Nebraska (2013)

Jeden z minority na Oscary nominovaných filmů, které pro mě byly příjemným překvapením. Veskrze smutná komedie, po které si člověk začne více vážit maličkostí. A hlavně té "maličkosti" zvané mládí.

Nedotknutelní (2011)

Nejlepší francouzský film, to zrovna. Za mě slabší 3*. Párkrát mě to rozesmálo, párkrát jsem se zaposlouchal do Einaudiho hudby, asi v polovině jsem u toho začal zívat a finále vyznělo tak nějak do ztracena. Špatný film to není, ale co dělá v TOP 10, to je mi záhadou. A to mám (obecně vzato) komedie od žabožroutů hodně rád.

Nejlepší Vánoce na světě (2023)

Kariéry Heather Graham a Jasona Biggse musejí být opravdu na bodě mrazu, když kývli na takovou zoufalost. Celou dobu jsem se za ně cítil trapně, film působí amatérsky a nejen to, podle mě i kdejaký amatér s kamerou doma na zahradě by odvedl lepší práci.

Není čas zemřít (2021)

Když vezmu v potaz to produkční peklo, kterým si tenhle film v průběhu let procházel, nekonečné výměny scénáristů, režisérů, skladatelů a bůhví čeho všeho vlastně, tak je pro mě nakonec obdivuhodným úspěchem, že výsledkem je veskrze dobrý film a důstojná rozlučka Daniela Craiga, který v roli Bonda neměl vždy na růžích ustláno, nicméně za mě v kontextu celé jeho éry nakonec patří mezi ty lepší představitele, co se v roli 007 za těch šest dekád objevili. Ovšem pokud bych měl srovnávat se Skyfall a Spectre, které obě řadím i nad Casino Royale, tak by to srovnání pro No Time to Die nedopadlo dobře. Nicméně to není žádná ostuda. Co mě překvapilo a trochu zklamalo, byl hodně malý prostor pro Anu de Armas, u které jsem čekal, že bude mít daleko větší roli, než jen zpestření pro jednu akční sekvenci. Zklamáním je rovněž Rami Malek, jehož kariéra těží z úspěchu Bohemian Rhapsody, ale já mu stále nemůžu přijít na chuť a tady byl jeho záporák vyloženě otravný. A pocity nad tím, jak to celé dopadlo, jsou poněkud rozporuplné, spíš v negativním slova smyslu, ale není to nic, nad čím bych vyloženě bědoval - a dojemný to v danou chvíli přece jen bylo. Jinak se jedná o poměrně netradiční a vlastně takovou "rodinnou" (místy doslova) Bondovku, která ale jako celek funguje. A po technické stránce jde samozřejmě o velmi kvalitní práci. Fukunaga se za svojí práci rozhodně nemusí stydět. PS: V soundtracku Hanse Zimmera jsem na první dobrou zaregistroval poměrně dost odkazů na hudbu z Bondovek ze šedesátých let, minimálně pro skalní fandy by mělo jít o zajímavý poslech.

Neporazitelný (2021) (seriál)

400 billion dollars for the world's most expensive nose-bleed. Docela nekompromisní řežba. A taky často dost sarkastická a rozhodně zábavná. Předlohu neznám (možná škoda), nicméně tohle určitě stojí za pozornost a do další série to slušně rozjelo hned několik potenciálních dějových linek. Je to samozřejmě hodně přepálený, co se týče akce a celkově vyobrazení toho fiktivního světa, ve kterém na superhrdiny a superpadouchy narazíte prakticky na každým rohu a nějaká ta invaze mimozemšťanů je zde skoro na denním pořádku. Což je v kontrastu s tím jinak drsným přístupem trochu škoda a přízemnější ukotvení příběhu by tomu možná přidalo ještě něco navíc. Ale i tak se jedná o velmi povedenou novinku. 80%.

Nepřítel (2013)

Nemám rád pavouky. Za to se mi ale líbí Sarah Gadon i Mélanie Laurent, takže docela chápu Gyllenhaalovo dilema kde dřív smočit. Psychická narušenost hlavní postavy byla nicméně spíš úsměvná, než jakkoliv znepokojující. A to platí i o poslední scéně, ve které se Villeneuve vysmál do ksichtu (téměř) všem, kteří si do té chvíle mysleli, že film chápou. Včetně mě. Mojí výhodu bylo, že jsem podvědomě nějakej mindfuck na závěr čekal. PS: Teorií o významu pointy je na internetu dost, stačí si jen vybrat tu, která dává největší smysl.

Nerve: Hra o život (2016)

Nerve je zábavným filmem a díky krátké stopáži nemá hluchá místa. Bohužel zábavnost snímku je zhruba tak půl na půl chtěná a nechtěná. Obecně se dá říct, že čím je zápletka vyhrocenější, tím je dementnější. A těžce přiblblý závěr je špičkou ledovce. Po technické stránce je film kvalitní, což mnohé zachraňuje. PS: Enšpígl se může vztekat jak chce, ale člověk vážně nemusí být akademik ani nositel Nobelovy ceny, aby viděl, že Nerve často (hlavně ve druhé polovině) nemá logiku. Na to stačí nemít úplně vypnutej mozek.

Nesnesitelná krutost (2003)

No rozhodně se nejedná o romantickou komedii, jak by se ze zdejšího obsahu mohlo zdát. Jde o komedii, která ale v žádném případě není romantická. Naopak je natolik ztřeštěná, že jakýkoliv pokusy o romantiku jsou zde spíš jen dalším komickým kouskem ústředního dua. Nutno říct, že jde o komedii slušnou, ale ne nějak nadprůměrnou. Když se tam týpek zastřelil, protože si spletl svůj kvér s inhalátorem, tak jsem se celkem ze srdce zasmál, na druhou stranu ta přepálená bizarnost byla ne vždy ku prospěchu věci.

Nesvatbovi (2005)

Dokud byl v popředí humor, tak to bylo velmi dobré, ale v závěru se sladilo až přespříliš.

Neuvěřitelné příběhy (1985) (seriál)

Neviděl jsem všechny díly, ale kvalita kolísala od průměru lehce nahoru nebo lehce dolů, nikdy ale tak, že by byla epizoda vyloženě nekoukatelná nebo naopak geniální. Pointy dost často předvídatelné - prostě nastane beznadějná situace, aby mohlo dojít k wtf momentu, co jiným slovem než zázrak nevysvětlíš. Nakonec nejchytlavější na celém seriálu je Williamsova ústřední melodie.