• Krátkometrážní

Sandman (2022) (seriál)

Nejsem moc seriálový typ a určitě jsem skeptický ke komiksovým předlohám. Sandman se ale povedl. Ke konci už si mě získal úplně a těším se na další řady a uvažuju o opětovným přečtení celé série. Takhle má vypadat komiksový seriál. Nechybí ta správná atmosféra, fanoušci komiksů (já) nedostanou zklamání a komiksem netknutí (moje žena) objeví kouzlo Pána snů. Deset epizod a jedna bonusová celkem zdárně pokrývají dvě a půl knihy, což je dost svižný tempo a občas se děj bere zkratkovitě a všecičko se musí lehce zjednodušit, ale ničemu to nevadí. Herci jsou charismatičtí a scénář kvalitní, Gaimanův dohled je určitě znát. LGBTQ tématika je samozřejmě na sílu tlačená, což mě ani tak nerušilo, ale je škoda, že mnoho lidí potom ano a zrovna Sandman tuhle tématiku sám používal, ale když je to nabombeno v každým díle, ztrácí se ta síla. Patrné je to na Touze, která svým zjevem nešokuje, nepoutá, tak jako v komiksu.

Survivor Česko & Slovensko - Série 1 (2022) (série)

Jako co na tohle říct? Ještě pár Survivorů a třeba se Nově podaří udělat normálního Survivora, ale takhle zatím velký špatný. Problém samozřejmě tkví ve vedení. Ryba evidentně smrdí od hlavy. Nějací vykoksovaní producenti na Nově udělali hned několik špatných kroků, kterými podkopali kvalitu celého projektu už v zárodku. Stačilo lehce okopírovat CBS formát a bylo by vyhráno. Protože cast není vlastně špatnej (ono by to teoreticky šlo udělat dobrý víceméně s kýmkoliv, kdyby se zachovaly správně prvky hry), ani soutěže nejsou špatný apod. ALE, co je samozřejmě špatně a jenom to omelu ještě jednou je délka pořadu. Dvě hodiny, který by šlo zkrouhnout na 30 minut. Předlouhé soutěže (jako tu challenge na výdrž nám snad ukázali kompletně celou skoro bez střihu ne??), tří měsíční pobyt je nesmysl, hrozně zjednodušený prvek přežívání. Klidně šlo udělat dvoutýdenní soutěž bez jídla, všeho a bylo by to lepší. Samozřejmě to ale Nova chtěla utáhnout jak sopel. Řeknu vám.. jsem bývalej feťák a vícero psychedelických zážitků jsem měl, ale po doukání prvního dílu jsem si přišel jako Alenka v říši divů. Kolikrát jsme viděli mluvit dva soutěžící spolu?? Tak jednou, dvakrát? Většinou jsme buď svědky monologů, kterých je obludný množství anebo moderátora jak páčí našrkobené odpovědi z již tak unavených soutěžících. Přijde mi, že mají na pláži taky málo kameramanů a ta hrstka, co tam je natáčí spíš prdele, než interakce soutěžících. Zatím se nehodlám dívat na další díly, ale počkám si a za čas se k nějakému vrátím, jestli se to nezlepšilo, ale fakt mě přijde, že šetří na kamerách a naopak nešetří na věcech, na kterých by mohli (celebrity etc.). Jediný koukatelný okamžik byla scéna s ulovením ryby, protože byla přirozená, ale pak jsme se dostali zase k hromadě natahovaných záběrů ze soutěží apod. Celkově to bylo do úmoru natažený, až je to jako utrpení. Nedivím se tomu holátku, že odstoupil. Asi bych taky šel. A to jsem vážně zvažoval, že se přihlásím, jenže jsem tušil, že to bude průšvih jako vždycky a stejně by mě nevybrali. Střih je na rychlo uplácanej, to je vidět u jedné zpovědi, kdy typka řekne sprostý slovo, kývne na ní někdo z produkce a ona se opraví, akorát to nikdo nevystříhal. To jen svědčí o tom jak je to spíchnuté horkou jehlou na koleni. Je takový problém to natočit, pak se věnovat post produkci a pak to teprv uveřejnit?? Je vůbec takový problém udělat to jak se má a nervat do toho naše české Ulice/Ordinace/Love Island postupy? Ach jo. Fakt je to škoda, ona by z toho šla udělat koukatelná a možná i dobrá show. Furt se to dá zlepšit, ale první díl tragédie. Nuda, amatérství, zklamání.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Bez nelogičností postav, absurdity některých situací a plně nevyužitého potenciálu bych s chutí dal 4 a klidně aj 5 hvězd, protože jde o nejlepší Texaský masakr snad od toho prvního a i nejsolidnější hororovou jízdu za poslední dobu. Sympatická délka, kvalitní mordy i mytologie kolem hlavních protagonistů byla skvěle podchycená. Zdejší hodnocení je samozřejmě zcela mimo mísu, ale zase nemám svědomí to naschvál nadhodnocovat.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Já teda čekal mnohem horší film, než jsem dostal. Upřímně mě zklamal Ragnarok v době, kdy z něj všichni byli nadšení a od tohohle jsem čekal teda větší průser. Možná to je důvod, proč mě film i vcelku zabavil. Kdyby po hodině neztratil brutálně tempo a neupadl do čiré průměrnosti, bylo by to fajne. Vtípky mě zase tak neotravovali, párkrát jsem se slušně zasmál a ty trapné vtípky se daly přehlédnout. Co mě bavilo, tak to byla počáteční stylizace do 80s heavy metalu. Takle to mělo zůstat klidně celou dobu, to bylo cool. Aj to hezky kopírovalo Star Wars, které jsou teď pod jedněmi křídlemi. Bavil mě Bale a linka s bohy. Jsem strašně rád, že se objevila Eternity, protože to je to, co vyhlížím celou dobu v této fázi (čtvrté?). Kosmické entity se tu zjevují jak na běžícím páse a já jsem nadšený, protože tady se nám odhaluje celá škála toho, co přijde. Komiksoví fanoušci moc dobře vědí, čeho všeho je to předzvěst a tak je to takový spiklenecký pocit, když se jen tak zjeví Eternity a normies netuší, o co jde, přitom to bude mít magnifikální podíl na rozuzlení těchto fází. No, ale zase způsob jakým se zjevila je meh, já kejvu jen na to, že tam vůbec je. Mohlo to být epičtější. No.. takže suma sumárům silná trojčička, oproti Ragnaroku, což byla slabší trojčička. Zklamán nejsem, protože jsem nic nečekal. Vlastně mi přišlo fajn, že se Thor opět někam posouvá, ať už citově, tak i fyzickým upgradem a dovedu si představit, že se na konci Secret Wars stane Runovým králem, nebo podobně silnou mocnou entitou. Jestli bude vykreslen ve filmech stejně jako u Hickmana před Secret Wars, čili jako jednoruký jednooký vůdce multiverzních Avengers, tak to bude skvostný a myslím, že tady se ten posun již ukazuje.

Vlkodlak: Noční lovec (2022) (TV film)

Stáhli jsme to bez ponětí, že jde o Marvelovku. Ale vůbec nevadilo, je to něco jinýho, je to zajímavý a hlavně krátký! Možná by takové jednoduché jednohubky zachránili celý MCU. Má to super staromódní atmošku, ta černobílá sedí i celé výpravě a designu. Zároveň je z toho cítit Marvelovka, což nevím, jestli je dobře nebo špatně, možná dobře, protože člověk ví, na čem je. Takže první marvelovský pořádný horror je docela ok!

X (2022)

Jedná se o velmi solidní béčkový horror ve smyslu brakové estetiky. Pokud holdujete horrorovému žánru a jeho subvariantám, je to to pravé. Stylizace je opravdu excelentní. Máme tu sedmdesátkový slasher, který kombinuje prostředí natáčení porna, jižanských vidláků a dobových propriet. Co ale kulhá a odtahuje film od postavení kultu jsou záporáci. Chápu, kam režisér mířil a téma filmu zajímavé je, nicméně by mi asi víc vyhovovalo, kdyby šlo čistě o poctu klasikm žánru s nějakými incestními vidláky, než s párečkem nadržených gerontů. Opravdu z toho nemůže vzniknout nový Leatherface, Jason nebo Freddy. Zkrátka většině diváků musí být takový padouši na hony vzdálení svojí motivací. Jinak ale stylizačně bomba!

Black Widow (2021)

Kdyby se celá Black Widow sestříhala na max. 90 minut, bylo by to super! Někde tam je pohřbený solidní akční superhrdinovka. Bohužel to bylo tak utahané, až to mořilo. Dnešní trend toho, že mají mít filmy dvě a půl hodiny je někdy kámenem úrazu. Škoda, potenciál byl. Líbil se mi Taskmaster, i když byl vlastně solidně odfláknutý. Bavil mě Red guardian i celá zápletka s Black Widow organizací by stála za podívanou, ale ne takto nudně, prosím.

Co kdyby...? (2021) (seriál)

Čekal jsem to lepší. Ve výsledku takové meh. Pro fandy MCU super, ale já jakožto komiksový fanoušek jsem jim už dost překrmený. Koncept What If zde nebyl využit tak jak by mohl. Chápu, že výměna hlavních postav, nebo zombíci působí pro žrouty filmíku čerstvě, ale pro nás komiksáky jsou to staré zprávy. Jako jo, fungovalo to pěkně, některé díly byly fajn, některé byly slabší a co mě určitě bavilo, tak místy pěkně a nečekaně zpracované vedlejší postavy v jiných rolích, ale ty hlavní byly většinou nic moc. Souboj Watchera s Ultronem měl grády, ale vyšumělo to do prázdna. Navíc v Marvelu by mělo platit pravidlo, že kameny fungují jen ve vesmíru, ve kterém jsou, v jiném vesmíru nefungují. Protože tím způsobem by invazivního Ultrona šlo zastavit dalšími kameny z okupovaných vesmíru. No nic, druhá řada bude snad lepší, ale abych vůbec měl sílu se na ní dívat. Začíná to být úmorné.

Demonik (2021)

Asi budu znít zapškle jako Verbal, ale nemůžu si pomoc, osazenstvo ČSFD často fakt netuší, která bije a nedocení kvalitní film. Buď mají přepálené chuťové pohárky generickou mainstream produkcí, anebo jsou naopak rádoby artoví. Nevím, ale je to důvod, proč nadsazuju hodnocení o jednu hvězdu a dávám 5, místo zasloužených 4. Až na drobné výtky je to skvělý film, jak po režijní, tak i scénáristické stránce. Je to solidně překopané klišé. Funguje zde napětí, atmosféra a já osobně vítám takovéto horrory. A že já jich od svých tří let viděl... Mě tedy nelekají lekačky, ani gore, na mě funguje něco, do čeho se můžu vzít a to se mi často nestává. Možná hraje roli to, že neseru z Blomkampa. District 9 byl dobrý film, ale nikdy jsem se nepřidal k jeho hypu. Nepovažuji tedy Blomkampa za one hit wondera, naopak mi všechny jeho filmy přijdou jako solidní čtyřky (s výjimkou Zygote, to je ryzí pětihvězda) a tak se bavím pokaždé nad jeho osobitou filmařinou  nesrovnávám. Možná byste to taky mohli zkusit.

Duna (2021)

Nová Duna je meh.. Knihu jsem nečetl, ale jako čtenář sci-fi mám přehled o čem je. Lynchovu Dunu mám rád a uvědomil jsem si, že ne jenom kvůli slabosti pro Lynche jako takového, ale zkrátka se mu -i přes překážky studia- povedla. Sice jsem při sledování nechápal, která bije a konec byl urychlený a paskvilní, ale původní verze měla kouzlo, charisma a duši. Nová Duna je.. Je to ok. Příběh je vysvětlen a vystavěn dobře. Dá se v tom orientovat. Vizuál je ok, herci dobrý. Ale nemá to hloubku, nemá to v sobě magii. Nejdřívě mě pomalé zadumané tempo vyhovovalo a měl jsem část přemýšlet o mystickém přesahu celé Duny, ale ke konci už mě pomalé tempo vyloženě ubíjelo a uspávalo. Hudba super. Věřím, že se Duna mnohým líbí, ale mě nechytla. Druhá část mě ale klidně chytne, může být, i teď k tomu nebylo daleko.