Věk nevinnosti (1993)

Křišťálově čistá filmařina, která přes svou očividnou křehkost drží celé dvě a čtvrt hodiny, s klasicky geniálním Day-Lewisem, jenž svým uměním povznesl zdánlivě nezajímavou postavu Newlanda do zcela jiné sféry. Přemýšlím jen, jestli mi do relativně sourodé Scorseseho filmografie více nesedí Kundun nebo právě tato vkusně citlivá romance. Více takových odboček bych prosil..

Pozemšťané (2005)

Je to agitka a demagogie jako kráva asi jako Inconvenient Truth Ala Gorea a komentáře typu „toto se neděje zřídka“ působí výpovědní hodnotou asi jako věta „něco podobného se stalo v šedesátých letech v Texasu“ z Věřte nevěřte, nicméně téma zacházení se zvířaty, které odporuje všem principům lidskosti, je nutné mít neustále na paměti a Earthlings ho podávají sice velmi radikálním avšak působivým a intenzivním způsobem. Maso sice jíst nepřestanu, ale určitě zbystřím při výběru dodavatele uzenin a Earthlings bych označil za povinnou četbu pro každého, kdo do svého jídelníčku zahrnuje maso, aby se předcházelo do očí bijícímu pokrytectví. Moje otázka zní: Bylo by vůbec pro celou světovou populaci materiálně možné přejít na rostlinnou stravu?

Vraždy podle Jidáše (1999)

Laciná kopírovačka Se7en s přehrávajícím a díky přízvuku otravným Lambertem. P.S. To gumový mimino!!

Oculus (2013)

Mít to v rukou schopnější režisér, mohli jsme slavit příchod horroru desetiletí. Stavba a gradace příběhu je perfektní, stejně tak prolínání časových a psychologických rovin, nikdo se nesnaží paranormální jevy přespříliš analyzovat a vysvětlovat (konečně to někdo pochopil), jenom ta plytká režie to sráží do kolen..

Perníkový táta (2008) (seriál)

Breaking genres. Heisenberg si to razí od komedie přes drama a thriller po krimi a neustále si drží tempo a kvalitu, kterou nejvíce rozpumpuje v závěrečné sérii, jíž lze označit za jeden z nejlepších počinů na poli seriálu vůbec. Práce s napětím a hlavními motivy je neuvěřitelně citlivá a trpělivá a proměna W. W. je v Cranstonových rukou dechberoucí. Nedokážu si ale představit, že bych seriál konzumoval kontinuálně, když byl stále v produkci (sledoval jsem všech 5 sérií v rozmezí cca jednoho měsíce), protože návaznost některých rozvleklejších prvků bych se sezónními pauzami bezpochyby ztratil. Binge watch je zde nutností, což může být při počtu epizod trochu problém..

Kachní polévka (1933)

Tak tady si s hodnocením vážně nevím rady. Místy jsem prskal smíchy, pak zas znuděně zíval nebo se cítil trapně i za tvůrce pro idiocii scének (především 90% slovních hříček je postaveno podle jednoduchého schématu, který naprosto selhává). Úroveň politické satiry se ani náhodou nedá srovnávat třeba s inteligencí a naléhavostí pozdějšího Chaplinova Diktátora. Díky zařazení Duck Soup asi do všech výběrů nejlepších filmů všech dob jsem čekal daleko víc..

Noe (2014)

Aronofsky dostal do rukou prachy na drahé hračky, se kterýma začal nespoutaně dovádět, jeho styl se díky tomu pod tlakem velkoprodukce totálně zlomil a ve výsledku předložil adaptaci Bible jako akčního komiksu pro tupce a primitivy. Za mě špatný..

Krvavá neděle (2002)

Rozhodně jedna z nejsurovějších a nejtvrdších věcí, co jsem zatím viděl. Mohl bych tu vypisovat řadu neobroušených hran a kazů (od nezvládnutého střihu se zbytečně rušivými prolnutími přes černou po místy přílišnou zkratkovitost, absolutní jednostrannost či zbytečné dějové linky jako např. romance mezi Cooperem a Frances), stále je však Bloody Sunday diamantem o zlovůli, nespravedlnosti, agresivitě a primitivismu, které vycházejí z bestiálnosti, hlouposti a sebestřednosti každého z nás, jež se objevují po celé šíři spektra společenského a profesního postavení. Jeden z filmů (i skutečných událostí), který dává přesnou facku lidské nabubřelosti a jehož sledování je provázeno nepříjemným uvědoměním si, že "i já patřím mezi tenhle živočišnej druh".