Život Briana (1979)

Tento majsterstuck je presne to, čo tento svet potrebuje! Potrebuje to aktuálne a akútne, aby si tu už ľudia kvôli žiadnym dogmám neodrezávali hlavy! Autorom tlieskam, ich fórky z filmu ma vďaka ich mnohozmyselnostiam bavia znova a znova. Film odporúčam premietať vo všetkých kostoloch.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Mal som z Vašich commentov asi trochu prehnané očakávania, ale nalejme si čistého vína ... - bola to zbytočne drahá k.kotina, ktorá môže byť dobrá ako šikovne nákazlivá antipropaganda vo vnútri ISIL (čo ale zase samo o sebe je celkom legitímny účel, ktorý môže niekomu odôvodniť aj vyhodenie desiatok miliónov dolárov), avšak ináč to bola nie moc prehľadná akcia s niektorými umelecky nesporne nadčasovými momentmi (po tejto stránke bez debaty vyhráva "gitarista", to je mega nápad + prevedenie, za zmienku stojí aj propaganda kojenia), a 3 puntíky dávam len kvôli Charlize, ktorá - ako verbie trefne uvádza - "je šukatelný i jako kluk". Takže to prosím nepreháňajme s tými ováciami, radšej by som si druhý krát pozrel z archívu ktorékoľvek vystúpenie Raťafáka Plachtu s Valentínom.

Nezlomný (2014)

No nič moc Angie. Ešte že sme mali k Tvojej prvotine v kine dosť alkoholu. Ty to však s ním za kamerou moc nepreháňaj, ok? Mohla si z tej predlohy vyťažiť viac.

Americký sniper (2014)

Clint ma sklamal. Čakal som menej neprirodzených (nereálnych) amerických dialógov, menej chorej americkej propagandy a možno aj ešte o čosi detailnejší exkurz do inštitútu sniperstva. Na toto sa miestami nedalo pozerať, i keď samozrejme niektoré scény chytili za srdce, ale bolo ich ako šafránu. No nič, život ide ďalej ... a ja nabudúce radšej nebudem mať o americkom filme z vojenského prostredia prehnané očakávania. Hlavný hrdina bol síce sympoš, ale určité špecifické emocionálne bremeno sa predsa dalo v jeho povolaní očakávať, nehovoriac o tom, že si ho vyhral dobrovoľne a mohol kedykoľvek skončiť. Ale ok. Nech mu je zem ľahká, či už šiel potom hore alebo dole ... - ozaj, kam vlastne patrí taký človek, čo strieľa na povel do ľudí ?

Zloba - Královna černé magie (2014)

Dejovo je to veľká bieda, postavy sa častokrát správajú (aj na rozprávku) úplne nezmyselne. Zato vládkyňa zla je (či už s krídlami alebo bez) majestátna, charizmatická, miestami neodolateľná, že by si človek (resp. muž) prial byť jej havranom alebo dokonca koňom. Celý film je na nej postavený a Jej Veličenstvo sa s touto rolou zžilo nádherne. Takisto musím pochváliť umelecké stvárnenie jednotlivých situácii. Načo som sa však stal veľmi rýchlo alergický bol neprirodzený úsmev šípkovej ruženky, ktorý sa opakoval s veľmi nepríjemnou kadenciou. Podtrženo, sečteno - 58 percent.

Dempsey a Makepeaceová (1985) (seriál)

Keby sa v kolonke žáner objavilo okrem "Akční/Drama" aj "Komedie", tak tomuto kultovému seriálu, ktorý ako jeden z mála československých dabingov môžem sledovať aj v slovenčine, nemôžte dať menej ako 4*. Rozhovory oboch hrdinov sú (miestami extremně) vtipné, páradne provokačné z pohľadu oboch pohlaví a pritom súčasne celkom ľahko uveriteľné aj v "praxi". Nadčasový Makepeacovej sexepeal a drsne vtipný a vtipne drsný americký megatýpek Dempsey sú dvojička, ktorým začnete od začiatku fandiť v osobnom, pracovnom i reálnom živote.

Sigur Rós - Heima (2007)

Celkom zaujímavý dokument, v ktorom však na môj vkus vystupovalo príliš veľké množstvo chudých inteligentných citlivých a vnímavých "týpkov" a viacero tučnejších inteligentných citlivých a vnímavých slečien ... - ale ako som už povedal, až na tento detail sa mi obraz Islandu ako krajiny, kde ma každý človek veľa priestoru v najširšom slova zmysle, celkom páčila. Hudba kapely, ktorú som predtým nepoznal, nie je nezaujímavá, je hlavne rôznorodá a miestami príjemne chytľavá, pričom tie "miesta" budú podľa mňa u každého úplne iné. 60%

Láska nebeská (2003)

Vynikajúci film pre tých, ktorí naozaj prežili to, okolo čoho sa film neustále a v rôznch podobách "točí" !

Ztraceno v překladu (2003)

Dlho som otáľal so vzhliadnutím tohto filmu, lebo som si (neviem prečo) z názvu myslel, že sa jedná o nejaký príbeh z prostredia tlmočníctva :) Až keď som jedno leto odišiel na Aljašku a objavil tento film vo filmotéke nášho amerického spolubývajúceho, dostal som práve vtedy chuť pozrieť si film, ktorý by poukazoval i na dôležitosť presného prekladu významu niektorých slov či fráz do iného jazyka. A napriek tomu, že Lost in Translation bolo “trošku o niečom inom“, zasiahol ma v tej dobe s takou neuveriteľnou presnosťou a aktuálnosťou, že som si ho vo vzdialenom Fairbanks postupne púšťal druhý, tretí, štvrtý, ... raz. Stal sa pre mňa jedným zo symbolom tohto obdobia a jeho pozitívnych prínosov bolo hneď niekoľko – napr. som sa začal viac tešiť domov a súčasne si ešte viac užívať aljašskú izoláciu, zaujímať sa o Japonsko, trochu zdokonalil angličtinu, obľúbil si Sofiu Coppola, Billa Murraya, Scarlett Johansson i Suntory Whisky a v podstate mi tento snímok celkovo dodal obrovskú chuť a radosť do ďalšieho života. Plnohodnotný film!

Ajťáci (2006) (seriál)

Tak tento seriál je čistá zábava.