• Krátkometrážní

Nene (2022)

Get out jsem napálil bůro, protože bylo skvělý a Us zase trojčečku, protože to byla slabota. Tady je to někde mezi a dávám čtyřku hlavně proto, že je film opět silně podhodnocen. A taky po třetím filmu Jordana Peela shledávám, že je potřeba aby tvůrci jako on nadále točili, protože ty filmy mají nápady, jsou autorské a čerstvé. Občas se mu to povede víc, občas míň, někdy by to chtělo víc prostříhat, ale nelze mu upřít solidní námět, dobré zpracování a atmosféru. Funguje to jako horror, i jako mysteriózní sci-fi. Zajímavý pohled na mimozemšťany, o kterých se zase tolik filmů dneska taky netočí. Takže čtyřečka.

Sunshine (2007)

Danny Boyle rozhodně umí a Alex Garland taky. Sunshine je vydařený a kvalitní "náročnější" sci-fi. Ovšem pokulhává ve třetí třetině a to z toho důvodu, že se kymácí mezi béčkem a vážností. Chtělo to podle mě přitlačit víc směrem k té filozofické stránce filmu a hlubším vyzněním. I tak je to ale podařený snímek, ať už vizuálně, příběhově nebo režijně.

Predátor: Kořist (2022)

Super film! Já mám teda rád asi všechny Predátory, jen některé více, některé o chlup méně, ale Kořist se řadí k těm lepším. Skvělá hlavní hrdinka, práce s mytologií, skvělá scenérie, i v podstatě podvědomé filozofování na téma predátorství jako takového. Takhle to má vypadat! Div, že režisér netušil o komiksu Predátora z totohle období, protože byl výborný a říkal jsem si, jestli se inspirovali právě jim. Možná by takové frančízy mohli producenti dávat neustále fanouškům daných filmů.

Matrix Reloaded (2003)

Bylo by strašně jednoduché hodnotit Matrix dvojku jako nepovedený. Ale mě fakt bavil! Ta přepálená akce, krásně doplňující se s hutným filozofováním (které není povrchní, pokud se sami zamyslíte krapet více). Triky jsou fakt ekl a je to jiné než jednička, ale fakt jsem se bavil královsky.

Moon Knight (2022) (seriál)

No fáze 4 je slabá, unavující a je možné, že sledujeme pád Marvelu, nebo ho potkává to, co údajně Star Wars (nevím, nejsem fanda Star Wars, jen vím, co se povídá) a tak je v té hromadě materiálu, kterým nás Marvel zahlcuje a zahlcovat nepřestane, těžký najít něco solidního. Moon Knight se mi líbil moc. Těžko říct, jestli to bylo tím, že mám rád předlohu a zrovna ty dva komiksy, co jsem četl jsou přímo ztvárněné seriálem. Mám moc rád pasáž v blázinci, líbil se mi padouch, první díl byl super. Mytologie je fajnová, Moon Knight je zajímavý hrdina a herec si zaslouží abych si zapamatovla jeho jméno (které si teda teď zrovna nevybavím). Takže suma sumárum, moc dobrý seriál, který řadím k tomu lepšímu, co ve fázi 4 vzniklo.

Men (2022)

Na MEN jsem se těšil hodně. Ten trailer mě dost navnadil. Mám rád surrealismus, chytré scénáře i folk horrory. A zklamaný nejsem. Ale mohlo se to vytáhnout na mnohem víc. Což je škoda. Když nepočítám Pláž, 28 dní poté, ale čistě Garlandovy režijní zářezy, tak Annihilation u mě bylo na 3*, Ex machina na 5* a tohle na 4*. Díval jsem se na nějaké interpretace a až na nějaké rozbory faktů, typu, co to bylo za pohansko-křesťanský bůžky jsem víceméně všechno pobral. Samozřejmě dle svého, ale mě nezůstává nic nejasného. Což by mohlo klidně být víc nejednoznačný. Horrorová a creepy cringe úroveň filmu funguje na výbornou, stejně tak režie scénář. Co ale shazuje film z piedestalu, je právě to, že to mohlo být víc. Tam, kde to mělo přitlačit ve folk horroru, nebo surrealismu klidně to spíš tlačilo tím body horrorem. Proč ne, ale zkrátka mohlo to bejt víc.

Mělčiny (2016)

Po dovolené uprostřed Atlantiku jsem měl chuť dát si nějaký survival z prostředí oceánu a manželka má strach ze žraloků, takže se to sešlo pěkně na "The Shallows". Film je to řemeslně pěkně udělaný. Prostředí je naprosto parádní, člověk by se vydržel dívat hodinu a půl jen na tu pláž a vlny. Zápletka je fajn, příběh funguje. Od pěti hvězd to ale utrhuje příliš nadnesený detaily. Racek, chování žraloka apod. je někdy fakt přitažené za vlasy. Víc realismu by film katapultovalo na špici. Takle parádní filmek, který odsejpá, nenudí a příjemně baví.

Svět podle Putina (2017) (seriál)

Samozřejmě velice rozporuplný dokument, pro mě určitě o to víc, že jsem Ukrajinec narozený v Donbasu. A tím, že jsem to napsal musím i zdůraznit, že nejsem na žádné straně konfilktu, protože jsou obě špatné. Tedy vlády, ne lidé, co zbytečně umírají. Každopádně celá válka mě přivedla ke zkoumání ruské historie a čtu si různé věci. Dal jsem si i tento dokument abych lépe porozuměl Putinovi. Určitě to účel splnilo. Celý dokument má každopádně vysokou hodnotu. Byť je značně agitační a jednosměrný (až teda na pár čestných výjmek hlavně na konci čtvrtého dílu, který působí o to trefněji ve světle současných událostí). Jeho hodnotou je to, že nejde o výblitek z aeronetu, ale o skutečně alternativní pohled. Přední americký režisér putoval do Ruska za Putinem a natočil s nim hromadu rozhovorů. Dvě kapacity -ne v nutně střetu- ale minimálně v nějakém dialogu vám musí stačit na udělání si obrázku. Nemusíte fandit Putinovi, ani nenávidět USA, abyste si z tohoto dokumentu vzali cenný pohled z jiného úhlu. Samozřejmě Putin říká lži. Je také narcistický a samolibý. Jenže i charismatický, inteligentní a možná nejlepší vůdce jakého Rusko za tisíce let mělo (samozřejmě ta konkurence nebyla kdovíjaká) a jako správný ruský vůdce naplnil svůj osud a dovršil svoje vládnutí naprosto příšernou válkou na Ukrajině. Zkrátka ale ať si myslíme o dotyčných cokoliv, kdyby podobný dokument existoval o Stalinovi, Leninovi, nebo Hitlerovi, rád bych se podíval. A myslím, že by takové dokumenty měly vznikat napříč vládami a politiky. A v tom je jeho síla. Takže vlastně ani nevím jak hodnotit, se zaujetím jsem sledoval celou dobu po čtyři hodiny a myslím si, že Putin je zmrd, stejně tak je ale svinská i americká vláda a Stone je příliš veden svojí (oprávněnou) nenávistí k US gouvermentu. Takže nevím.. čtyři? Čtyřka asi bude adekvátní.

Pláž (2000)

Po druhém shlédnutí musím zvědnout hodnocená ze tří na čtyři hvězdy. Už jen to, že jsem si dal reprízu filmu stojí za navýšení hodnocení. Ale zdá se, že jsem trochu sezrál, viděl jsem film prvně mladší a nepřipadal mi tak skvělý. Film má ale krásnou nosnou myšlenku toho, že v mládí člověk hledá dobrodružství, nezávaznost, chce uniknout systému a když se mu to povede, není to nikdy bez následků. V tom je vyznění filmu naprosto bravůrní. Jinak režie Dannyho Boyla je skvělá, co pokulhává je scénář ve druhé půlce. Tam, kdyby se to nějak prostříhalo nebo změnilo, bylo by to zcela na pět hvězd. Jinak hudba kultovní a DiCaprio jako mladý střevo taky super.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

Přesně takový flick by potřeboval i Bruce Willis. Bruce Campbell jeden podobný měl. Super nápad, řemeslně dobrá režie, skvělé herecké výkony, místy prča, místy solidní drama, ale něco tomu samozřejmě chybělo. Ze sympatií ale přihazuju hvězdu navíc. Highlightem pro mě byly scény mezi mladým a současným Cagem. Je to skvělá metafora toho, jak se musí umělec vyrovnat se svými minulými úspěchy a nenechat se zatáhnout do sebelítosti a utápění se v předešlém. Super filmek!