Slídilové (1992)

Slídilové v roce 2013 kulhají na obě nohy. Svět se snaží změnit pán s malým copkem, který uchovává malou krabičku, kterou sestrojil geniální matematik, v místnosti s tepelnými senzory ve střežené budově. Zabránit mu mají parťáci s Robertem Redfordem, kteří svůj tým pečlivě skládali tak dlouho, až byl sestaven dokonale k úkolu na obležení továrny na hračky. No, nebudu do nich dále šít, zápletky odpovídají času a prostoru. Pověnujme se tomu, že až na tuhle klíčovou dorbnůstku, se na Redforda a spol kouká i po letech s přátelským úsměvem a večer nebo odpoledne pokazit nemůže, ba naopak.

30 minut po půlnoci (2012)

Samozřejmě bych se divil, kdyby američtí kluci, nejlépe ti geniální nebo fyzicky super zdatní, po návratu z kina nenarukovali buďto do armády nebo do Intelligence agency. Cameronově manželce se totiž nedá upřít, že umí oslavné filmy o supervelmoci USA dělat s citem pro špičkové filmy na hranici propagandy. Hledání Usamy bin Ládina v kupce sena, diskuze o jistotě informací z druhé ruky, rizika plynoucí z nevyzpytatelného prostředí války s islámskými fanatiky jsou v tomto filmu podány s takovou lehkostí a přitom dramatičností a smyslem pro detail, že i mučení člověku připadne jako humánní procedura, na jejímž konci je jen pár tahů z cigaretky. Cokoliv tomu filmu chybí, pak je to nepřítomnost právě té pochybnosti o správnosti chování celého systému "my-oni". Ať už jsou to málo uvěřitelné idelogické monology "Give me somebody to kill" nebo právě ta jednoduchost, se kterou lze přejít vycházky s připoutaným členem Al-Káidy, který se celou dobu na řetězech tváří jako Indiana Jones. Tentokrát prostě podle mě tvůrci s některými charaktery, postavami, archetypy a některými výrazy nebo vystoupeními lehce překročili míru únosnosti - uvěřitelnosti - nebo schopnosti nás diváků ze světa, který nežije denně zprávami ze CNN, pochopit, jak může někdo takto bezelstně oslavit chycení Úsamy bin Ládina a přitom ani jednou nezapřemýšlet o tom, jestli tahle suverénní policejní role je vnímána stejně nekriticky i mimo brány Ameriky. Každopádně, odmyslíme-li si tu seriálovou samozřejmost, s jakou jsou americké postavy a organizace vykresleny, Zero Dark Thirty je film, který chci vidět víckrát, protože natočený je skvěle a vždycky u něj bude o čem přemýšlet.

Vedlejší účinky (2013)

Doporučuji nečíst před shlédnutím komentáře jiných uživatelů, zbytečně se ochudíte o některá rozuzlení. Moje hodnocení: Dobrý film. Stará dobrá škola. A v kině k náležitému vychutnání. Po technické stránce všechno funguje, no nejvíc jsem si užíval zvuk, kterým tvůrci zvýrazňovali těžko zachytitelné emoční pochody. Rooney Mara je zatraceně atraktivní ženská a hraje s přehledem. Co se zápletky týče, naplnila to, co se od žánru očekává. Snad jen sluší se dodat, že třeba v porovnání s jinými thrillery (Základní instinkt, Shutter Island apod.) mohlo být vyústění příběhu trochu více "psycho", když už je to téma tak klíčové. Jinak ale dobrá volba do kina i na doma. A těm, co se nespokojí s dabingem a nemají televizi zapnutou jen proto, aby ji měli zapnutou (ekvivalent krabicového vína), doporučuji rozhodně dobrou kvalitu zvuku i obrazu (výběr z bobulí). Nejen kvůli Thomase Newmana.

Captain America: První Avenger (2011)

Účelová komiksová adaptace na vydělávání peněz. Jménu původního komiksu neuškodila, pro filmové plátno neznamená nic moc, krom pár milard tržeb na kontě Marvelu, Disney a spol. Včetně vychovávání si nové generace čtneářů a diváků jak comicsových knih, tak kreslených seriálů, filmů a triček a hraček všeho druhu. Těžký byznys se valí a jen tak nezastaví. A film koneckonců z tohodle pohledu vlastně ani nedopadl tak špatně.

Po zemi, po moři (2011)

Dokument o čekání, o mechanismu převaděčství, o odvaze, o touze po normálním životě s rodinou, o několika dokumentárních scénách a dialozích, u kterých je strašná nuda, ale stejně. Nechce se věřit, jak moc to připomíná postapokalyptické romány a přitom je ta země a její osud tak neskutečně skutečný...

Úžasný Ázerbájdžán! (2012)

Úžasný Ázerbájdžán za relativně krátkou dobu shrne vše podstatné a každopádně upozorní na zemi, která je nenápadná, ale v minulosti byla původem pro jednu z nejmocnějších postav Sovětského svazu, otce současného prezidenta, o kterém je na chvíli taky řeč. Otázek vyvstane mnoho - jak se dá zneužívat soutěží třetí kategorie typu Eurovize pro popularizaci města, jehož sláva staví budoucnost především pro současné investory, kterými nejsou nikdo jiný, než vládnoucí rodina. Nebo o tom, jak totalitní praktiky a potlačování svobody slova podléhá klišé, čili jen omezenosti těch, kteří represe provádějí a nic jiného, než provokace, násilí a strach produkovat neumí. Předpokládám, že jsou pak na své techniky náležitě pyšní, aniž by kdy v životě udělali cokolic užitečného. Otázkou samozřejmě je, jak dlouho můžou být takové praktiky tolerovány v zemi, která je tak blízko Íránu, Rusku a má tak bohaté naleziště ropy. Jak dlouho, komu to prospívá? A jak hezky diverzifikovat portfolio investic? Opět odpoví prezidentská rodina, která kupuje domy a firmy i v Česku. No, mrkněte na to, je to klasický film na festivalu Jeden svět a připomíná, že nejen, že se máme v porovnání s některými zeměmi dnes skvěle, ale taky, že tento stav nemusí trvat věčně...

Ptáci (1963)

Vlastně dodnes nevím, co dělá Ptáky mezi filmovými předchůdci i následovníky takový klenot. A možná vím. Asi je to to slavné Hitchcockovi napětí, které u jiných filmařů je buď nuda nebo se jim ho vůbec nepodaří ani dosáhnout.

Hitchcock (2012)

Hitchcock mi naservíroval akurátní porci zábavy. Víc bych od dobrého filmu o dobrém filmu ani nemohl čekat a zajisté se ještě několikrát u řady milých scén s Hopkinsem v budoucnu pobavím. Třeba už s přísně dobrým vínkem a kaviárem :) Výtečná oddechovka a vcelku jasná volba pro všechny kdo mají rádi filmy o tom jak se vaří v Hollywoodu.

Most (2011) (seriál)

Bron / Broen = Malmo a Kodaň + Sedm + Millenium + švédština a dánština + černý humor + napětí + Saga + Martin + Henrik + žádné nebo opravdu hutné citové výlevy + chladné severské dialogy. Při troše invence se dá něco podobného natočit i v Ostravě. Broen je deset hodin kvalitního filmového zážitku, na který sporadicky dosáhnou možná v Hollywoodu nebo tu a tam na HBO a v Netflixu, když už. A dobrá zpráva. Broen II neslevil z kvality ani o píď. Třetí série udělala z Broen jeden z nejlepších seriálů všech dob.