Daredevil (2015) (seriál)

Daredevil a Kingpin jsou moje oblíbené nedoceněné marvelovské comicsové postavy a protože už nestíhám všechny Gothamy a a spol, nemám ani s čím srovnávat, krom třeba Temnného rytíře nebo Dextera. Seriál sice vzal Daredevila ze správného konce, ale nevyhnul se řadě neduhů, které se mi nechce rozebírat (casting, zdlouhavosti, občas viditelná lacinost a jednoduchost, některé nedomyšlenosti, až směšná brutalita někdy) a tak film jen přeskakuju forwardem, abych zjistil, že ve finále zkrácením stopáže přeskakováním o cca 70 % vlastně o nic nepřicházím, protože atmmosféru to má sice dobrou, ale je to natahované jak žvýkačka, zas tolik k odvyprávění tam toho není. Britský přístup a la Luther, 4 díly a stačí, bych asi ocenil víc, přeci jen toho vzniká hodně a 13 hodin pro jedno těsto je moc na jedno vykynutí.

John Wick (2014)

Keanu Reeves se stylově prošel deštěm kulek, z nichž každá proletěla jen tak zběžně okolo, zatímco ty jeho mířily přesně. Měl sakra štěstí. Žil ve světě pravidel, ve kterém se pravidla porušují. Vivat Continental. Jen co si to třikrát zopakuju, chci pokračování...:-)

Terminátor (1984)

Noční můry ve dvanácti letech. Desítky nocí, ve kterých Terminátor uřezával mému dědovi nohy a já jej likvidoval baseballovou pálkou. Lis na něj, to byly konce a vstávání s křikem a potem na čele. Film se mi tak zaryl po podvědomí, že když jsem viděl dvojku, měl jsem pocit, že jsem s rodinným přítelem. Terminátor je legenda filmového plátna a do jisté míry taky game changer a těžko překonávaný etalon. Nezastavitelného zabíjáka umí podobně klidným stylem natočit málokdo. 2023: Zestárlo vizuálně, nezestárlo chytrostí, jak za málo vytvořit dojem komplexního dystopického světa provázaného cestováním v čase a až teroristicko-hororovou atmosférou, která postraší, protože tehdy to byl Terminátor, dnes jsou to desítky reálných záběrů hrůzných činů v reálním světě.

Americký sniper (2014)

Životopis, doslova, chlapa, který je podle filmu patriot až za hrob a zcela předvídatelně zapadá do představy o američanovi, o kterém natočí film Clint Eastwood. To, co ten film dělá výjimečným, jsou scény z bojů v Iráku. Tam je přítomnost špičkového tvůrčího týmu filmu neocenitelná, divákova radost. Pro kluky co si hrály kdy na vojáky, pastva pro oči. A přitom to někdy jednou bylo real.

Nové sčítání hlasů (2008) (TV film)

Snad to bylo tím, že z toho čouhá televizní produkce, snad i tím, že celkem náročné téma jsem vnímal v originálním znění a utíkaly mi některé přesné citace, že jsem u filmu ztrácel pozornost. Jako celek ale zanechává hodně silný dojem a co do látky na diskuzi o demokracii a ústavním pořádku, představuje bohatý zdroj myšlenek a citací, nad kterýma se dá přemýšlet a debatovat hodiny.

Kód Enigmy (2014)

Dobře odvedené, chvílemi kapku uměle (matematicky přesně) působící, řemeslo. Jakákoliv kniha dá podle mě nepřekvapivě víc dojmů, než dvouhodinová snaha přibližovat rozháranou povahu hlavní postavy ve stylu televizních seriálů. O významu Enigmy se lze dočíst mnoho, nejvíce mi dal na to téma Martin Gilbert v kompletní historii 2. světové války.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

S takovýmto filmem to s Amerikou ještě není vůbec špatné. Perfektní inteligentní středoškolský film, který rozseká i s dvacetiletým věkovým odstupem a nedej bože nadhledem. Emoce se mi spustily jak na gymplu :-) Taková zvláštní kombinace Mostu do Terabithie s Velkým Gatsbym a k tomu tucet dalších žánrů.

Slídil (2014)

Neskutečně předvídatelný film na úrovni lepší epizody seriálu Flashpoint nebo Newsroom. Ale přesto působivý. Na atmosféru, kruté téma a hororového Gylenhalla se dá koukat.

Klub poslední naděje (2013)

Insider, Erin Brokovich, Philadelphia, Rainmaker, You Don't Know Jack... Perfektní filmy z kategorie " to mi zdravý rozum nebere" a "může jeden člověk změnit nesmyslný systém"? No je to velký biják. Výjimečné herecké výkony. Skvělý scénář. Oscarová kvalita.

Whiplash (2014)

Whiplash for Oscar. Z dosavadního viděného tohle jediné mě dokázalo zvednout doslova ze židle, tleskat a mlátit do vzduchu. Jasně, trochu podmínka, že milujete hudbu a videoklipy a motivační kurzy v duchu Full Metal Jacket :-)