• Thriller

Skyfall (2012)

ARTovka jako blázen. Vizuálně podmanivá, šarmantní, esteticky precizní. Není to ale nadčasový film. A James Bond jakožto charakter a hlavní hrdina nadčasový je. Většina jeho filmů nestárne. Skyfall ale stárnout pravděpodobně bude - tedy je to více než ostatní bondovky precizní odraz naší doby, aneb přesně takovéhle hrdiny, charaktery, dialogy a takhle vyleštěný vizuál chceme. Za 10 let bude trend dost možná úplně jiný. Quantum, nebo Casino byly filmy o pomstě, potažmo o lásce. Tedy motivy, které budou hýbat filmovým světem ještě za 100 let. Ve Skyfall chybí. Teď je trendy, uvídíme co za pár let.

Voda pro slony (2011)

Upřimný a poctivý film s velmi kvalitními herci. Prostředí je v podstatě neokoukané a patřičně z toho celý projekt těží. Má to nostalgickou armosféru toho věku a zároveň je to moderně a mrštně natočené se solidní hudební složkou. Nejsem úplně příznivce násilí na zvířatech (ani to filmové), takže některé záběry nesednou slabším náturám, ale zcela jistě se nejedná o samoúčelně šokující věc, naopak dává vyniknout výtečnému herectví Christopha Waltze. Bylo to zábavnější a více strhující než jsem čekal. I ten předvídatelný konec se dal rozdýchat. Možná ta paralela s Titanicem (koncept) tam nemusela být, ale jinak v pořádku. Za relativně málo peněz dost slušné muziky.

Země bez zákona (2012)

Je to výborně namixované jak v rámci postav, tak i stylizace a audiovizuálního začlenění. Tvůrci dávají hned od začátku jasně najevo, že tu nepůjde o technicky invenční a promakaný film, ale o lehce komorní a zvrhlou jízdu, která v některých aspektech připomíná Tarantina (násilí, záporák, dialogy). Přesto je to klasická, lineárně vyprávěná gangsterka o přátelství, lásce v dobách prohibice. Některé věci možná nefungují tak jak by měly, potažmo jsou trochu neefektivní sázka na jistotu (hudební podkres, aneb vypalovačky kdy bychom je "nečekali", masakr finále). Ale fakt, že scénář je nevyzpytatelný a divák neví, co se bude dít za 10 minut mi říká, že tahle věc si zaslouží zcela jistě vysoké hodnocení a uznání. Je těžké v rámci žánru natočit něco neotřelého, založeného jen na vnitřních, netechnických atributách filmu. Zde se to minimálně z části povedlo.

Zkus mě rozesmát (2011)

Brooklyn Decker momentálně nemá konkurenci v rámci atraktivity a vzhledu, ale to pochopitelně negarantuje kvalitu filmu, obzvláště ne pak letní komedie made by Hollywood. Naštěstí je to zase po dlouhé době jedna z těch vydařených. A to i přesto, že v titulcích se vyskytuje mimo jiné jméno Adam Sandler. Tenhle průserář má dar od boha. Rozesměje svou snahou vybruslit z různých komediálních situací "navážno", kterých je konkrétně v tomto filmu nezpočet. Nezapomeňme na Jennifer Aniston, která tu dotváří výbornou dvojici. Hned na začátku bylo jasné, jak to všechno dopadne, ale dramaturgie a scénář v rámci hutnosti postav byly natolik kvalitní, že to vše působí ve filmu přesvědčivě a logicky. Dost mne to bavilo a to je co říci. Samozřejmě nesmí chybět klasické americké pozlátko typu luxusních butiků, aut, hotelů - o stupeň zvyšuje atraktivitu, ačkoliv je to kalkul jako blázen.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Obecné nadšení chápu, protože vidět všechny ty legendy dohromady má prostě zvláštní feeling. Bohužel když vezmu v potaz, že film má i jiné kvality a atributy než-li herecké obsazení a vzájemnou chemii herců (ta chemie by byla i v případě, že by na sebe dotyční jenom koukali, až tak silný sentiment může být), tak je to selhání na celé čáře. West už asi zapomněl jak vypadá kvalitní akční film. Pominu otřesnou televizní kvalitu obrazu (retro se vším všudy) a lokace natáčení někde mezi Rumunskem a Bulharskem (zdravíme Van Damma a Seagala). Kdyby měli Expendables stejně kvalitní akci, jako 15 let staré Con Air, byl bych nadšen. Bohužel ani z poloviny. Zmatečný střih - neuvěřitelně zprasený. Nikdo neví kdo do koho střílí, několikrát opakované záběry během pár minut (údery, výbuchy) a zoufale nepřehledné osobní souboje, snad kromě toho posledního. Nečekal bych, že ryze akční film bude mít největší slabinu právě onu akci. Stallone je stále bouchač jako blázen a hlášky a vtipy jsou fajn. Ale to si raději pustím od každého borce 3 jeho nejlepší filmy a nemusím koukat na takovýhle miš-maš.

Návrat do budoucnosti III (1990)

Zřejmě nejlepší a nejčistší z celé série. Přenesení na divoký západ a lehké zklidnění tempa filmu jenom prospělo. Konečně to není tak šílená, až nesmyslná taškařice, ale kvalitní scifi plné zvratů, prekérních situací s dostatkem solidního humoru a obrovské dávky nadhledu. Technicky určitě nejzručnější díl, za což samozřejmě vděčíme roku vzniku. I tak je ale tahle série pro mne spíše utrpení a to hlavně z přílišné roztříštěnosti a nekonzistentnosti v rámci žánru. Úmyslně ? Chápu, ale ne můj šálek čaje.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Sračka. Opět ten samý problém jako s prvním dílem. A nejde o vizuální provedení, které je sice letité, ale jsem schopný zde přimhouřit oči vzhledem k tomu, že čas letí jako voda. Jde o děj a o koncepci příběhu. Hlavní hrdinové se chovají jako idioti (a to beru i tu extrémní nadsázku). Na komedii je to příliš "drsné" a přímočaré. Na scifi je to příliš komediální, ale dohromady to prostě nefunguje a nudí. Některé zvraty jsou příjemné, zakomponování do prvního dílu je dobré, ale nedrží mi to pohromadě. Nudil jsem se extrémně. Chybí mi alespoň trochu "závažnosti" a realistického puncu. Celé je to až příliš velká taškařice. A většina lidí to hodnotí jen a pouze ze sentimentu.

Twilight sága: Nový měsíc (2009) odpad!

Stoprocentně jeden z nejhorších filmů (po všech stránkách) co jsem kdy viděl. Okatá technická a dramaturgická nedotaženost, díry ve scénáři, šílení herci, děj o ničem. Sledovat tenhle paskvil 125 minut byl pro mne doslova nadlidský úkol. Totálně zvrácený film bez špetky napětí, vizuální estetiky, či pořádné mytologie. Teen romantika, která se zvrhne v odvěký souboj mezi vlkodlaky a upíry. Odpadová věc a jedničce nesahá ani po kotníky.

Bourneův odkaz (2012)

Nový Bourne je daleko střídmější a daleko méně akční, než bych čekal. Plus je v tom, že tvůrci dokázali celkem sofistikovaně děj nového filmu zapojit do starší bournovské trilogie, takže další "samostatný" díl nepůsobí nijak rušivě, či nastavovaně, specielně v případě, kdy v podstatě příběh Bourna a Crosse jede téměř ve stejné časové rovině. Dobrá je akce, ačkoliv kontaktních soubojů je zde mnohem méně a celkově je režie o dost usedlejší až strohá. Solidní je i zápletka kolem hokusů pokusů na lidech (pilulky atd.). Dobrá motivace hlavní postavy a výtečně civilní Rachel Weisz. Je jasné, že Gilroy na to šel chytře oklikou. Nechtěl do diváků pumpovat ještě sofistikovanější akci, ještě nadupanější hudbu a rychlejší tempo. Ale omotat si diváka kolem prstu nečekaným průběhem příběhu, který někdy šokuje svojí razancí (výslech v domě Weisz) a někdy zase příjemně a spolehlivě šlape v zajetých kolejích (naháněčky, kaskadérské kousky). Nejvíce mi vadila naprostá absence konce a jasný důkaz toho, že pokud bude Legacy alespoň trochu komerčně úspěšný, tak tu máme jasný restart série.

Tohle je válka! (2012)

Líbivě natočené, typicky klipovité, přesvícené a relativně i zábavné. Ačkoliv je to v jádru velice plochý film. Čekal bych více akce, méně romantiky, bylo to přesně naopak. Pine a Hardy jsou však velcí sympaťáci a ani Reese Witherspoon není úplně k zahození. Chemie mezi nimi funguje výtečně, takže až na pár digitálních kiksů a nudných scén jsem se celkem slušně bavil i s vědomím, že se jedná o předvídatelnou a v podstatě nenáročnou ptákovinu.