Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Pro neznalé seriálu: bacha na spoilery. S1: Zatím lepší 4*. Kvalitu pilotu si to v řadě epizodách udržuje, jen některé podzápletky se příliš natahují. To je sice u seriálu normální, bohužel BSG nemá dostatek opravdu sympatických postav, aby si mohl dovolit přešlapovat na místě. Třeba Baltar je snesitelný jen proto, že ve většině scén s ním se vyskytuje i Tricia Helfer, jejíž postava je jediná, které bych chtěl v seriálu víc. S2: Druhá řada nabízí mimo jiné výborně vygradované finále, které seriál konečně posunulo trochu razantněji o kus dál a na další sérii navnadilo minimálně stejně silně jako se to před dvěma sériemi povedlo pilotnímu filmu. S3: Možná by to těch 5* atakovalo, kdyby se nekladl až moc velký důraz na náboženství a mýty a kdyby některé zvraty nepůsobily dojem, že scénář píše banda vyhulenců - protože jinak je scénář nadále jedním z hlavních plusů BSG, bohužel někdy tvůrcům tak trochu ujede ruka. S4: Celkově nejslabší řada seriálu, i když je to pořád kvalitní sci-fi. A finále? To mě docela zklamalo. Příliš zmatené s nesmyslným jednáním postav, navíc prazvláštně zakončené. Vlastně se mi na něm líbila pouze úplně poslední scéna, která aspoň pobavila. _____ Suma sumárum, výborný seriál až na to náboženství. Ty kecy o osudu, poslání, vyššímu smyslu všeho dění, to může bavit jen nábožensky ujetý národy, kam se bohužel řadí i Američani. Ve sci-fi to není zas tak neběžnou věcí, BSG však vynikala v tom, jak realisticky dokázala vykreslovat vývoj smyšlené společnosti na vesmírné flotile na úprku. Ne nadarmo patří proces s Baltarem k jedné z nejlepších částí seriálu - protože jakmile se začala řešit politika, právo a morálka, scénář měl víc smyslu, než kdejaký Oscarový biják, co dostane nominaci jen proto, že se k něčemu vyjadřuje. O to nepatřičněji pak působila závěrečná zápletka se Cylonskou mytologií Final Five, osudu Kary a tak dále. Většinou to nedává moc smysl, nehledě na to, že samotný výběr oné pětky je jen ironickým úšklebkem scénáristů (Tigh, Tyrol a Anders, hlavní protagonisté vzbouřeneckého hnutí na Nové Caprice, no proč ne, že jo). Pilot má oproti seriálu výhodu, že všechny tyhle prapodivné výplody tvůrčí fantazie neobsahuje a je jen plnokrevnou inteligentní space operou, kde jednání postav naopak dává smysl a celé to působí stylem "takhle nějak by to mohlo vypadat, kdyby". Seriál se toho dlouhou dobu a v mnoha podzápletkách celkem srdnatě drží, k dokonalosti mu však chybí dost, abych nešel nad 4*.

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Pilotní filmy bývají všelijaké, ale jejich základní úkoly jsou vždy stejné; uvést diváka do děje a přesvědčit ho, že navazující seriál bude stát za čas strávený jeho sledováním. V případě Battlestar Galactica nešlo na seriál navnadit už o moc víc. Inteligentní hardcore sci-fi, které má v podstatě jen dva nedostatky, pro které ale existují argumenty, jimiž se dají z velké části omluvit. 1) Možná trochu přepálená stopáž 180 minut už nezní tak přepáleně, když se na to dá dívat jako na dvoudílnou minisérii. 2) Nepříliš velkolepá vesmírná akce je v tomto žánru určitě důležitým nedostatkem, ale vyčítejte to filmu, jenž oproti klasickým blockbusterům vzniká za poměrně skromných podmínek televizní produkce a navíc je mimo to takřka dokonalý. 90% a doufám, že úroveň seriálu bude minimálně na stejné úrovni.

Ben Hur (1959)

Opravdový velkofilm, který je na svou dobu technicky tak brilantní, že lze jedině smeknout. Sice je dlouhatánský, takže podruhý si ho člověk asi nepustí, ovšem na jedno shlédnutí ta délka nakonec (oproti mým skeptickým očekáváním) nevadila. Holt když je film kvalitní, tak si může dovolit i 3,5 hodiny. 80%.

Bez polevy (2024)

Je rok 2024 a Jerry Seinfeld, jedna z ikon devadesátkového sitcomu, si nadělil k sedmdesátinám vlastní režijní debut. Jak je u Seinfelda zvykem, Unfrosted je tak trochu "o ničem". Je to příjemná komedie, která neurazí, ale ani nenadchne. Kdo ale hledá jen 90 minut relaxu u nenáročné zábavy, s bonusem v podobě šedesátkové stylizace, určitě s tímhle nesáhne vedle. 65%.

Bídníci (2012)

Ne, tohle se nepovedlo. Po nespočtu adaptací (neviděl jsem ani zdaleka všechny, ale nejradši mám tu s Gabinem) přišel Oscarem povzbuzený Tom Hooper s muzikálovou verzí Bídníků, která je... no zkrátka špatná. Písničky nic moc, jejich přednes jakbysmet (i když nepopírám, že herci se snaží) a že by to fungovalo v rámci vyprávění? Filmový muzikál, který nemá vůbec žádné mluvené dialogy a kde se dvě a půl hodiny bez ustání jen zpívá. Řekl bych, že to nikoho nemůže bavit až do konce, jenže mě to bavit ani nezačalo.

Bídníci (1958)

Především ve své první části naprosto geniální film, kde kromě Gabina září i Bourvil v roli Thenardiera. Hugovu předlohu jsem nečetl, ale jsem obeznámen s její rozsáhlostí, a tak se divím, že nějaká dvoudílná adaptace nevznikne i dnes, kdy každé pokračování něčeho slavného je k dobru a vydělá prachy. Viděl jsem Bídníky s Neesonem a v porovnání s nimi je znát, kde se muselo sekat a kde ne.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Pro studio zasloužená facka. Za to, že kreativních tvůrců s vizí (ano, myslím tím Snydera, protože ať si o něm a jeho stylu myslí kdo chce co chce, jeho pentalogie by byla výjimečná, kdyby mu neházeli klacky pod nohy) se zbavují, ale točit nesmysly jen proto, že jedna postava byla po Suicide Squad populární, jim přijde ok. Tenhle film je totiž opravdu exemplární zbytečnost se scénářem napsaným pravděpodobně někde na záchodě. A co hůř, i ta Margot, která byla v Suicide Squad skvělá a je v podstatě jediným důvodem, proč tenhle film vznikl, je tu už jenom otravná. Ostatní postavy absolutně nezájem. Vzhledem k tržbám pokračování naštěstí nehrozí.

Bitevní loď (2012)

Nějaké plusy by se našly. Několik velmi efektních akčních scén, celkem slušná Jablonského hudba, sem tam se mihne vtip a na Brooklyn Decker se dobře kouká v každém záběru. Jinak je to akční ultra nesmysl. Kitsch hrát neumí a Neeson nemá co by hrál.

Bitva u Midway (2019)

Jedno se tomu upřít nedá - Emmerich se s druhou světovou vypořádal určitě líp než jeho pokrevní brácha Bay. Srovnání s Pearl Harbor sice není zrovna kompliment, ale upřímně, kdo od něj čekal něco víc? Stejně jako Bay, tak i Emmerich se narodil pro akci, a ta je tu natočená poměrně slušně. Scénář nenabízí nic, nad čím bych mohl rozdávat superlativy, ale aspoň se obejde bez telenovely a přehnaný míry patosu.

Black Adam (2022)

Podle očekávání výplach na jedno použití, který v sobě nemá nic, čím by vybočoval z řady ryze konzumních akčních atrakcí poslední dekády. Zatímco v MCU rezignovali na nějakou originalitu již dávno, ale do Endgame se jim alespoň dařilo tvořit jakž takž konzistentní ságu, u které sice člověk musel přetrpět repetitivní sólovky, ale ty velký filmy obvykle (ne vždy) dokázaly sklidit ovoce, tak u DC, když pominu časy Chrise Nolana, protože doba, kdy jeho trilogie přepisovala dějiny žánru, je z dnešního pohledu už tak trochu pravěk (jakkoliv Temný rytíř je "pravěkem" dodnes nepřekonaným, pokud se filmy nesoudí podle box officu), tak jediný člověk, co tam od té doby měl alespoň nějakou vizi a snahu přijít s něčím, co nebude mít ten úplně stejný feeling jako téměř všechno od Marvelu, byl Zack Snyder. A jak jeho Warneři vypekli po prvním neúspěchu, ještě navíc zaviněným zejména jimi samotnými, to taky není zrovna tajemstvím. A i přes snahu nového vedení tvářit se, že už to tam funguje jinak, co se za poslední dva měsíce událo ve věci Henryho Cavilla bohužel jen svědčí o tom, že se tam vlastně vůbec nic nezměnilo a že je tam pořád stejný, ne-li větší chaos. Black Adam sám o sobě není špatný v tom, co nabízí. Problém je, že nenabízí nic, co bych dnes mohl označit za něčím nadstandardní dílo. Takže tu máme primitivní dějovou linku, odzívanou rutinní akci s pár efektními momenty, pár povedených a pár nepovedených hlášek, relativně slušný soundtrack, který ale v paměti asi taky nezůstane a casting, kde kromě Rocka, který hraje Rocka, vyčnívá snad akorát Brosnan. Stačí to? Na jedno posezení jistě. Ale kdo by se vracel k filmu, který je v podstatě jen další Marvelovkou s DC postavami? Takových filmů už jsem viděl desítky a tenhle ani nepatří mezi ty lepší z nich. PS: Naroubovat Williamsův hudební motiv k pěti sekundám Cavillova camea v potitulkové scéně je taky stupidita první kategorie. Co si mysleli, že tím naženou víc lidí do kina? Kvůli takovýmu štěku mezi titulky? Taková věc může akorát nasrat fanoušky Man of Steel a to by asi neměl být cíl, když už chceš, aby se ti ve filmu ten Henry Cavill objevil, notabene měl roli v pokračování, což už se ale taky nestane. Je zcela evidentní, že z Josstice League se zde ani po pěti letech nikdo nepoučil.