• Krátkometrážní

Příběh Gabby Douglasové (2014) (TV film)

Moc plochý a naivní scénář. Tohle že má vyvolat nějaké hlubší emoce? A přitom je to docela slušný příběh. Herci jsou spíš neherci a hlavní postava je nejplošší ze všech, vykreslena zcela bez invence. Její sourozenci se dobrovolně a jednohlasně zříkají svých kroužků? To určitě! Disciplinovaně sedí všichni pospolu u večeře a hltají každou větu Gabby? Oh come on! Trenér Chow jako nedůrazný kamarád a úsměvem od ucha k uchu, který nikdy nemizí? Tak trochu americký sen se šikmýma očima. Gradace děje čistá nula. Apropo příběh je to možná krásný, ale to co se stalo v gymnastice hned na olympiádě následující, tedy v Riu 2016, zastínilo Létající veverku i všechny ostatní příběhy minimálně 40 let zpět (do dob Čáslavské). Simone Biles(ová) získala čtyři zlaté, k tomu přidala jeden bronz. Její příběh je navíc kapánek silnější, jelikož jako dítě musela být odebrána své matce, jenž se o ni nedokázala postarat kvůli své závislosti na drogách. Námět na biják jako hrom. Mimo jiné veverka Douglasová závodila s Bilesovou právě v Riu a spolu zvítězily v soutěži družstev. Bohužel viděno s dabingem. 50 %

Pasažéři (2016)

Komentář obsahuje SPOILER. Je evidentní, že scénař má čtyři kapitoly rozdělené na stejně dlouhé - půlhodinové části. V první části pozorujeme probuzení a následné peripetie mladého technika, druhá část začíná příchodem (probuzením) druhé postavy, třetí část příchodem třetí postavy s otvíračkou "Kdo zasadil strom na mojí lodi?!"? a končí její smrtí no a čtvrtá část, tak o té radši ani mluvit nebudu, protože v té chvíli se film totálně zhroutí a ubírá se zcela jiným směrem než doposud. Nastupují akční scény jako z Jamese Bonda (rozuměj příliš heroické, nelogicky úsměvné a zcela prvoplánové). Pokud chcete, aby přetrval skvělý dojem z filmu, tak ho vypněte v půlce, pokud chcete, aby přetrval velmi dobrý dojem, tak film ukončete půl hodiny před koncem. No a pokud si nedáte říct, tak v závěru uvidíte zcela jiný film - akční film s tavícím se jaderným reaktorem a stupidní záchranou celé lodi protkanou nevěrohodnou romancí. Film měl potenciál a hloubku, se kterou ale naložil, no vlastně s tím vůbec nijak nenaložil a zcela to odstřelil vyprázdněným finále. Taky škoda, že necinkla nějaká ta soška za vizuál, tam by si to Pasažéři zasloužili. Scifi roku 2016 zůstáva Arrival.

Pasiáns (1969) (TV film)

Pasiáns je krásný filozofující film, který do člověka vnese pocit klidu, aby ho následně převálcoval pocitem značné nejistoty až bezmoci. Postava totalitáře je napsána přesvědčivě a od prvních momentů explicitně vyprofilovaná (v šedesáti minutách taky není čas na nějaký přehnaný vývoj postav). Slizký pan průvodce (totalitář) ne náhodou evokuje úlisného a chladného Karla Kopfrkingla. Rozhodně stojí za zhlédnutí. 75 %

12:01 (1993) (TV film)

Excelentní "časosmyčkový" film, který člověk aby v záplavě jiných pohledal. Toto cenné zboží, které vzniklo ve stejném roce jako Groundhog day, je neprávem opomíjené a se zmiňovaným film se může lehce poměřovat. Zápletka je v tomto případě překvapivější, napínavější než u jeho slavnějšího bráchy. Dvanáctnulajedničce ale ke slávě hromnic zřejmě chybí či chybělo uvedení do kin. Tím by se ale divák rozhodně neměl nechat odradit! 12:01 potěší nejenom fanoušky subžánru časosmyček, ale díky chytrému scénaři také všechny ostatní.

Máme papeže! (2011)

Velmi zvláštní, avšak také velmi nudné. Opravdu mám rád "jiné" filmy, nicméně v tomto případě vám v paměti zůstane jenom kardinálské klání ve volejbale a tím to končí. Možná k většímu zážitku pomůže neočekávat komedii:), ale ani na to bych nespoléhal.

Pee-Weeho velké dobrodružství (1985)

Čtvrtá hvězda tomuto víceméně průměrnému filmečku letí za závěrečnou honičku, ve které to kolo pochopitelně natře všem! Nuda nebo mrtvá místa ale ve filmu nehrozí, neboť šílený Pee-Wee nechybí v žádné scéně stejně jako jeho přeširoký úsměv a všudypřítomný smích.

Zádrhel (2015)

Sondáž do koktalovi mysli.

Milenky starého kriminálníka (1927)

Film poplatný své době. V dnešní restaurované podobě, kdy projekce v kinech doplňuje trio Neuvěřitelno svým živým vystoupením, se jedná o specifický komponovaný zážitek, který by neměl uniknout žádnému náročnějšímu divákovi. Soundtrack se totiž náramně povedl a původní film dostal na novou úroveň. Resurekce se Neuvěřitelnu povedla dokonale a film, který neoplývá toliko vtipem a naopak často klopýtá v neoriginálním ději, se tak stává koukatelným i pro dnešního diváka.

Zmizelá (2014)

SPOILER ALERT! Vím, že k filmům mám přistupovat bez jakýchkoli očekávání a předsudků, ale když se jedná o "fincherovinu", tak si prostě nemůžu pomoct. Hned první záběry mě neuvěřitelně namlsali a já si mnul ruce, jakou že zase pecku Fincher natočil. Bohužel úvodní titulková sekvence byla asi to nejlepší z celého filmu. Možná kdybych neviděl jeho předchozí filmy nebo možná kdybych neviděl filmy s podobnou tematikou, tak bych byl oslněn. To ale nebyl můj případ. Bohužel. Musím tak konstatovat, že každý další film, který tento Pan Režisér natočí se mi líbí míň a míň. A ono by možná stačilo nepřijít se šokujícím odhalením, tolik typickým pro jeho filmařský rukopis, tak brzy (asi v půlce filmu), ale nechat ho na samý závěr. Po tady tomto "vyslepičení" totiž nic převratného ani zapamatováníhodného nepřijde (nepočítám-li rychlý konec NPH). Celkovému dojmu nepomáhají ani logické trhliny ve vyprávění nebo absence závěru, který, jak jsem již naznačil delá Fincherovi filmy Fincherovima filmama, nebo tomu aspoň dřív bylo... Pokud chcete vidět kvalitní snímek o zmizelé ženské (potažmo dítěti) z poslední doby podívejte se na Gone Baby Gone nebo ještě lépe na Zmizelou.

Postel (1998)

Hodně zvláštní film, to ale poznáte od prvních záběrů. Co taky čekat od filmu, kde se hlavní hrdina v první scéně udusí vdolkem? Film u nějž jsem měl opravdu problém přesně odhadnout, ve které době byl natočen, či do jaké doby je děj zasazen, ale to je vlastně až to poslední, o co tady de. Pokud se rádi díváte na "jiné" filmy a chcete si trošku rozšířit své kinematografické obzory, tak se rozhodně nebojte pustit ten snímek.

Časové pásmo bylo změněno