• Western

Lepší už to nebude (1997)

Tato romantická komedie,plná skvělých momentů si stoprocentně zasluhuje pozornost všech milovníků tohoto žánru.Jack je beze sporu hlavním tahounem filmu,a troufám si tvrdit,že je to jeho nejlepší role,kterou kdy žil(na roveň stavím jeho výkon ve filmu Osvícení,přesto že je to úplně odlišný žánr).Film mám zařazen mezi deseti nejoblíbenějšími a to mluví za vše.Nutno podotknouti,že i dabing Aloise Švehlíka je jeden z nejlepších,co jsem kdy slyšel,samozřejmě že orig je orig :-)

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Samotný nápis na spodním okraji obalu vyjadřuje nejlépe můj názor.Stojí tam(pro ty co hůře vidí): " NEJLEPŠÍ WESTERN VŠECH DOB " Nenašel jsem více odpočinkový film,než je tento.Scéna na kole je pro mne jednou z nejromantičtějších scén, jaké jsem kdy viděl.Vynikající závěrečná přestřelka,správná dávka humoru a vůbec,pokud se tento western někomu nelíbí,ptám se: "Co je to za lidi?" :-) 7*

Americký gangster (2007)

V tomto filmu naleznete vše,co se od tohoto žánru dá čekat. Obzvláště jsem si vychutnal ten závěrečný dialog mezi Russelem a Denzelem,což je první moment od začátku filmu,co spolu konverzují a je to rovnou psychologická debata o tom,kdo je vlastně nad věcí a kdo vyhraje.Parádní podívaná!

Statečné srdce (1995)

Nejlepší historický film.Skvělé bitvy-momenty těch střetů pěchoty mne v nich dostaly snad nejvíce, je to naprostá mela a říkám si, jestli tam někdo nepřišel k úrazu.Mimojiné mne uchvátil James Horner, jehož hudba je v tomto filmu silně emotivní a aniž bych znal noty,přehrál jsem si její nejpomalejší a nejkrásnější část(viz závěrečné titulky) na klavír(hold já muzikant :-) Pro mne osobně je to snad nejkrásnější filmová hudba,kterou kdy kdo napsal,zasloužila by Oscara.Schválně si o něm najděte informace a překvapí vás,v jakých filmech(a velkofilmech) jeho hudba zní! Film znám téměř nazpaměť a určitě jsem jej neviděl naposledy! TOP 20 na 100%!

Muž bez tváře (1993)

Cituplný příběh, jenž opět poukazuje nad krutostí lidí(jak jsem již řekl u Umučení Krista).V tomto případě jde o opovržení nad osobou, jež byla nešťastným způsobem zohavena a jen kvůli této vadě na kráse,se lidé nedokáží dívat na nic jiného,než na toto zohavení.Narozdíl od chlapce,který tuto zrůdnou tvář již nadále nevidí,to zkrátka společnost nedokázala a tak to často,bohužel,bývá i v realitě... Obdivuhodný režijní debut !

Umučení Krista (2004)

Pokud někdo dokázal vykreslit, jakým ukrutným způsobem mohl Ježíš trpět(snad to nebylo až tak drastické),pak je to právě Mel.Doufám,že se na mne nikdo nebude zlobit,když řeknu,že on zkrátka točí filmy na maximální hranici reality,alespoň u tohoto filmu a u Apocalypto to tak cítím.Nejsem křesťan ani nevyznávám sekty.Mám své náboženství,dá-li se vůbec víra v dobro a lásku nazvat náboženstvím.Troufám si říct,že o tom je život Ježíše a tudíž Nový zákon. Kdo nečetl bibli,resp. Nový zákon,pravděpodobně nepochopí souvislosti,ale to zde snad ani není potřeba.Nejslavnější jméno,co dodat?Film je krutý,ale v tom smyslu,že poukazuje na krutost lidí k člověku, jež se do posledního dechu nevzdal své pravdy a myšlenky, jež se tomuto géniovi, jménem Ježíš,zrodila v hlavě...

Silent Hill (2006)

V kině jsem si to vychutnal fakt skvěle a ještě jednou v letním.Herecký výkon hlavní představitelky je narozdíl od jiných hororů(pokud vůbec nějaký horor existuje:-) nadstandartní. Zkrátka ona to fakt žije a nic nepřehrává.Jodelle Ferland též ukázala vlastně tři různé tváře a každá z nich je jiná. Alice Krige-nemám co bych dodal,snad jen zajímavost,že se na těch provázkách při zkouškách závěrečné scény neskutečně bavila a smála-je to velmi pozitivní člověk s láskou na rozdávání,alespoň tak to popisovali tvůrci filmu.Hudba! Rozdíl mezi PC hrou(nehrál jsem ji,shlédl jsem gameplay 1.dílu na youtube) a filmem je,že ve hře je hrdinou muž. Všem doporučuji: podívejte se na bonusový materiál,pokud máte DVD a pochopíte,proč dávám tak vysoké hodnocení.

Gran Torino (2008)

Skvělý film plný drsně vtipných hlášek(tedy alespoň mne opravdu od srdce rozesmály a některé z nich jsem si musel pustit vícekrát).Škoda jen,že jsem jej neviděl v kině.Vše ostatní za mne řekl golfista.

Nesmiřitelní (1992)

Jednoznačně pro mne jeden z TOP 5 westernů.Skvělá atmosféra se line po celou dobu filmu. Jednoduchý děj-působí spíše psychologicky a to především díky vynikajícímu Genu Hackmanovi,v roli záporáka,který zde mimojiné dokonale popsal,co to znamená být chladnokrevným,když jde do tuhého.Nádherná hudba od Lennie Niehause(díky tomuto filmu jsem si všiml,že Lennie Niehaus a střihač Joel Cox pracuje s Clintem téměř od začátku jeho režisérské kariéry až dosud). Závěrečná krátká přestřelka je vrcholem filmu,odchod Williama Munneyho z baru o následně jeho odjezd,za doprovodu dramatické hudby, to ještě posune dál, k momentu jakémusi zamyšlení.Právem udělené ceny Oscar!!!