Gambit (2012)

Kdyby tam nebyl Colin Firth, tak bych šel zřejmě ještě o stupínek níže. Gambit by si to totiž poprávu zasloužil. Už jen kvůli výkonu Cameron Diaz, která je ve své roli naprosto hrozná. 1/10

360 (2011)

Vzhledem ke krátké stopáži a velkému počtu postav, které se snaží film zachytit, na mně nikdo s výjimkou Hopkinse a Fostera nedokázal nijak zvláště zapůsobit. 6/10

Po zániku Země (2013)

Shyamalan se nejlépe cítí v tajemných pomalu vyprávěných příbězích s minimem akčních scén, kde může pečlivě kousek po kousku budovat napínavou atmosféru. Bohužel v After Earth nemá co budovat. Je to jednoduchý příběh, v němž bylo zapotřebí natočit vzrušujícím způsobem záchranou cestu mladšího Smithe skrze divočinu, během nichž se vyhýbá nejrůznějším nástrahám číhajícím v hloubi lesa. A tady byl Shyamalan špatná volba. Spousta slibných momentů je zazděna neschopností režiséra natočit alespoň trochu vzrušující akční scény. Je to škoda o to více, že se celý děj odehrává v pěkně vizuálně zkombinovaném prostředí skutečného lesa a CGI exteriéru. After Earth ze všeho nejvíce připomnělo hlubokou tvůrčí krizi, ve které Shyamalan vězí. Zamrzí to, když si uvědomím kvalitu a lehkost, se kterou dokázal točit na začátku své kariéry. 3/10

Nejvyšší nabídka (2013)

Zamyšlení a zpětné ohlednutí za Nejvyšší nabídkou přínaší v mysli spíše pochybnosti a nedůvěru než bezmezný obdiv a potěšení. Ty vyvěrají především ze závěrečné pointy, jenž by měla být důkazem dokonalého podvrhu a manipulace s divákem. Nicméně v mém případě selhává, protože je až příliš odvážná a okázale dokonalá, a ve svém důsledku laciná a nedůvěryhodá. Pokud se rozhodnu ignorovat závěr, tak mi zbyde dokonale natočený film, jenž je hlavně ve své první polovině velice působivý. Postupné vylézání Virgila ze své ulity, ve které strávil celou část svého dospělého života, je ukazkou výborné filmařiny. Arogantní odborník a vynikající řečník se nechává zavléci do vztahu s psychicky nemocnou ženou. Následné sblížení a láska odstraňuje poslední zábrany v podobě averze a nedůvěry k ostatním lidem. Ulita praská a Virgil stojí obnažen a zranitelný tváří tvář lidským emocím a citům, se kterými si neumí poradit. Zde přichází veliký zlom a Nejvyšší nabídka nabírá kurz k velké pointě, jenž strhává pečlivě budovaný most mezi filmem a divákem a přináší rozporupolné reakce. Herecké výkony jsou ozdobou filmu. Samozřejmě, Geoffrey Rush předvádí další ze svých poutavých kreací. Kromě toho se mi velice líbila Sylvia Hoeks v roli femme fatale. Celé to rámuje krásná hudba od Morriconeho. S těžkým srdcem dávám 7/10.

Zrození (2004)

Lze si jen představovat, jak silné pouto lásky muselo pojit Annu s jejím manželem. Když do jejího života vstoupí malý chlapec vydávající se za jejího zesnulého partnera, lehce podléhá, až nakonec rezignuje na zdravý rozum, a alespoň na chvíli zakouší poslední doušky lásky, jenž ji okolnosti nabízejí. Podléhá snu, chce uvěřit a naprosto se odtrhává od reality. Jonathan Glazer dokázal dát svému dílu zvláštní kouzlo, díky dlouhatánským záběrům na tváře herců, v nichž probíhájí emočně a citově nejvypjatější momenty filmu. Zvláště pak na krátko ostříhaná Nicole Kidman ukazuje, že je prvotřídní herečkou, neboť právě na jejím výkonu stojí celý film. Ani na chvíli nesklouzává k laciným gestům či výrazům a dokáže zahrát směsici nejrůznějších pocitů, jenž na mě velice zapůsobily. Celková komplikovanost námětu nabízející několik schůdných cest, jakými je možno ho chápat přispívají k vnitřní bohatosti Zrození, o němž je možno se dohadovat, pochybovat či se schodovat. Celkovou atmosféru snímku dokresluje honosná hudba, která zaznívá při dlouhých záběrech a zesiluje emoce daného okamžiku. Zrození ve mně zanechalo silný dojem snímku, který je komplexně celistvý, domyšlený, výtečně zahraný a režijně zvládnutý. 8/10

The Iceman (2012)

Nenávidí lidské plémě. Neprojevuje city, protože žádné nemá. Právě ztratil velice inspirativní práci, kterou vykonával pro místního mafiána. Jediné, na čem mu záleží je jeho rodina. Smrticí kombinace nebo spíše ideální v daném případě pro začátek dráhy nájemného vraha. Název filmu je doslova vystižný, protože Richie je opravdu jako kus ledu a v podání Michaela Shannona z něho jde mráz po zádech. Vyprávěn chronologicky a lemován desitkami mrtvol směřuje film k předem jasnému cíli, bez překvapení nebo bez nějakého velkého napětí. Zaměřuje se čistě na postavu Kuklinského zmítajícího se mezi dvěma světy. V tom prvním je starostlivým otcem a manželem a v tom druhém chladnokrevným vrahem. Ať se snaží sebevíce oddělovat oba světy, ty se nakonec stejně střetnou s fatalními následky především pro něho samotného. Celkově vzato je příběh tuctovka bez velkých ambicí. Tento nedostatek je ale podle mě vyvážen dobrou réžií a hlavně vynikajícím Shannonem v hlavní roli. 7/10

Byzantium (2012)

Neil Jordan se po Interview s upírem vrátil k upírskému žánru a znovu natočil netradiční podívanou. Příběh matky a dcery procházející staletími je naplněn melancholickou a tklivou atmosférou, kdykoli se na svět díváme očima Eleanor, pro nichž je nesmrtelnost přítěž spíše než dar. Její pragmatická matka v podání uhrančivé Gemmy Arterton si naopak užívá nesmrtelnosti plně krvavými doušky. Po příjezdu do Byzantia se rozdíly mezi nimi vyostří a vše spěje ke konečnému řešení. Je to právě atmosferický popis nešťastného života obou žen, který mě na Byzantiu bavil nejvíce. Naopak romantická linka s Frankem na mě vůbec nefungovala především kvůli jeho hereckému představiteli, který by se svým vzhledem a hereckým projev hodil někde do Underworldu. Stejně tak motiv záhadného bratrstva na mě působil rušivě a nadbytečně. Na druhou stranu zajišťuje alespoň trochu vzruchu a akce v jinak poklidném ději. Záleží tedy na každém, co upřednostňuje. Celkově je Byzantium pomalu vyprávěný příběh s dobrými hereckými výkony obou hlavních hereček. I když by si to nejspíš Jordan sám přál, nedosahuje jeho nový film propracované komplexnosti a působivosti Interview s upírem.6/10

Bok po boku (2012)

Dokument napěchovaný zajímavými informacemi a především zasvěcenými názory těch nejpovolanějších, kteří jsou přímo uprostřed velkého přerodu z klasického formátu na formát digitální. Dozvíte se spoustu poutavých věcí o výrobě a složitém procesu vzniku filmu. Kromě toho si vyslechnete názory těch, jenž určují, kde se bude tento proces dále ubírat. Side by Side je nutností pro každého fanouška filmu. 9/10

Bez záznamu (2012)

Drsný akční kousek made in Britain, v němž není nouze o dobře zvládnutou akci, ať již se jedná o pěstní souboje nebo přestřelky. Sean Bean se svým utrápeným výrazem hraje chladného a nelitostného agenta, který se neštítí ve prospěch státu ani těch nejbrutálnějších způsobů, jak získat informace. Zmíněná akce je nicméně příliš odtrhnutá od děje a v rámci celého filmu působí příliš osamoceně. Také mi vadilo rozdělení příběhu do dvou časových linií. I přes tyto výtky jsem ale odcházel od filmu se spokojeným výrazem na tváři. Na Brity je totiž v poslední době spolehnutí. Umějí točit drsné a efektní akční thrillery a Cleanskin není výjimka. 6/10

Podfukáři (2013)

Už samotná koncepce blockbusterového příběhu o kouzelnících naznačovala, že příběh bude plný nesmyslných kopanců a zádrhelů. Každý z pětice pochybných scénáristů zřejmě vytáhnul něco ze svého rukávu, a následně to poslepovali do příběhu z velkým twistem v závěru. Klíčová otázka byla, který režisér si to vezme na sebe a zkusí z toho udělat hit. Leterrierovi se podařil husarský kousek, neboť dal Pudfukářům přesně to, co potřebovali - zábavnost, dravost, údernost, a rychlý spád. Žádné psychologické zpomalovače, žádná velká romantika, žádné pokusy o hloubavé myšlenky. To všechno doplněno pěkným vizuálním vyzněním všech tří vystoupení naších zázračných kouzelníků. Je to pěkně a rychle nastříháno, podkresleno pár svižnými akčními scénami a celkově je to vlastně dobrá zábava. Především se ale Leterrierovi podařilo sehnat výborně vyvážený mix mladých dravých tváří a zkušených starších herců. Mladší herci se vyplácí v akčních scénách a ti starší ověnčení nejrůznějšími cenami dokáží utáhnout prosté dialogy a momenty, kdy příběh vytahuje své velké překvapení. Až na ten příběh jde o dobře udělaný produkt masové spotřeby. 6/10