• Thriller

Hlídač (2009)

Nulový akčňák. Jeden dobrý chvat. Zbytek bída s nouzí. Seagal by už mohl se sebou začít něco dělat.

Hanebný pancharti (2009)

Tarantinova režie opět fenomenální, plná famózních scén a skvělých režijních nápadů. Bohužel prostředí druhé světové války některým typicky ulítlým prvkům a celkovému feelingu jaksi nesvědčí. Nadprůměrná filmařina zejména díky hereckým výkonům. Dějově však poměrně nezkousnutelná věc.

Jezero smrti (2008)

Naprosto nekompromisní a strhující filmařina. Itálie má Zvráceného, Británie Eden Lake. Fenomenální zážitek.

2012 (2009)

Méně monumentální než jsem čekal. Mnohem méně, než takový Den nezávislosti. Může za to z části téma, přece jen konec světa je o trochu méně atraktivní, než-li přílet marťanů. Rozhodně je však na vině mnohem horší a méně výrazná hudební složka. Bohužel ani herci v hlavních rolích nic moc. Kam se poděl drsňák Vince Larkin, to je mi záhadou. Cusack nestíhá absolutně. Zachraňuje to vynikající Platt a několik ruských herců - výborný akcent a hlášky. Efekty slušné, některé nápady excelentní. Výbuch sopky fantastický. Celkově to ale nemá drajv a příliš mnoho režijních nápadů. O hrdiny se nebojíme, protože nám na nich nezáleží. Nemluvě o celkově poněkud otravném rodinném feelingu, který mi tam zaváněl po celou dobu filmu. Starý dobrý Emmerich se nekoná. Tento moderná katastrofák je ryzí průměr.

Čekání na zázrak (2009)

Záběr, který jsem viděl už stokrát někde jinde vystřídal druhý záběr, který jsem viděl pouze padesátkrát někde jinde. (Ne)sofistikované a (ne)originální film s naprosto ne(otřelým) dějem, jeho konstrukcí i celkovými výrazovými prostředky. Očividně trend posledních let. Ale tak proč ne když to tak frčí. Však proč se jí nejvíce jogurty Danone ? Protože jsou nejlepší ? Nebo protože mají tak cool reklamu a barevné krabičky ?

G. I. Joe (2009)

Přesně podle očekávání. Neřešil bych jednohvězdičkové laborování nad tím nakolik je to krávovina. I malé dítě ví, že je to plných sto procent. Takže nevidím důvod, proč si to zcela uvědoměle neužít. Nevídaná a rafinovaně natočená akce, neskutečně zmáknuté různé technické hračky a další serepetičky. Zrychlovací obleky naprosto výstavní a bývalý hotel Forum v prvním kamerovém megacelku rovněž. Hlavně prosím nehledat něco co tam není. Koupit kvalitní repro, velkou televizi a jedeme.

Stáhni mě do pekla (2009)

Atmosfericky excelentní, herecky zdatně zahrané a technicky minimálně nadprůměrné. Raimi si nebere servítky a jde vcelku o zábavnou, leč jednoduchou věc. Jemnost Alison Lohman se krásně tříští s nelíbivými kulisami, zakaboněným nebem a brutální Lornou Raver. Akorát toho zeleného slizu tam ne mne byl otrochu moc.

Útěk na Horu čarodějnic (2009)

Zní to až neuvěřitelně, ale Rock má komediální talent. Některé hlášky jsou v jeho podání luxusní záležitostí. Bohužel snímek jako takový je jaksi mimo od začátku až do konce. Stejně tak je tomu po technické stránce, což je na 21. století vcelku nevídaný omyl. Není tu nic co by zaujalo. Logicky tím pádem není moc o co stát budete se zoufale nebavit už při úvodních titulkách.

Na odstřel (2009)

Důležité je neočekávat strhující špionážní jízdu, ale lehce sarkastický thriller se štiplavě výřečným Russellem Crowem a opět nevýrazným Affleckem. Měl jsem v průběhu sledování pocit, že jsem takovýchto filmů viděl už stovky. A ono je to dost možná i pravda. Doporučuji spíše milovníkům investigativního subžánru. Laik se nebude bavit, bude se nudit.

Star Trek (2009)

Abramsův styl režie a konstrukce mizanscény je přinejmenším grandiózní. To co jsem obdivoval na MI3 ukázal i zde a opět bylo na co koukat. Monstrózní záběry celků, kamerové nálety a monumentálnost vynikajícím způsobem doplňovaná rychlým a nenudícím příběhem je vynikající a silně působící kombinace. Bohužel nejsem fanda Star Treku a tak mi některé věci tak nějak unikají. Přesto si však troufám tvrdit, že jako samostatný film Star Trek může fungovat docela dobře. Některé dějové zvraty byly na hranici snesitelnosti, avšak z hlediska drajvu, akce a zábavy je to špička. Bez keců a naprosto nekompromisní. Tak jak se od Abramse čekalo.