Komisař Rex, mladá léta (1997) (TV film)

Už si ani nepamätám, koľko krát som tento film videl ešte ako malý chlapec. S rokmi však prichádza triezvejší pohľad na vec a ja skutočne pochybujem, že by som to dnes dokázal pozrieť čo i len raz dokonca, nie to ešte púšťať si tento film aj niekoľko krát za sebou v krátkom časovom úseku. Z nostalgie však musím aspoň 2 hviezdy dať. (30%)

Podfu(c)k (2000)

Guy Ritchie opäť splnil všetko, čo som od spojenia krimi a komédie čakal, ani na chvíľu som sa preto pri Podfu(c)ku nenudil. Pokiaľ by nestačilo ani toto uznanie, vytiahnem ďalšie. Je to najlepšia krimi komédia, akú som kedy videl. V hlavnej úlohe nesklamal Jason Statham a samozrejme Brad Pitt s jeho prehnaným prízvukom je proste nezabudnuteľný. Slovenský dabing tohto filmu je jedným z mnohých, ktoré všetkým jeho "kritikom" dokazujú, že postavy vedia aj v slovenčine vypustiť z úst tvrdšie výrazy (priam kultový je najmä výrok Stathamovej postavy, ktorej prepožičal hlas Tomáš Maštalír: "Tak a sme v piči!"). S niektorými časťami prekladu by sa však dalo vyhrať ešte viac a je škoda, že Emanuel Hason sa nepokúsil o akúsi obdobu spomínaného Pittovho prízvuku, vďaka čomu narážky naň vyznievajú v dabingu nezmyselne. (90%)

Počátek (2010)

Nolan každým filmom dokazuje, že patrí medzi veľkolepých režisérov. Dej filmu je vynikajúci a núti diváka pozorne sledovať od prvej až do poslednej sekundy, výkony hercov na čele s Leonardom DiCapriom sú skutočne veľmi kvalitné, efekty úžasné a všetko to podtrhuje štandardne perfektná hudba v podaní môjho obľúbeného skladateľa Hansa Zimmera. Keby som to mal zhrnúť, tak sa jednalo o skvelý zážitok a Počiatok si právom zaslúži označenie jedného z najlepších filmov roku 2010. (95%)Slovenský dabing mohol v tomto prípade dopadnúť rozhodne lepšie, bohužiaľ však doplatil na pár nevydarených spojení. Tomáš Maštalír zvládol svoju prácu technicky na výbornú, no myslím, že medzi slovenskými hercami sme ešte stále nenašli úplne ideálny hlas pre DiCapria.

Kmotr (1972)

Dlho, veľmi dlho som tento film aj napriek pozitívnym ohlasom nejako obchádzal. V jeden deň som pri náhodnom prezeraní zbierky kníh mojich starých rodičov natrafil na knihu Maria Puza - Krstný otec. Neváhal som, zobral som si ju a za pár dní som ju mal prečítanú. Pocity, ktoré som po jej prečítaní mal, ma okamžite donútili zaobstarať si aj filmovú verziu tohto mafiánskeho príbehu a po jeho zhliadnutí som si uvedomil, akú chybu som robil, že som ako odporca filmov starších ako som ja sám tento snímok prehliadal. Film sa úplným právom stal klasikou a tým, ktorí doteraz Krstného otca trestuhodne prehliadajú, radím, aby nad jeho kúpou, požičaním či akýmkoľvek iným zaobstaraním už ani chvíľu neváhali. (100%)Slovenský dabing, ktorý vznikol pod režisérskou taktovkou dnes už zosnulého Jána Zemana, je vynikajúci ako po výbere hlasov, tak aj po stránke prekladu.

Temný rytíř (2008)

Nikdy by som neveril, že niekto z komixovej predlohy dokáže natočiť skvelý, akčný triler. Christopher Nolan však nie je len tak niekto, podľa môjho názoru je to jeden z najlepších režisérov nielen súčasnosti, ale aj celkovo, a v Temnom rytierovi všetkým dokázal svoj výnimočný talent. Ešte väčší zážitok, s ktorým si bude aj o pár rokov väčšina z nás tento film spájať, je úžasný herecký výkon dnes už zosnulého Heatha Ledgera, vďaka ktorému sa v mojom osobnom rebríčku naj filmových zloduchov umiestnil jeho Joker suverénne na prvom mieste. Táto kombinácia spolu s ďalšími skvele zvládnutými stránkami tohto filmu, čoho dôkazom je až osem nominácií na Oscara, tvoria z Temného rytiera nezabudnuteľný zážitok. (100%)Slovenský dabing je aj napriek rozporuplným reakciám verejnosti kvalitný (tak ako väčšina tvorby Bohumila Martináka a štúdia Dimas), pričom Tomáš Maštalír sa so zdanlivo nesplniteľnou úlohou prepožičať hlas Jokerovi Heatha Ledgera (Maštalír tohto herca daboval aj vo filmoch Kliatba bratov Grimmovcov a Skrotená hora) a nepokaziť zážitok z jeho hereckého majstrovstva pobil - aspoň v rámci možností - dôstojne.