Zjizvená tvář (1983)

— I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best! — V tomhle filmu se Pacino pořádně vyřádil. Tony je machr s „koulema“, který si v ničem nebere servítky a jde si tvrdě za svým. Balí holky na zmrzlinu, fuckuje, nesnáší komunisty a chodí se do ZOO dívat na tygry. Tony Montana je dost možná ten nejcharismatičtější anti-hrdina všech dob. I když víte, že je to prvotřídní hajzl, stejně mu budete fandit a sledovat jak stoupá na vrchol. Přes mrtvoly. Přes spoustu mrtvol a krve. A z toho plyne poučení, že (a teď budu citovat Toma Angela) nezáleží na tom, jakou má člověk moc, protože se vždycky objeví někdo silnější, kdo mu přistřihne křídla. A Tonymu nepomohl ani jeho „kámoš“.

Temný rytíř povstal (2012)

— You don't owe these people anymore. You've given them everything. – Not everything. Not yet. — V epickém završení trilogie o Temném rytíři se Christopher Nolan definitivně zapisuje do historie jako režisér jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob a muž, který geniálním způsobem pozdvihl a ovlivnil Batmanův mýtus. Každý film trilogie má svůj motiv, provázaný a postavený do konfliktu s myšlenkou Batmana jako nesmrtelného symbolu. Tentokrát je hlavní inspirací Knightfall, jedna z nejhorších Batmanových porážek, a Nolanovi se povedlo dokonale převést a zmodernizovat postavu Banea a definovat ho jako jednoho z nejnebezpečnějších Batmanových záporáků, a také zároveň příběh bezvadně propojit s Catwoman. Řekl bych, že z celé trilogie má právě tento film nejlépe natočenou akci a závěrečná půlhodina podtržená Zimmerovou dokonalou hudbou je pro mě osobně dokonalým závěrem této trilogie. I když předchozí film zůstává nepřekonán, je The Dark Knight Rises opět skvěle natočeným filmem s precizní Nolanovou režií a scénářem.

Kmotr III (1990)

— Your sins are terrible, and it is just that you suffer. Your life could be redeemed, but I know that you don’t believe that. You will not change. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika. Závěrečná část je spíše dlouhým epilogem, který je ale dokonalým závěrem dokonalé trilogie. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Život organizovaného zločinu, který je v celé trilogii do jisté míry zidealizován, končí tak jako vždy – smrtí, zničenou rodinou a mocným a respektovaným mužem, který ale ve skutečnosti ztratil vše. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Skvělý Al Pacino předává pochodeň Andymu Garciovi a film je tak koncem jednoho příběhu a začátkem dalšího. Samotný závěr, jak je v celé trilogii zvykem, je jedním z nejsilnějších a nejlepších okamžiků filmu, a to jak filmařsky, tak emočně.

Kmotr II (1974)

— If anything in this life is certain, if history's taught us anything, it's that you can kill anyone. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika. F. F. Coppolovi se povedlo skvělé a věrně zfilmovat úžasnou knižní předlohu. Nemohu se rozhodnout, jestli je lepší tento, nebo první díl. Dva příběhy v jednom tvoří bezchybné pokračování bezchybného prvního dílu. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Al Pacino a Robert De Niro jsou ve svých rolích dokonalí. Al Pacino v průběhu celého filmu, hlavně pak v samotném závěru, dokazuje, že Michael Corleone je jeho životní role. Závěrečný tichý záběr na Michaela vypovídá naprosto vše.

Kmotr (1972)

— For justice, we must go to Don Corleone. — Legendární, nesmrtelná, kultovní a dokonalá klasika – jeden z nejlepších filmů všech dob. F. F. Coppolovi se povedlo skvělé a věrně zfilmovat úžasnou knižní předlohu a stvořit jeden z klenotů kinematografie. Moc, respekt, zrada, pomsta, ale hlavně rodina. Kmotr je především příběhem o rodině a o tom, že rodina je silnější, než vše ostatní. Příběh dynastie Corleonů je jako z vystřižen z antického Říma. Perfektní hudební doprovod (který úžasně vyčnívá především ve scénách na Sicílii) na diváka skvělé přenáší atmosféru cti, respektu a tradic. Síla Kmotra kromě dokonalé režie, perfektního scénáře a skvělé hudbě tkví hlavně v bezchybných hereckých výkonech. Al Pacino a Marlon Brando jsou ve svých rolích dokonalí. Proměnu Michaela z nevinného a slušného mladíka v nejmocnějšího mafiánského bosse je Pacinovou zásluhou a zásluhou bezchybného scénáře naprosto dechberouci sledovat. Samotný závěr filmu je jeden z nejlepších filmových konců všech dob a jedna z nejlepších scén v dějinách kinematografie.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Na třetím dílu Pirátů mi nejvíce vadilo to, že tvůrci naplno nevyužili prostředí Konce světa, s nadpřirozenem a námořnickými mýty by se zkrátka dalo pracovat mnohem více a hrdiny dostat do zajímavých situací. Takhle celá cesta na Konec světa působí jen jako výlet tam a zpátky. Přesto se jedná o skvělé zakončení trilogie s naprosto úžasnou závěrečnou bitvu doprovázenou jedním z nejepičtějších filmových soundtracků všech dob.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Pokračování Pirátů z Karibiku je oproti prvnímu rodinnému filmu temnější, místy až hororové, a rozšiřuje svět a lore. Scénář je komplikovanější, stejně tak postavy a otevřený konec skvěle navnadí na další díl. Je třeba zmínit i dokonalé CGI, které i po letech stále vypadá parádně, hlavně Davy Jones, který je skvělým a děsivým záporákem a moc se mi líbí, jak Piráti legendu o Bludném Holanďanovi přepracovali a ztvárnili.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Co na filmové adaptaci potterovského finále velmi oceňuju, je jeho rozdělení na dvě části. Do filmů se tak až na některé věci (například Brumbálova minulost) vešlo prakticky vše důležité z knihy a děj i postavy neženou tak dopředu, jako ve čtvrtém, pátém a šestém díle. Kdyby se podobná péče dostala i těmto třem předchozím filmovým adaptacím, bylo by to moc fajn. Protože tomu ale tak nebylo, tak se to teď občas tvůrcům trochu vymstilo, neboť některé věci a postavy původně z filmů vypuštěné nabraly na významu až nyní v závěrečném dvoudíle. Některé emocionální momenty tak na mě neměly takový dopad, jaký mít měly. I tak se ale první část finále série velmi povedla, z pohádky pro děti se stal dospělý a temný fantasy thriller zaměřující se na vztahy a emoce tří hlavních hrdinů a celkově jde o velmi vydařenou adaptaci se skvělou atmosférou.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Trojka je pro mě nejlepší díl série. Prostředí malebné a překrásné skotské vysočiny je úžasné a magická hudba Johna WIlliamse krásně podtrhuje atmosféru filmu. Při jejím poslechu mě vždycky zaplaví nával překrásné nostalgie. Velmi oceňuji jak je celý film kouzelně detailní (škoda jen, že podobně detailní není i scénář – některé scény z knihy velmi chybí). Stačí jen sledovat pozadí, co všechno se tam děje a užívat si scény, které dokreslují úžasnou atmosféru. Tenhle film je zkrátka umělecké dílo a když zhlédnete i film o filmu, je zážitek ještě lepší. Alfonso Cuarón je podle mě ten nejlepší režisér Potterovské ságy ze všech a jeho díl vyniká svou unikátností a atmosférou. Velká škoda, že nerežíroval celou sérii.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhý díl Harryho Pottera se nese v temnějším, strašidelnějším a akčnějším duchu. Kouzelná atmosféra prvního roku v Bradavicích se neztratila, herci jsou o něco starší a je poznat, že i jejich herecké výkony se zlepšily. Stejně jako u všech dílů musím pochválit vizuální efekty, Bazilišek a obří pavouci vypadají stále skvěle. Jediná výtka směřuje jen k možná až moc dlouhé stopáži. Měl jsem pocit, že děj se místy až moc vlekl, a to i když bylo mnoho scén z knižní předlohy samozřejmě vypuštěno (další díly mají zase opačný problém).