Rocketman (2019)

Nádherný muzikál s bolavou duší, který v bollywoodském stylu rozfouká oblak třpytek a peří, spolu s Billiem Elliotem protančí v rytmu rock-and-rollu předměstím až na obří pódia a stáhne vás pod hladinu, aby vám ukázal hloubku smutku jednoho nemilovaného chlapečka z londýnské řadovky. Taron Egerton mu vdechl přesně tu škálu emocí z Eltonových melodií, na hraně mezi nestoudným sentimentem a zdrcující zranitelností.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Já tyhle Tarantinovy exkurze do alternativní historie prostě miluju. Báječnej Hollywood, Brad, Leo s plamenometem, po zásluze zlikvidovaní Mansonovic zmetci... a cígo s LSD. (PS: kobejne, taky mě to zajímalo! A tady je odpověď.)

The Cure – Anniversary 1978-2018 Live in Hyde Park London (2019) (koncert)

Roberta Smitha sice zlá čarodějnice zaklela do podoby postavy z hororu, ale dle hlasu je tam uvnitř pořád ten kluk s burtonovskou image a srdcem plným melancholie... A The Cure hrají minimálně stejně dobře, energicky a hypnoticky jako zamlada! Dokonce i v kině dalo velkou fušku netančit, neskandovat a netleskat. S JaneElliot jsme zkrátka z Aera odcházely s velkým úsměvem na tváři. 2 ukázky: Lovesong a Lullaby.

Volejte a pište šéfovi (2019) (pořad) odpad!

Lekce angličtiny: neznáte-li přesný význam slova "cringe", neboli "ošívat se v nepříjemné, trapné situaci", pocity, které vyvolává Mr Soukup a tento pořad mohou sloužit jako dokonalá ilustrace....

Žaluji! (2019)

Precizní drama divadelního střihu, které pomalu nabírá na obrátkách, až ve finále létají od kotle jiskry vášně a rozhořčení. Ve hře je nevina, čest, věčný antisemitismus, prohnilý establishment, ale i naděje... a le lieutenant-colonel Picquart je ve své cestě za spravedlností neochvějný. Pařížské scény jako by Zolovi přes rameno skicovali Monet s Toulouse-Lautrecem. 87letý Polanski je ale drží v lati - a to i dnes už nezvyklým, neširokoúhlým formátem. Obraz doby nám vytvořil dokonalý, ale chce, abychom se soustředili a zbytečně se nerozptylovali! Akorát ta Emmanuelle mi přišla nějaká zdrogovaná... (a ano, pořád v sobě má tu divnou kočku z Hořkého měsíce a 48 hodin). Na druhou stranu, tenkrát jel absint, možná tedy jen umně ztvárnila další problém doby. Placatku něčeho ostřejšího v tajné kapse ve spodničkách totiž tenkrát manželky a milenky potřebovaly. Páni důstojnící si střihli duel, ony leda tak mašli... na honzíka.

1917 (2019)

Mendes dokáže člověka dostat na římsu, ale i trefit tu tenkou linii na pomezí několika protichůdných pocitů. Tenhle běh předpeklím 1. světové války je hororem i srdceryvným poselstvím pravnoučatům mladíků, kteří tehdy přežili. Napříč generacemi, které v posledním století vedly své vlastní zničující boje. Scéna, kdy vojáček v naprostém tichu stane v kulisách hořícího města, je poctou němým expresionistickým filmům a nesmírně silným momentem. Bezčasí.

Agatha Christie: Zkouška neviny (2018) (seriál)

Kapku psychedelicky a hororově pojatá Agatha. Báječné obsazení, nádherná výtvarná stránka, napětí, že by se dalo krájet - a navíc trocha toho potutelného britského humoru. Prostě dokonalý program na loňského Silvestra!

Cold Brook (2018)

Povedená celovečerní duchařská epizoda Věřte-nevěřte s báječným obsazením. Můj oblíbenec Will Fichtner konečně dostal hlavní roli!

Dukla 61 (2018) (TV film)

Výborně natočená havířská tragédie, která může sloužit i jako intro do té drsné ostravské subkultury. Rodinná rovina je tu stejně důležitá jako ta nervy drásající, která se odehrává pod zemí. Líbí se mi i komplexnost, s jakou tvůrci pojali mapování události, která za neštěstím na Dukle stojí, včetně webového speciálu a dokumentu se vzpomínkami pamětníků.