Hon na ponorku (1990)

Scénář šustí papírem a románovou předlohou, bohužel nikdo to včas nepročesal a nenarovnal. Ryan nedokáže zaujmout, dialogy by občas více zapadly do Dallasu. Nakonec ale film podrží charisma Seana Conneryho, podmořských záběrů a kvalita zpracování. Před koncem, přiznám se bez bolesti, jsem při nahánění sabotéra usínal, tam se nepovedl ani soundtrack, ani napětí, ani nic. Nemluvě o poslední nejhůře stylizované scéně celého filmu poplatné období studené války.

Nová šichta (2020)

Místy až pohádka, ale ten chlap, z toho, co film ukázal, prostě měl chuť a odvahu dělat změny, měl očividně rád lidi kolem sebe, neřešil p***viny, to bylo sympatické, makal na sobě, pochyboval o sobě, ale zkoušel to. U mě frajer a jsem rád, že to někdo takhle zachytil. Super film pro všechny frajery, co vždycky vědí nejlíp, jak to všechno vlastně je, dřív, než to vůbec zkusí. Jen podezřívám z doprovodných a ilustrativních záběrů, že to zas točil někdo zpoza České Třebové, co nikdy nepoznal Ostravu jako jedno ze tří nejzelenějších měst v ČR. Fakt, smažte si už svoje stereotypy...

Hongkongské okamžiky (2020)

Nečekaně vyklidněný dokument, ani ne tolik o událostech okolo demonstrací, jako spíše o pár lidech z mnoha, kteří se na to koukají ze svého pohledu ve svém osobním prostředí. Nedalo mi to, v průběhu jsem si s internetem při online sledování díky Jihlavskému festivalu připomněl, co se všechno v Hong Kongu za posledních dvacet let dělo a to tempo s hudbou na mě začalo působit najednou až dojímavě. Nejde o dokument dramatizující už tak dramatické události, jako spíše dokumentování momentů (viz název), které zachytily emoci a prolétnuvší osobní chvilky a dojmy v jednom přehuštěném prodemokratickém ekonomickém centru žehrající na systém "dvojí Číny" v roce 2019. Připomnělo mi to rozhovor s recepční v jednom Barcelonském hotelu, když jsem se ptal na průběh demonstrací za samostatnost. "To bylo více v centru, tady se nás to moc netýkalo, ale víme o tom." Asi deset zastávek autobusem od centra, dojít se dalo i pěšky...

Dámský gambit (2020) (seriál)

Jak jsem se seriálům v poslední době vyhýbal, asi mnou hnulo téma šachu, vznešené hry, kterou jsem snad nikdy vážně nevyhrál, ale ke které chovám respekt a obdiv, až mě přivedl k obrazovce Netflixu. Pro Dámský Gambit není třeba znát ani pravidel. Má krásné obsazení, krásnou výpravu, je doprovázen krásnou hudbou a překypuje "feel good" momenty, které zpříjemňují večer a působí svým pomalým tempem až relaxačně, na šachy se dá i zapomenout. Ne že by se neobjevilo nutkání prozkoumat pořádně eshopy s dřevěnými sadami. Anna Taylor-Joy v hlavní roli je úžasný zjev, i pro ni klidně dalších sedm dílů. Ale stačí, jak je, stačí. Ani těch nadšených Rusů připomínajících Rockyho být nemuselo, bylo to fajn i tak. Úplně oceňuji, že ve filmu bylo minimum vyloženě negativních nebo zlých momentů. Stejně teď nejsou ani moc třeba.

Coronation (2020)

Působivý film s důrazem na dlouhé až intimní obrazy, záznamy citlivých ruchových mikrofonů a kvalitu hudebního podkladu, dotýkající se jak chybovosti strany (systematicky zapírané, ale ve skutečnosti dosti nahé) tak pomalého opouštění civilizovanosti, když problém přeteče přes hlavu i tak "disciplinovanému" národu, jakým by Čína chtěla být pro vnější svět. Ze závěrečné scény padala čelist. P.S.: Wei Wei by mohl natočit třetího Blade Runnera.

Kampaň proti klimatu (2020)

Na to, že to má hodinu, se to neuvěřitelně vleče. Je to asi zvoleným tónem, který se bere příliš vážně a s obyčejným soundtrackem a střihem bez jakéhokoliv rytmu poodkrývá záhadu, která je předvídatelná ještě před začátkem filmu. Dalo se to čekat a je to vidět na stovkách dalších kauz. Výrobci "fake news", "pochybností" a "dezinformací" znají neuralgické body společnosti, veřejných debat a mainstreamové informovanosti a neštítí se své znalosti kdykoliv zneužít. Od voleb, přes ovlivňování politiky až po chování jednotlivců. V tomto ohledu je ten úšklebek na závěr žaludek svírající...

Dámský gambit - Zahájení (2020) (epizoda)

První díl je relaxační záležitost s příjemným soundtrackem a minimem zbytečných dialogů. Nebudu to přeceňovat, ale na rozdíl od tuny jiného materiálu si tohle pustím rád znovu. Teď už jen doufat, že to další pokračování zbytečně neroztáhne dvouhlavými dialogy o ničem.

Boratův navázaný telefilm (2020)

Nejde o objevný film, ani co se Gullianiho týče. A je i otázkou, jestli je tahle forma v něčem účinná. Ostatně, dalo se čekat, že to bude takhle vypadat. This is v mnohém America Great Again. Snaha poukázat na slabiny US&A society čouhá tomu filmu jako sláma z bot. Jako by to byl, jen mnohem méně korektní, další díl SNL, gagů hodně, příliš mnoho hraných scén, zbytečně moc propřemýšlených, spousta nedořečeného v těch "autentických". Nemám moc pocit z dobrého filmového večera, to je asi největší zklamání, i přes to, že si uvědomuju, jaké vymýšlení a šílenosti kolem toho musely být při vzniku. Maria je sympatický objev. Shrnuto, vážím si toho, že si Sasha Baron Cohen udělal takovou práci, aby zabojoval s fake news, popírači holocaustu, s machismem a popírači roušek, ale asi to není ten způsob, kterým bych si to přál mít naservírované.

Velká hra (2017)

Největší nevýhodou je, že si teď po tom roce, kdybych si to nepřipomněl v zajímavostech a popisu, ani nepamatuju, o čem to bylo, krom snad karet a nějakého hotelového pokoje, a toho, že jsem se celkem nenudil.

Chicagský tribunál (2020)

Když jsme to na Netflixu dnes večer spustili, letmo z povídaček jsem tušil, že jdu na jistotu do kvalitního filmu pro sobotní večer. Aaron Sorkin, obsazení a tak. Soudní proces. To mě nemohlo nebavit. Že se z toho vyklube herecky, scénaristicky, režisérsky a kdo ví jak ještě, prvotřídní soudní drama, jsem mohl doufat. No a teď mám radost, že je takový film na světě, protože to je jednoznačně TOP 10 pro tento rok a v TOP 10 v tomhle žánru za hodně hodně hodně dlouhou dobu. A jak by mu panečku slušelo kino...nic proti Netflixu...bomba. Jo a kdo se pořádně vžije do děje, věřím, že mu geniální Frank Langella v roli soudce vyžene tlak stejně vysoko jako vrchní sestra z Formanova Kukaččího hnízda nebo v podstatě všichni Vlastníci. A Sasha Baron Cohen je tady hvězda první kategorie. Mark Rylance a Michael Keaton? To je jako otevírat ty nejlepší lahve vína, jen tak mimochodem, jako že při sobotním večeru... P.S. Podruhé stejně dobré, soudce je Ďábel :)