Padesát odstínů černé (2016)

Wayans má už na konte aj omnoho lepšie paródie. V Päťdesiatich odtieňoch čiernej sa síce z času na čas nájde celkom vydarený gag, tých pár svetlých chvíľ je však nanešťastie utopených v trápnosti a žánrovom klišé. (30%)

Buchty a klobásy (2016)

Absurdná šialenosť, ktorú by som dokázal bez strachu z posmešných poznámok na môj filmový vkus odporučiť len málokomu. Typický Rogenov humor si tu totiž drží tak neistý balans, že to, čo sa jednému javí ako skvelý fór, inému navodí stav charakteristický pri pohľade na obéznu ženu v obtiahnutých legínach. Je ľahko možné, že keď film pri najbližšej možnej príležitosti uvidím opäť, vypáli to trochu inak, no v priebehu prvého zhliadnutia som sa chtiac-nechtiac zaradil do skupiny divákov, ktorí sa väčšinu času dokázali dobre baviť. (75%)

Komorník (2013)

Nevšedný príbeh zaujímavej osobnosti, ktorý je však podaný až príliš rutinne. Má to svoje silné stránky (zachytenie dobových nálad) rovnomerne vyvažované vážnymi nedostatkami (katastrofálny herecký kasting prezidentov), medzi ktorými vládne priemerné spracovanie väčšiny aspektov filmu. Ten najmä vďaka svojej téme dokáže zaujať, ale úprimnú túžbu po opätovnom zhliadnutí vyvolá asi len u málokoho. (55%)

Hra o trůny (2011) (seriál)

1. séria - 100%, 2. séria - 95%, 3. séria - 100%, 4. séria - 95%, 5. séria - 85%, 6. séria - 75%, 7. séria - 80%, 8. séria - 70% █ Pokusy napísať o seriáli Hra o tróny niečo objavné v čase, kedy sa fanúšikovia už trasú očakávaním na záverečnú sériu, by boli pravdepodobne len márnou snahou. Nebudem preto plytvať časom a rozpitvávať to, akými nespochybniteľnými kvalitami predovšetkým prvé štyri série tohto projektu oplývajú. Rovnako tak nebudem obšírnejšie polemizovať nad tým, čo stojí za istým poklesom kvality novších častí, najmä čo sa scenáristickej práce týka. Spracovanie kníh G.R.R. Martina je jednoducho veľkolepým a strhujúcim dielom, ktorému by sme v mnohých ohľadoch v rámci televíznej tvorby len veľmi ťažko hľadali rovnocennú konkurenciu. A to hovorím ako osoba, ktorá si dodnes len veľmi ťažko hľadá cestu aj k tým najuznávanejším filmovým projektom zo žánru fantasy.

Rick a Morty (2013) (seriál)

1. séria – 95%, 2. séria – 100%, 3. séria – 85% █ Neuveriteľne nápaditý animovaný seriál, kde by pointa takmer každého jedného dielu, predovšetkým čo sa 1. a 2. série týka, bohato vystačila ako námet na atraktívny celovečerný film. K všeobecnej diváckej obľúbenosti bláznivých dobrodružstiev génia Ricka a jeho „geniálneho“ vnuka Mortyho však jednoznačne dopomohol predovšetkým jedinečný humor, ktorý sa nebojí zobrať na paškál nič a nikoho. Zhrnuté a podtrhnuté – It’s a gooda show!

Fakjů pane učiteli (2013)

V priebehu sledovania tohto filmu sa mi podvedome v mysli vynorili dve iné snímky. Prvou bol Modrý blesk, kde na podobnom námete vznikla síce pomerne vtipná, no na rozdiel od Dagtekinovej komédie tuctová a rýchlo zabudnuteľná jednohubka. Tou druhou bol český Gympl, ktorý sa silou-mocou snažil na komediálnom podklade zachytiť skutočné problémy dospievajúcich ľudí, pričom vo výsledku nefungoval ani jeden zámer. Fakjú pán profesor to má naopak – hoci poriadne infantilným, no napriek tomu zábavným spôsobom predstavuje na prvý pohľad dokonalú karikatúru problémových žiakov. Z vlastných skúseností si však dovolím tvrdiť, že je to v porovnaní s českým výtvorom značne vydarenejšia reflexia správania takýchto adolescentov a predovšetkým ich postoja k učiteľom, ktorým chýba akákoľvek prirodzená autorita. (75%)

Volný pád (1993)

Úprimne, netuším, čo chcel Schumacher týmto filmom divákovi povedať. Spočiatku sa totiž Voľný pád tvári ako svojské nastavenie zrkadla spoločnosti, znechutenie z ktorej zavedie obyčajného muža v jedinom impulzívnom okamihu na cestu, ktorá by sa mohla za istých vyhrotených okolností stať osudom každého z nás. Veľmi skoro sa však rozbehne spleť len veľmi ťažko uveriteľných epizód, počas ktorých sa hlavný hrdina (stvárnený Douglasom skutočne skvostne, to bez diskusie) rýchlo kryštalizuje na klasického psychopata s ešte klasickejšími pohnútkami. Vo výsledku ma tak už ani príliš nemrzelo, že jeho smolný deň – počas ktorého mal paradoxne neraz viac šťastia ako rozumu – sa napokon končí tým najpredvídateľnejším spôsobom, aký nám mohol byť naservírovaný. To, čo Scorsese skvele zachytil v postave Travisa Bickla, sa Schumacherovi aj napriek nádejnému nápadu a skvelému hereckému obsadeniu bohužiaľ rozsypalo medzi prstami. (60%)

Zmenšování (2017)

Samotná idea, na ktorej sa scenáristi rozhodli postaviť svoj príbeh, je jedným slovom skvelá. Spôsob jej prenesenia na filmové plátno sa taktiež spočiatku javí ako kvalitná, poctivá práca kolektívu tvorcov, ktorí vedia, čo robia a sebavedomo si za tým idú. No potom, sčista-jasna, skrsne v kohosi hlave nápad - podajme prostredníctvom nášho projektu celému svetu nejaké ekologické posolstvo, a to tak mdlým a divácke nadšenie ubíjajúcim spôsobom, že absurdná karikatúra vietnamskej ženy, ktorú sme postavili do úlohy hlavnej hrdinky filmu, sa v konečnom dôsledku bude javiť len ako jemný prehmat. A tak sa, dámy a páni, končí príbeh o tom, ako sa dá jediným zlým ťahom premrhať skutočne obrovský potenciál. (40%)

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Ak sa bude nejaké slovo v spojení s odozvami na ôsmu epizódu kultovej sci-fi série spomínať aj po rokoch, tak to bude prívlastok rozporuplná. Už tesne po premiére totiž dokázala fanúšikov rozdeliť na dva tábory a je preto pochopiteľné, že vo mne pred jej zhliadnutím prevládali obavy. Tie sa však napokon ukázali byť zbytočné - film som si užil, ba dokonca som sa bavil ešte viac, ako pri Abramsovej stávke na istotu pred dvomi rokmi. Samozrejme, ani zďaleka to nie je bezchybný príspevok do sveta Star Wars. Finnova dejová línia je v porovnaní s hlavným dianím nemastná-neslaná a okorení ju až návšteva kasína, pasáže na Lukeovej planéte zase spočiatku pôsobia ako reklama na infantilné kreatúry, pomocou ktorých ešte chlapci od Disneyho neskôr trhnú nejaký ten dolár. S jedným prekvapujúcim návratom však film naberie ohromné tempo plné nečakaných zvratov, dramatických stretov a jedného pohľadu na dvojitý západ slnka, pri ktorom mi naskočili také zimomriavky, že som bol takmer nútený prehodiť cez seba vetrovku. Asi so mnou mnohí nebudú súhlasiť, no pokiaľ Epizóda IX príde s podobne strhujúcim vyvrcholením, pričom sa zároveň dokáže vyvarovať spomínaných hluchých miest, budem so záverom trilógie absolútne spokojný. (80%)

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Tesne pred premiérou filmu Ready Player One v kinách som si "prečítal" (vďaka, Divil ;) ) knižnú predlohu, a hoci z nej Spielberg a spol. zachovali iba základné kontúry príbehu, sklamanie rozhodne nepociťujem. Vtesnanie trpezlivého vývoja postáv a prešpekulovaných úloh na ceste za Hallidayovým veľkonočných vajcom, rovnako ako aj všemožných odkazov na (predovšetkým) 80. roky minulého storočia, ktoré Cline podrobne opisoval, by si totiž vyžadovalo prinajmenšom televíznu minisériu. Čo je najdôležitejšie, film zachováva myšlienky a ducha knihy, pričom ich balí do toho najkrajšieho darčeka, aký si milovníci popkultúry zmieneného desaťročia mohli priať. (90%)