Gravitace (2013)

Audiovizuálna pastva pre dva z ľudských zmyslov, aká dodnes nemá v rámci filmu obdobu. A ďalej? Ďalej už nič. Príbeh je len skôr potrebnou výplňou, aby sa z filmu nestal predražený dokument, minimum informácií o hlavných postavách taktiež zamrzí a keď sa k tomu navyše dozviete, že toľko ospevovaný a dokonca na Oscara nominovaný výkon Sandry Bullock je postavený na jej neustálom vzdychaní v skafandri. Gravitácii sa nedá uprieť spomínané veľkolepé technické spracovanie a Cuarónovo umenie vo vytváraní atmosféry a napätia v správnych momentoch, ale postaviť výlučne na týchto aspektoch film, ktorý má konkurovať najlepším titulom roka, je trochu prehnané. (70%)

Pelíšky (1999)

Keby ste predo mňa položili dva tematicky podobné filmy a o jednom by ste povedali, že bol natočený v USA, mojou voľbou by bol určite americký produkt. Pelíšky sú skutočne jedným z minima filmov českej alebo slovenskej produkcie, ktorý dokáže v mojich očiach zahmlených zámorskou tvorbou (pokorne prijímam všetky spravodlivé výčitky na moju adresu v tomto smere) uspieť aj v tých najprísnejších kritériách. Skutočne výnimočný počin a to po každej stránke. (95%)

Hon (2012)

Dychberúca, ťaživá dráma, ktorá divákovi po jej zhliadnutí bude ešte dlho vŕtať v hlave a nútiť ho premýšľať nad tým, čoho mohol byť vďaka dánskym tvorcom svedkom. Zážitok nepochybne hodný najvyššieho uznania a zároveň aj hodnotenia, to by som sa však musel s prehláseniami o realistickom spracovaní stotožniť viac, než len čiastočne. Nedokážem totiž prehliadnuť fakt, že celý "hon" je postavený na pomerne chatrných základoch v podobe dôvery takému nezmyslu, ako je výrok o tom, že deti neklamú. A taktiež som na záver po udalostiach, ktoré mu predchádzali, čakal niečo odlišné, ale to už je samozrejme len subjektívny názor, s ktorým sa väčšina nemusí stotožniť a zdá sa, že skutočne ani nestotožnila. (85%)

Líbáš jako Bůh (2009) odpad!

Film ako celok by si možno zaslúžil o niečo vyššie hodnotenie, ale katastrofálna čeština Kamily Magálovej z neho robí nepozerateľný paškvil. (10%)

Zmizení (2013)

Jake Gyllenhaal má obrovský herecké schopnosti a je len a len dobré, že si až na občasné výnimky vyberá projekty, kde svojim talentom zbytočne neplytvá na úkor výlučne komerčného úspechu. Nielen on, ale aj zvyšok kastingu predvádza vynikajúce herecké výkony a tak sa dá o Zmiznutí hovoriť nielen ako o filme skvele napísanom, ale rovnako aj bravúrne zahranom. Následne záleží už len na divákovi, či filmu dokáže odpustiť, že do 153 minút trvajúcej stopáže nedokázal scenárista predsa len vtesnať nejakú tú ďalšiu postavu, ktorá by zamiešala dianím a zabránila tomu, aby bol záverečný dejový zvrat taký predvídateľný. Slovenský dabing je pomerne vydarený, čo je na momentálne časté kiksy zo strany Markízy skoro zázrak. Zvlášť poteší dodržanie spätých hlasov v prípade Jackmana (Martin Kaprálik) a Gyllenhaala (Vladimír Kobielský). (80%)

Univerzita pro příšerky (2013)

Stále to nie je ten starý dobrý Pixar hýriaci nápadmi a vtipmi, ktorými si dokázal získať nielen deti, ale aj dospelých divákov. Od Toy Story 3 je to však ich najlepšie dielo a určite na tom má podiel aj fakt, že sa jedná o prequel jedného z ich najúspešnejších filmov. Kvalít Monsters, a.s. síce dobrodružstvá na univerzite pre príšerky nedosiahli, no minimálne sa priblížili časom najväčšej slávy svetoznámeho štúdia a i keď tento rok nie je konkurencia v žánri animovaných filmov vôbec malá, majú Príšerky: Univerzita pomerne veľkú šancu ovládnuť túto kategóriu na udeľovaní cien Akadémie. (80%)

Millerovi na tripu (2013)

Dnešné komédie majú len dve možnosti, ako uspieť a nestať sa len nanajvýš jednoduchými jednohubkami, na ktoré si divák o pár dní už ani nespomenie. Buď prídu s originálnym nápadom alebo zo známej schémy hollywoodskych filmov tohto žánru vyťažia ešte viac, ako väčšina konkurentov. Millerovci sa vybrali tou druhou cestou a aj keď podobná snaha pochovala už nejeden ambiciózny projekt, v tomto prípade sa tvorcovia podobnému scenáru vynikajúcim hereckým obsadením a nápaditým humorom šikovne vyhli. Hovoriť o tomto filme ako o horúcom kandidátovi na ocenenie komédia roka určite nie je prehnané. (75%)

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Temnejšie, svižnejšie a akčnejšie pokračovanie prvého dielu, ktoré však zároveň neprináša žiadnu výraznejšiu inováciu a skôr len pokračuje a čiastočne rozvíja veľkolepé prvky a momenty naservírované tvorcami už v Spoločenstve prsteňa. Preto si minimálne z môjho pohľadu Dve veže nezaslúžia až také vysoké hodnotenie ako spomínaný predchodca. Impozantné spracovanie boja o Helmovu roklinu a scény so schizofrenickými rozhovormi Gluma si však bezpochyby zaslúžia len tú najväčšiu chválu. (85%)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Keby som mal celú trilógiu hodnotiť výlučne len na základe pocitov a spomienok z detstva, išiel by som minimálne o dve hviezdy nižšie. Ako dieťa ma Pán prsteňov na rozdiel od mnohých rovesníkov takmer vôbec neoslovil a stopážou atakujúcou tri hodiny skôr ubíjal nudou než bavil. Našťastie som sa však pred hodnotením rozhodol dať filmom ešte šancu a urobil som dobre. Dnes na mňa Spoločenstvo prsteňa pôsobí veľkolepo, dojmom, akého sa človeku dostane len pri skutočne výnimočných filmoch, ku ktorým celý filmový štáb na čele s režisérom nepristupoval len s túžbou po peniazoch, ale aj s úmyslom vytvoriť dielo, ktoré sa zlatými písmenami zapíše do kroniky filmového priemyslu. Nepríjemná pachuť a negatívne spomienky z detstva síce mierne ovplyvnili veľmi pozitívne pocity, ani tie však napokon nič nezmenili na mojom upravenom názore, že Spoločenstvo Prsteňa je bravúrny film a Peter Jackson režisér, akých po svete veľa nechodí. Slovenský dabing taktiež určite nie je taká katastrofa, ako to s obľubou tvrdia mnohí "odborníci". Výber hlasov je v rámci celej trilógie vydarený (nezabudnuteľní sú najmä Leopold Haverl ako Gandalf a Elo Romančík ako Stromobrad v druhej časti trilógie). Preklad filmov sa taktiež presne drží knižného prekladu Otakara Kořínka, takže pokiaľ voči nemu nepociťujete averziu, nebudete mať pri sledovaní žiadny problém. (90%)

Sněhurka (2012)

To, že film má s klasickým príbehom Snehulienky spoločné asi len niektoré postavy a veľmi hrubý náčrt deja, by vôbec nemuselo vadiť. To by však museli mať kompetentní nejaké vyššie ambície, ako len zabaviť úzku skupinu ľudí, ktorých dostávajú do varu tituly typu Twilight (nebudem konkretizovať) a takisto aj zručnejších scenáristov, ktorí by aspoň z trpaslíkov vytvorili sympatické, hláškujúce postavy a nie občas zábavné, no väčšinou len trápne charaktery neúspešne parodujúce svoje predlohy. A najmä sa mi nezdá práve najvhodnejšie obsadiť vedľa zvučného mena Julie Roberts do postavy Snehulienky úplne neznámu herečku. (40%)