Bohužel nikoliv. Přičemž Spiderman by mohl mít velice podobné atributy rozevraného hrdiny jako Bruce Wayne. Narozdíl od milionáře tu máme prostého kluka, který má zase ty své problémy proč se nedokáže ztotožnit se svým alteregem. Ovšem osudovost tady naprosto chybí a čím dále jde divák filmem, tím více jsou zde cítit neduhy z předešlých dílů - sentiment, "správní hrdinové", zase ta pomoc na poslední chvíli, jak se ze špatného klučiny stal správný klučina, starostlivá teta a správný strýc - mimochodem vynikající Martin Sheen. Vážení, je to nuda. Akce je slušná, first person záběry inovativní (jinak překvapivě technická stránka od starších filmů v podstatě k nerozeznání), ale není tu žádný hlubší přesah, žádná kulervoucí scéna. Film nejlépe funguje (záměr?) jako příběh o seznamování dvou teenageru - strhující chemie mezi Garfieldem a Emmou Stone. Čekal bych více a restart se určitě nekoná. Možná ten komerční jedině.