Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Kevin Smith je zpet a rozjel to neuveritelnym zpusobem. Na puvodni Clerks navaze behem minuty, takze skoro nepoznate, ze prvni dil vzniknul pred hezky dlouhou dobou a tohle je jen pokracovani a pride vam, ze puvodni film pokracuje a to ne nejakym nastavovanim deje, ale vcelku logickym vyvojem postav. A od zacatku do vas pere jeden for za druhym, tentokrat podtrzeny sviznou hudbou, takze se film rychle zene do finale. Navic 80% foru je pekelne sprostejch. Navic se vraci Jay, opet s nekolika slusnejma hlaskama a Silent Bob, kterej se nakonec taky rozpovida. A je fajn, videt zas pohromade O'Hallorana a Andersona. Jenze to porad neni vse, je tu navic krasna Rosario Dawson, na chvily se objevi Ben Affleck a Jason Lee a objevuje se tu dalsi vetsi postava, totalni looser Elias, kterej si mysli, ze jeho holka ma v kunde skritka. Jak je u Kevina Smithe zvykem, resi se tu vsemozny organy, jsou tu narazky na nabozenstvi i barvy pleti, probere se i par filmu a nechybi ani trochu reseni vztahu a mezi postavama to slusne jiskri, v pripade jednoho foru mezi postavou a zviretem. Vyslednej dojem tak trochu pokazi zbytecne sentimentalni a dojemna zaverecna desetiminutovka, kde si vsichni vsechno vysvetli, ale nejak to Smith zakoncit musel a v podstate si lepsi zaver neumim predstavit. Ale i kdyz tu je tech 10 minut udobrovani, stale to je z 99% totalni masakr. Jeden z mejch nejocekavanejsich filmu, od kteryho jsme hodne cekal, me nastesti nezklamal a s klidem davam 5*. Takovejhle komedii neni nikdy dost, snad Kevin zas neco podobnyho v blizke dobe natoci, hlavne aby tam byl Jay a Silent Bob.

Starman (1984)

Od Carpentera bych cekal nejakej horor nebo nakou uchylarnu, ale to se tentokrat nekona a ani mi to nevadilo. Pribeh je sice trochu jako E.T., ale pojatej krapet jinak. Prvni zhruba hodina je fakt dobra, vsemozny vysvetlovani mimozemstanovy je celkem zabava a diky dobre hudbe film hezky odsejpa. Jenze pak se do vseho zacnou michat city a film tak na tempu trochu ztraci. Navic to zamilovani hlavni hrdinky do Starmana je dost neverohodny. Celej film tahne hlavne naprosto vyborne vytuhlej Jeff Bridges, kerej mi krapet pripomnel Arnieho z Terminatora. Slabsi 4*.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Hodne husta zalezitost a v porovnani s ostatnima starejma ceskejma filmama asi nejoriginalnejsi film. A nejspis i jedinej "komiksovej". Od zacatku tu je velkej prival vtipku a misty film prejde skoro az do neme grotesky, hlavne kdyz jsou na scene "sny". A diky sve stopazi si film udrzi tempo az do konce a kdyz tu zrovna neni nejakej vtip, zachranujou to vyborni herci. Skvela zabava.

Těžká váha (2005)

Nadhernej film. Ron Howard se opet sesel s Russellem Crowem a vzniknul dalsi perfektni film, i kdyz je jasny, ze Howardovi slo hodne o oscary. Tomuhle filmu nemam prakticky co vytknout. Sceny zapasu jsou nasnimany naprosto perfektne, navic kazdou ranu, kterou Russell dostane, prozivate s nim. A kdyz se zrovna neboxuje, je tu naprosto perfektne ukazana hospodarska krize. A ten zaver, to byla proste nadhera. O Braddockovi vim jen to, jak jeho boxerska kariera dopadla a tudiz jsem vedel, jak jeho finalni zapas o titul dopadne. Jenze presto jsem nemoh odtrhnout oci od obrazovky a byl jsem pekelne napnutej. A to vse hlavne diky Russellovi Croweovi, nikoho jinyho bych si do role nedokazal predstavit, byl fakt dokonalej, jak ve chvilich, kdy se kuli penezum musel ponizovat, tak ve chvilich kdy byl z rodinou a stejne tak i behem boxerskejch zapasu. Takze mi vubec nevadilo, ze tu byl licenej jako totalni andilek, kterej udela naprosto vse pro rodinu a byl tu za 100% kladase a oproti nemu Craig Bierko, jako ukazkovej parchant a tudiz ta Croweovo dobrota jeste vic vynikla. Paul Giamatti byl jako vzdy vybornej a dobre Russella doplnoval, trosku mi pripominal Joe Pesciho. Rennée Zellweger hrala taky vyborne, ale nejak zvlast mi tam nesedla. A kdyz se k tomu vsemu prida vyborna rezie, skvelej scenar podle skutecnejch udalosti, nad kterym musite zasnout, co jeden clovek kuli rodine udelal, dobre zvolena hudba a skvela kamera, vznikne uzasnej film na cistejch 5*.

Utržený ze řetězu (2005)

Louis Leterrier se mezi prvnim a druhym Kuryrem rozhodnul natocit neco jineho, aby se o nem nedalo rict, ze umi tocit jen akcni filmy s hloupouckym dejem. A povedlo se. Tenhle film ma rozhodne dost originalni zapletku, ktera se ale postupne premeni do pribehu o cloveku, keryho dostihla jeho minulost a to uz tu parkrat bylo. Nicmene 90 % filmu je skvela podivana. Hlavni problem je, ze mezi brutalni akci na zacatku a vyrizovanim uctu na konci je okolo 40 minut polidstovani Dannyho. Diky nim se nejedna o ciste akcni film a stava se tak trochu dramatem, ale zaroven po tom neuveritelnym pocatecnim nakladu pusobi trosku moc pomalym tempem, ale neni to nic, co by se nedalo prezit. Jet Li chtel predvest sve herecke umeni, coz se mu do jiste miry povedlo, i kdyz vetsinou se jen ublizene kouka. Jenze jakmile se zacne rvat, kazdej zapomene jak hraje a vychutnava si naprosto dokonaly bojovy sceny, ktery nejsou nijak ucesany a tudiz pusobi pekelne drsne. Taky se mi libila hudba k bitkam, byla taky spravne drsna. Morgan Freeman tu moc prostoru nedostava a ani to nevadi, protoze tu je Bob Hoskins, kterej je tak strasne krutej, ze bych si ho dokazal predstavit jako nejakyho mafianskyho bosse. Tak trochu jinej a dost dobrej akcni film.

Pavouk (2002)

Cekal jsem nejakou perfektni uchylarnicku, jelikoz se jedna o Cronenberga, ale tohle me fakt zklamalo. Hlavne je to cely o nicem a vyzni to do prazdna, navic i kdyz je Ralph Fiennes ve sve roli naprosto perfektni, to jeho mumlani mi za chvily lezlo na nervy a tudiz sem si postavu nijak neoblibil. Kdyz se dej zacal prolinat s minulosti, rikal jsem si, ze kazdou chvily uz musi neco prijit, neco co film nakopne a vynahradi mi nevyraznej zacatek. Jenze bohuzel se nic nestalo a tak proste film plynul a pak skoncil a nic z toho. A to, ze je tu pokus o zaverecnej zvrat je sice fajn, ale moc to nefunguje. Timhle me Cronenberg nezaujal.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Tenhle film si clovek uzije, kdyz splni zhruba tak tri veci. Nesmi od filmu nic moc ocekavat, nesmi znat knizni predlohu a nesmi predtim videt vynikajici serial. Ja serial videl a tohle bylo o dost horsi. Fakt to vypadalo, jak kdyz Garth Jennings dostal spoustu prachu a hral si, takze hyri spoustou vybornejch napadu a tudiz je nekolik scen fakt vtipnejch a spousta hlasek pobavi, ale zaroven tu chybi nejakej vyraznejsi pribeh nebo neco, aby byl film vic kompaktni. Takle film proste jen tak plyne a obcas se tu objevi nejakej vtip a opravdu vyjimecne nejaka ta akce. Coz ovsem neznamena, ze bych se nejak nudil, jen to proste neni nejaka zabavna jizda. Hodne se povedli triky, ktery sice nejsou dokonaly, ale pusobi fakt nadherne a ani herci nejsou nejhorsi, nejvic me asi zaujal Sam Rockwell a Bill Nighty, i kdyz i ostatni nehrajou spatne. Ne ze by se jednalo o spatnej film, jen je to proste takovy o nicem, v tomhle mel serial vyhodu, ze nekolikadilna kniha se proste lip vejde do serialu, nez do 90 minut dlouheho filmu.

Hon na ponorku (1990)

Tohle ze mel bejt nejakej hon na ponorku? To bylo spis hledani nebo pozorovani ponorky, hon si teda predstavuju jinak. Od tohohle filmu jsem dost cekal a to byla mozna chyba. Z tech zasadnich ponorkarskejch filmu byl tenhle posledni, kterej sem nevidel a proto jsme se na nej docela tesil a to nemam filmy o ponorkach rad. Jenze tenhle film je fakt nuda. 110 minut kecu, nelogickyho jednani postav a nelogickejch situaci a na zaver jedna vcelku uboha bitva. Cekal jsem nejaky napinavy dramaticky sceny nebo aspon peknou akci, ale ani jedno tu neni. Navic ta super ultra vychytana ponorka se stejne za chvily posere a nic nepredvede. Tri hvezdicky davam hlavne za dve veci. Za vcelku slusnyho Neilla a Baldwina a za Seana Conneryho, kterej byl ale drsnej jen ze zacatku. A pak za naprosto perfektni hudbu od Basila Poledourise.

Mrtvá hlídka (2002)

No cekal jsem vic. Valecny filmy mam rad a horory taky, takze jsem cekal, ze z tohohle spojeni vznikne neco cool, ale bohuzel ne. Ze zacatku je to jeste slusny, uvodni valecna sekvence a pak prozkoumavani bunkru, vsude bahno a spina, neustalej dest, samy mrtvoly a vse ladeny do sediva. Jenze po case si na to clovek zvykne a film tak uz nema co nabidnout. Samotny smrti nejsou nijak uzasne udelany, i kdyz je fajn, ze tu neni nejaka zruda, ale jen nesnasenlivost v jednotce. A taky konec se moc nepoved. Je videt, ze tvurci nemeli moc penez, takze flm pusobi obcas chude, ale urcita atmosfera se snimku uprit neda. Herci jsou nevyrazni, od Jamieho Bella bych cekal vic, ale prekvapil me Andy Serkis, toho sem zatim hrat nevidel a ta rola hajzlika mu dokonale sedla. Nejedna se vyslovene o spatnej film, ale na vic jak jedno skouknuti to neni.

Ricochet: Odražená střela (1991)

Jeden z tech starsich kriminalnich thrilleru, ktery mam rad. Pribeh o pomste sice neni nic novyho, ale tady je zpracovan jakz takz originalne. I kdyz se mladej Denzel Washington fakt snazi a ke konci to slusne rozjede, hlavni klad tu je zaporak, v podani naprosto perfektniho Johna Lithgowa, to byl fakt uzasnej zaporak. Prvnich zhruba 50 minut je perfektnich, sledovat Denzelovo karieru a zaroven Lithgowa myslejiciho na pomstu. A Mulcahy sem nezapomnel zaradit souboj jak z Highlandera. Jenze pak tempo na chvily poklesne, ale od chvile, kdy Lithgow unese Washingtona zase film nabere na obratkach, ktery si udrzi az do docela hustyho finale. Hezky 4*.