Wolverine (2013)

V podstatě bylo jen otázkou času, kdy se mi fabrika na kino-komiksy znelíbí. Originální předloha, která mi leží doma knižně, má nebetyčně více kouzla a násobně více inteligence v těle. To, co jsem viděl jedním okem na blue-ray včera překonalo veškerá má očekávání. Umělé hnojivo.

Světová válka Z (2013)

Taková Já, legenda, jen epičtější a se snesitelnějším koncem.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Peter Jackson stojí před výzvou. Jako jeden z mála režisérů může dát nový obsah pojmu "Director´s Cut" a pro Blue-Raye nebo opakovanou premiéru, zkrátit Hobití cestu, myšleno celou trilogii, na tři a půl hodiny a udělat divákům jeden celkem hezký večer namísto tří. Uvědomujete si, že pokud rozečtete knihu, budete ji mít pravděpodobně dočtenou dříve, než odkoukáte všechny tři filmy? To je fajn tak u comicsu Návrat temného rytíře, Miller i Nolan jsou špičkoví, ale u Tolkiena už je to k zamyšlení. Kdybych věděl, co mě čeká, dojdu v klidu v druhé polovině, protože první hodina a půl se mnou emotivně nehnula ani o milimetr a všechno podstatné se odehrálo v druhé půlce a ani to ne. K Jezernímu městu jsem si vztah nevybudoval, triky byly pod hranicí průměrnosti a elfové ztratili nádech esoteriky, to jediné, pro co ještě mohl být film zajímavý. Snad s pavouky, dá se říci, byla trochu legrace. Každopádně - drak Šmak je na tu hodinu super a Gandalf těch deset minut taky. A tím to hasne, uvidíme se zase za rok a už naposled.

Revival (2013)

To je mi teda fakt líto, že jsem si nechal Revival utéct v kině. Protože si zaslouží být tím českým filmem, o kterých se mluví ještě dvacet let. I déle a mnohem více. Budu vzpomínat s úsměvem a těšit se na každé další setkání. A teda upřímně musím říct, že mě u kritických poznámek a nejrůznějších výtek u mnoha komentářů a recenzí překvapuje, jak tomu chybí nadhled, možná i schopnost film prožít a ne ho jen hodnotit jak kus salámu. Jako by se v životě ti pisatelé nesetkali s bigbítem nebo s The Doors nebo s rodinnou oslavou, kde se blbne a vzpomíná jak se blblo v mladí a že to se stářím je úplně stejně, že se člověk prostě rád vyblbne a ještě se musí vyrovnat s tím, co všechno prožil. Univerzální kritici všeho, jděte si na blockbustery nebo na Trošku a hyřte si hvězdičkami a rozbory, protože tady jste asi těžce mimo, protože jsem konečně viděl na vlastní oči, že Alice Nellis natočila pohodový český film s nadhledem a humorem a ne to, co jste popisovali v pomýlených recenzích a komentářích :-) Asi málo hulíte nebo si dejte aspoň pořádného panáka :-) Ono to o Vás taky leccos vypovídá ty nihilismy...

Univerzita pro příšerky (2013)

Jsme animákama zmlsaní. Takže když do té záplavy vlítne průměrně nadprůměrná zábava ve stylu Univerzity příšerek, zdá se, že to není dost. Podle mě je to tak akorát. Je to přesně to, co od dobrého animáku má dítě v nás čekat a co taky dostane.

Kapitán Phillips (2013)

Ještě to rozdýchám a pak ve volné chvilce komentář dopiluju. Prvotní sdělení je jednoduché. Alou do kina! Je tam zase pecka jako dům. A teď v klidu po pár dnech. Projel jsem si svoje komentáře, abych si ověřil, že takhle našlapaný film tu nebyl od Temného rytíře a Bourneova ultimáta. Mezitím se párkrát zalesklo, třeba v Labyrintu lží, v Inception, v Casinu Roayle, ve Star Treku nebo v druhé půlce Next Three Days, možná někde chvíli ještě. A miluju Terminátora 2 a strašně mě baví filmy, i ty akční, i pomalé, inteligentní, i dobrá dramata, ale někdy i bohapusté komedie. Kapitán Phillips je ale tak našlapaná pecka, že si vlastně nemůžu vzpomenout, o co v té Gravitaci letos šlo. Greengrass prostě vysoustružil tak luxusní řemeslo, že jsem chtěl radostí obejmout všechny diváky v kině. Takhle se dělají filmy!! Tohle je příběh, akce, inteligence, herectví a promyšlené vyprávění prostřednictvím videa a zvuku. Tohle jsou záběry, za které se platí. Tohle je režisér, který přesně ví, co chce. Toto je pastva pro diváka, co chce co úplně nejlepší zážitek co jde. Tohle je přesně ono! Ty vole! Dobré to bylo :) Perfektní. Bezchybné. Dokonalé. V každém detailu. 2020: Pořád "one of the best thriller movies ever made".

Mystérium sexu (2013) (seriál)

Za zkoušku to stálo, zase nový pohled na "věc". Pomalu ve slabé chvilce dokoukáváme díl od dílu. Některé dějové linie silně zeslábnou a udržovaný vzorec drží pak nad vodou jen dvě nitě a i ty se určitě i přes atraktivní (nejen fyzické) herecké obsazení přetrhnou. To by se muselo stát něco fakt zásadního - a o to v průměrných seriálech zase ani nejde.

Útok na Bílý dům (2013)

To zas byla mela! :D :D Ani nevím, jestli mám hodnotit, jak otevřeně blockbusterové to je nebo jak blbé to tím pádem je taky. Každopádně to bude jednou těžké guilty pleasure, až to poběží někde jen tak mimochodem a budou se u toho pojídat buráky a hlásit: "Teď, koukej, jak vyběhne s tou vlajkou!" :))

Zmizení (2013)

Film vyvolá slušné napětí se sebevědomou prací s herci a ohraničenou lokalitou s osobitou atmosférou. Na druhé shlédnutí i hlubší zážitek a větší pochopení pro originální název. Siné kafe.

Rivalové (2013)

Howardovi nemám vůbec co vytknout. A navíc, stejně jako ty nejlepší filmy o sportu, i Rush silně sází na charakter hlavních postav a příběh o snech a vůli a slávě a díky těm to stojí za to. A ty úžasné závodní střihy jsou vlastně už "jen" obrovská třešeň na dokonale vystavěném dortu.