• Thriller

Tlumočnice (2005)

V současné ultrapřetechnizované době, kdy je každý druhý film přecpán počítačovými triky, působí Pollackova Tlumočnice příjemně staromódně. Aby se film líbil, je asi dost důležité pochopit Sydneyho Pollacka. Respektive přijít na chuť jeho stylu režie. Tempo je tak akorát, žádný hektický střih, žádné zběsilé kamerové orgie. Jednoduše řečeno: "stará škola".

Vězení v plamenech (1987)

Až tak po třiceti minutách se přestalo řečnit a začalo se něco dít. Zaujalo mě, že se Lam (narozdíl třeba od Darabonta ve Vykoupení z věznice Shawshank) soustřeďuje více než na postavy a jejich vztahy na chod a pravidla věznice. Čili hlavní a stěžejní bod příběhu. Příběh je sice sám o sobě docela jednoduchý, ale o to více vynikne zručná, typicky ostrá hongkongská režie, syrové prostředí a velmi drsné akční scény, kterých je tam sice jako šafránu, ale ke konci je to skutečně nářez.

Modrý samet (1986)

Lynch si samozřejmě neodpustil některé ty své ulítlosti, ale to se asi u něj musí brát trochu s rezervou. Celkově mi tak film připadal něco jako kombinace L.A. přísně tajné, Čínské čtvrti a Zběsilosti v srdci. Po formální stránce je však Lynch opět naprosto svůj.

Král rybář (1991)

Invenční režie, dobrý scénář, typický Gilliamovská vizuální stránka je ve filmu jasně patrná. Výrazně kolorovaná kamera, pestré interiéry, spoustu vizuálních, ale i obsahových vychytávek. Ovšem obsah mne celkově tolik nenadchl. Na můj vkus to bylo až příliš zběsilé a "ulítlé", než aby se mi to mohlo líbit, či abych měl chuť si pustit ten film znovu.

Misery nechce zemřít (1990)

Reiner v první řadě mistrovsky režíruje. Famózně vede herce, geniáně vykresluje depresivní a až sugestivní atmosféru strachu, nejistoty a obav. Navíc se prakticky celý film odehrává v jedné místnosti, potažmo v jednom domě a ani to neubralo na působivosti. Tempo a napětí mistrovsky graduje až do ďábelského finále.

Timecop (1994)

Velice zajimavý snímek. Kdyby nerežíroval béčkař Hyams, mohlo to být ještě lepší. Kvůli slabému rozpočtu jsou bohužel vidět některé nedotaženosti hlavně co se kulis a výpravy týče. Ovšem akce je výborná a i lovestory je ve filmografii Jeana jedna z nejvydařenějších. Svým způsobem se jedná o poměrně osobitý počin co se obsahu týče. Cestování v čase je zde sice podáno dost polopaticky a určitě ne bez chyb, ale film má drajv a baví. Navíc Mia Sara v hlavní roli učaruje nejednomu člověku.

Návrat Sommersbyho (1993)

Dobrá výprava, kulisy, dojemný příběh a především citlivá režie a skvělé herecké výkony. Příběh jako takový se mi dost líbil a nikdy nezklouzával k přehnanému sentimentu, naopak konec docela překvapí. Obrovské plus na filmu má strhující hudba Dannyho Elfmana.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Fantastické završení největší filmové ságy všech dob. Vizuálně nesmírně sebevědomé, dějově nabušené, feelingově osudové.

Dvojitý zásah (1991)

Velmi špatný akční film, kde je hlavní záporák asi tak stokrát charizmatičtější než oba dva hlavní hrdinové dohromady. Pokud si odmyslím některé otřesné vizuální efekty (především když se dva Van Dammové objeví na plátně současně), tak tu máme typický příběh pomsty, který se snaží mít atmosféru východu, ovšem ani zdaleka se to nedaří. Lettich je béčkař který neví kudy kam. Kdyby byl film čistokrevný Hongkong, věřím že by byla kvalita výš, ale to by tam už s největší pravděpodobností nehrál baleťák Jean. Bolo Yeung je prvotřídní borec.

Království nebeské (2005)

Další historický snímek, který je nutno vidět minimálně dvakrát, aby člověk pochopil dějový a výrazový přesah, kterým tento kousek disponuje (podobně je na tom Alexandr). Ne každý divák je totiž na poprvé sto smířit se s faktem, že Království není konceptem klasický historák se vším všudy, ale že vyjadřuje prostřednictvím historických událostí, bitev, lásky a postav něco víc, než jenom to co se odehrává na plátně. Zde je to ještě markantnější než u Alexandra. Království je óda za světový mír a najití smyslu života. Strhujícím způsobem odvyprávěná, zahraná a natočená (director's cut). Scott se pochlapil a natočil chytrý film, který ne každý prokoukne.