Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Tušila jsem, že rozdělení třetí knihy na dva díly bude průšvih, ale netušila jsem, že doslovná adaptace z filmu udělá až takovou komedii. Teprve teď, po opuštění arény se v plném světle ukazuje, jak naivní vizi a kritiku totality předkládá Collinsová, jak se postavy chovají nelogicky a blbě (vrcholem budiž odpal přehrady a následný výpadek elektřiny, který možná trvá a možná ne) a navíc se berou nesmírně vážně. Právě vážnost, sebedůležitost a nátlak na emoce mě štvaly nejvíc. Natočeno to ale není špatně, některé akce vypadaly jako ze solidního válečného filmu, a proti hercům samostatně vlastně nic nemám, Donald Sutherland je správný uhlazený bastard, Woody Harellson sympatický syčák, Jennifer tentokrát hodně brečí, ale pořád hraje poměrně dobře. Tahle předehra k velkému finále mě ale rozhodně na další díl moc nenalákala.

Jak jsme hráli čáru (2014)

Je hrozně škoda, že byl Rukojemník z jakéhosi důvodu pro českou distribuci přejmenován a předabován. (Čára se tam hraje všehovšudy dvakrát, zmíněna nebyla ani jednou.) Dabing je povětšinou pekelný. Příjemným překvapením byly naopak výkony dětských herců - ti dokonce působili mnohdy lépe a přirozeněji než přehrávající Libuše Šafránková. Krásná je výprava a poetická kamera, nostalgii se daří navodit bezchybně. Bohužel se něco pokazilo ve fázi scénáře a dramaturgie, protože občas to, co se děje na plátně nedává úplně smysl, i některé nahozené dějové linky vyšumí do ztracena. Přesto je Rukojemník jedním z lepších letošních filmů a po dlouhé době filmem o dětech, ze kterého mám relativně dobrý pocit.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Víc draků, víc akce, více rodinných hodnot, méně zábavy, nepřesvědčivé rodinné twisty na idylické dračí Pandoře. Animace je ale vynikající a zajímavá je i dynamická dračí obdoba famfrpálu.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Bezmezně nadšená jsem nebyla, dobrou zábavu ale Matthew Vaughn natočit umí. Výborná parodie na bondovky, která naprosto přehodnotila můj postoj k ohňostrojům. Při pohledu na zacvičování Tarona Egertona jsem jsem si chvílemi říkala, jak super by mohla být pořádná adaptace Alexe Ridera, kterého v roce 2006 pohřbil nemastný neslaný první díl. Nemůžu říct, že by Kingsman neměl žádná hluchá místa, ale za vymazlenou akci a eleganci staré dobré Anglie (COLIN!) si v nadprůměru být zaslouží.

Láska na vlásku (2014)

Trochu promrhaný potenciál - nejfilmovější pohádka letošních Vánoc (malebné slovenské exteriéry, realistické kostýmy), zároveň ale snad nejutahanější adaptace Twainova Prince a Chuďase, kterou znám. Samotná expozice trvá téměř 50 minut a ani během následující hodiny divák nedostane nic navíc oproti očekávání, jen enormně řídkou historku o záměně, lásce na první pohled a potrestaném zlu. Nevýrazné postavy a nejasně motivovaní antagonisté taky nepotěší.

Lucy (2014)

Narozdíl od tematicky příbuzné Transcendence se Lucy nebere vůbec vážně a je proto stoprocentně zábavnější. S tím, že jsem v kině dostávala záchvaty smíchu (Morganu Freemanovi by ale člověk sežral úplně všechno), se mohu jen podepsat pod Douglasův komentář.

Prvních 100 (2014) (seriál)

Guilty pleasure jak vyšitá

Vinaři (2014) (seriál)

Masivní kampaň navazující na Bařinovy Bobule a příslib seriálu natáčeného mimo studio a herecké obsazení slibovaly mnohé, Vinaři však nabídli pouze kolísavou nekvalitu jednotlivých epizod, děsivé postavy (Postránecký byl podle mě naprostý záporák), trapné vtipy a nesnesitelné zneužívání leteckých záběrů na vinohrady.

V oku tornáda (2014)

Nebýt občasné vizuální (a zvukové!) bašty v podobě pořádného řádícího supertornáda, byl by tento film dokonalým naplněním škatulky televizního katastrofického odpadu... Postavy už nemohly být více papírovými šablonami v předvídatelných situacích. Dokonce ani charisma Richarda Armitage tentokrát vůbec nezafungovalo...

Whiplash (2014)

Hlavní postavy byly tak ošklivé, až fascinující. Takové bubenické Rekviem za sen...