Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Když jsem v knihkupectví narazil na knihu od Neila Gaimana Coraline a letmo si ji prolistoval, směle jsem filmovou verzi zařadil na seznam filmů, které bych rád viděl. Kniha na mě nepůsobila něak extra zábavně, spíš mi připadalo, že půjde spíš o dětský příběh odehrávající se ve dvou světech. Ale film mě docela překvapil. I když nemám rád takto 'trhavý' styl animace, tak mě tvůrci filmu dostali svou nekončící představivostí ztvárněnou do 3D grafiky. Temná atmosféra se ubírala filmem od začátku až do konce. Rozmanité postavy měly své jedinečné rysy, které si Coraline mohla v tom druhém světě upravit k obrazu svému. Ale posléze přišla na to, že není všechno zlato, co se třpytí. Právě v tom okamžiku se vysněný svět stává živoucí noční můrou všech zůčastněných a začíná boj o přežití a následnou záchranu těch, kteří se dostali do spárů zlé čarodějnice, která je uvrhla do temnnoty. Výborně zpracované dílo.

Otevři oči (1997)

Jelikož jsem už v minulosti viděl remake tohoto filmu, tak jsem mohl porovnávat oba filmy najednou. Až na pár drobných rozdílů jsou oba filmy jak přes kopírák, stačí jen vyměnit herce za jiné, přesunout se ze Španělka do New Yorku a nahradit starou filmovou techniku za novou. Příběh mapuje poslední léta hezouna a oblíbence, který objeví po letech nezávazných vztahů věc jménem láska, která se mu ovšem stává rozsudkem smrti, za kterým stojí jeho polsední 'bezcitná' milenka. Ta když zjistí, že César o ni ztratil zájem, hodlá tuhle situaci řešit poněkud drastičtějším způsobem. Celý příběh, zvláště na konci nás vtrhne do spárů sfi-fi, kdy vlastně nevíte, kdy je sen či realita. Film má svojá kouzla. Ať už je to tajemnost, zdánlivý chaos či záplava emocí, tak jen přispívají k většímu zážitku diváka. Stojí za to vidět.

XXY (2007)

Skutečně zajímavě zpracované drama o mladé dívce, která je geneticky odlišná od většiny lidí. Příběh je propleten hromadou různých postav, které mají na lidský život a především zevnějšek odlišný názor. Mrzí mě, že vztah mezi Alex a Álvarem nebyl víc rozvedený, ani žádné vykreslení minulosti. Celým filmem se táhne podivné smutno, které se od Alexinina přepadení vytratilo, a film se stal spíš studií liských citů mezi dětmi a rodiči.

Trust (2010)

Můžete si říct: tohle by se mi nikdy nestalo. Je fakt, že důvěra je opravdu velmi důležitá věc, ale když se skloubí dohromady s notnou dávkou naivity (spíš debility) 14-ti leté dívčiny, tak máte recept na perfektní katastrofu. Rodina vám pak najednou připadá jako banda nepřátel, která nemá vůbec ponětí o vašem novém "vztahu", založeném v podstatě na ničem. Ale ve skutečnosti jste to vy, kdo potřebuje pomoct. Vy, kdo potřebuje široce otevřít oči a prohlédnout si ten skutečný svět, kde se nebezpečí skrývá za každým rohem. Škoda jen té přehnané demence.

Nezvaný host (2007)

Tady je jasný příklad toho, že i nenápadný film s nepříliš známými herci může být velmi povedený. Příběh mě zaujal svým zjevným kontrastem mezi hlavními postavami - vidíme zde znuděného postaršího člověka, který už žije jen ze dne na den a bez jakéhokoli cíle nebo touhy se pomalu sune dál. Protikladem je mu mladý cizinecký pár, který se mu nastěhoval do kvartýru. Starcova dobrosrdečnost mu nakonec dá nový směr jeho života, o kterém neměl ani tušení. Určitě stojí za to shlédnout.

Proroctví z temnot (2002)

Od začátku až do konce to byla poměrně slušná podívaná s tajemnou atmosférou. Zvláště se mi líbila zajímavá práce s kamerou, střídání záběrů atd. A když divák od začátku ví, že je příběh založen na skutečné události, hned se mu některé scény zdají více strašidelnější. Velmi povedené.

Agora (2009)

Velkolepá podívaná, opravdu. Nezávidím těm lidem, kteří museli tyhle nesmyslé náboženské rozpory prožít, nebo dokonce zemřít jen kvůli tomu, že nemá víru v něco, nebo někoho. Film jasně ukazuje co se stane, když se moci ujme banda krvežíznivých pokrytců, kteří se neustále snaží každému cpát svoji víru, kterou si podle libosti upravují a vydávají za božské přikázání. Když vládne fanatismus, tak není místo na úctu, a nikdo pak ani nezpomene na ty, kteří se stali a stávají náboženskými obětmi. Mohlo být moře učených lidí, kteří toho o světě věděli víc, ale neměli absolutně žádnou šanci proti náboženským praktikám tehdejších mocností...

Neřízená střela (2010)

Hodně dobrá podívaná. Ani na chvilku sem se nemohl odtrhnout. Perfektně vybrané hlavní postavy, v čele s chladnokrevným zabijákem Billem Nighy a okouzlující Emily Blunt. Suchý anglický humor v jejich podání byl naprosto přirozený, jen ho tam mohlo být trochu víc. Stačí jen dodat: How much do you weight? ;-)

Ospalá díra (1999)

Bezva film. Tvůrci dokázali udělat opravdu působivou atmosféru - vesnička, která se po setmění stává terčem bezhlavého šílence s mečem v ruce. A k tomu velmi povedená hudba.

Spalující touha (1999)

Precizní prácička oblíbeného režisérského mistra Stanleyho Kubricka opravdu nezklamala. Tolik intimity a erotiky ve spojení s výbornými hereckými výkony se jen tak nevidí :-)