poster

Billy Elliot

 • Velká Británie

  Billy Elliot

 • Francie

  Billy Elliot

 • Slovensko

  Billy Elliot

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Faye
  *****

  ..“Je špatné, že chci pochopit, ten strach, co v člověku je skryt? Jaké to je, blázen být? Je to asi povznášející pocit.“ Povznášející, rozhodně povznášející, zvlášť pokud pro svoje nepochopitelné „bláznovství“ získáte někoho, kdo ve vás věří. Na začátek stačí umanutá učitelka baletu s věčně zapálenou cigaretou. Nádherně zahraný, nádherně zatancovaný, nádherně natočený film, který vlastně není ani smutný ani veselý, přesto dokáže neuvěřitelně dojmout.(17.11.2005)

 • kitano
  *****

  Velmi citlivy pribeh o sile rodinnej lasky. Plny skvelej nalady, vtipu a paradnej muziky. A Billymu to naozaj ide a jeho tanecne eskapady naozaj stoja za to :) Herecke vykony su skvele a paradne vystihuju jednotlive charaktry. Mimo Billyho je to hlavne jeho otec, ktory je typickym predstavitelom prisneho, pracujuceho avsak vrucne milujuceho otca a je zahrany neuveritelne realisticky. Mal som pocit ze herec jednoducho skutocne tym otcom je. Nneda sa mi nespomenut scenka ked otec uz ako starec prichadza prvy krat v zivote do Londyna, kde je vsetko oproti ich malemu mestecku take obrovske:)). Tak isto zaver ked Billy uz ako dospely, profesionalny tanecnik a vychadza na podium je velmi emotivny. A prave v ludskosti tohto pribehu, zobrazujuceho nie zrovna najlahsi zivot strednej-pracujucej vrstvy, kde len sila rodiny drzi veci po kontrolov, je jeho najvacsia sila. Velmi, velmi prijemny film (10/10)(14.5.2007)

 • Hal_Moore
  *****

  Malý velký film o rodinném životě na rozmezí chudoby a existence, o nepochopení dospělých a o jednom neuvěřitelném, náhodně objeveném talentu. Film oslavující jak balet, tak i oddanost, cílevědomost a ctižádostivost. Tady opravdu platí za málo peněz spousta muziky, a to nejen metaforicky. Jamie Bell předvádí jeden z nejlepších dětských hereckých výkonů všech dob a v pouhých čtrnácti letech dokázal utáhnout na vlastních bedrech a nohách celý téměř dvouhodinový film. Stephen Daldry přinesl na plátno po dlouhé době konečně upřímný film, který kinematografii posledních let viditelně chyběl. Až Hodiny dokázaly, že nešlo jen o náhodu. Smekám klobouk a utírám poslední slzy, scéna s otcem a synem v objetí v okolí hromad uhlí je předčasným vyvrcholením celého filmu.(16.4.2008)

 • darkrobyk
  *****

  Na tenhle typ filmů musím mít náladu. Nakonec většinou dojdu ke zjištění, že za podívání určitě stojí. Rozhodnout se mezi dráhou boxera nebo baleťáka není jednoduchý oříšek. Předsudky okolí a touhy otce se stávají záludnými překážkami, které se cestou na vrchol vrší jedna přes druhou. Sám Billy jakoby občas pochyboval, na kterou stranu vykročit, byť jeho směřování k baletu je nevyhnutelné. Snad i divák chvílemi tápe, kam s ním, když jeho nejbližší kamarád má zálibu v ženských šatech a nakonec se jasně vyprofiluje jako transvestita... Nakonec ale film není zdaleka o sexuálním tápání a zjišťování své orientace, anóbrž o touze dosáhnout cíle, který si vysním. A právě zde je síla příběhu - jdi a nevzdávej to! Chvíli úsměvné, chvíli k pláči - ze soucitu, vzteku i radosti. Dojemné rozhodně, kýčovité nikoliv.(4.4.2011)

 • tron
  *****

  „Dosť veľa chlapov robilo balet.“ – „Áno? Kto ako?“ – „No, tu nikto, ale inak je ich dosť.“ Parádny, nádherný, úžasný film. Možno jeden z najlepších filmov z rokov 2000 – 2010. Už po prvom pozretí som bol nadšený, ale dalo som „len“ 80%. Potom som Billyho Elliota 12 rokov nevidel a hovoril som si, či som to s tou osemdesiatkou neprehnal, či by nestačilo 60. V roku 2017 som si ho ale pozrel zas a hoci som sa snažil nedať sa, nakoniec ma Stephen Daldry dal dole ako decko a zvyšujem na plnú stovku! Dokonalý Jamie Bell, vynikajúci kasting vedľajších rolí (učiteľka, kamoš, rodič, brat, babička...), výborné epizódne postavičky (unudené dievčatko postávajúce na ulici). Veľmi veľa tomu dáva aj depresívne prostredie baníckeho mestečka, v ktorom kvôli štrajku skapal nielen pes, ale aj nádej a ružová budúcnosť. Práve vďaka tomu Billy Elliot miestami pripomína o tri roky staršie Do naha!. Kontrast pôvabnej komédie a ponurých, veľmi ťažkých sociálnych podmienok a pokazených medziľudských vzťahov, dodáva beztak silnému scenáru presah. Ten mu dodáva aj postava učiteľky, ktorá je v konečnom dôsledku (a veľmi odvážne) poňatá vlastne ako smutná starnúca žena, ktorá má najlepšie roky dávno za sebou, vyhliadky na dobrú budúcnosť prakticky žiadne a Billyho učí prekvapivo nie kvôli nemu, ale kvôli vlastnej, nadobro stratenej minulosti, kedy z nej niečo mohlo byť, ale tie časy sú dávno preč. Milujem ten film, všetky tie pohybové šialenosti, aké vtedy 14-ročný Jamie Bell predvádza. Spočiatku je to vážne dosť drsné, ale postupne do toho vnikáme a atmosféra začína byť nebezpečne dojemnou. Veľmi pekne napísané boli i postavy otca a brata, ktorí dlho hrajú tvrďácku formu, ale nakoniec pochopia, že kým oni už nádej nemajú, nemajú právo vziať mu svojmu malému synovi a bratovi. Koniec je potom už vyložene slzový bitúnok („Mám strach.“ – „To nevadí. Všetci máme strach.“). Už som povedal, že tento film milujem? V neposlednom rade poteší asi pol tony vtipných hlášok („Nosíš balerínky? – „Si debil?!“).(20.6.2005)

 • - Částečně je snímek také inspirován filmem ... A hvězdy mlčí (1940), který byl natočen podle románu A.J. Cronina. (HellFire)

 • - Představení v závěru filmu je Labutí jezero, verze Mathew Bourna, ve které hrají všechny Labutě muži. Billy hraje Labuť, o které dříve hovořil s paní Wilkinsonovou. (HellFire)

 • - Muzikálová verze filmu, která si vysloužila mnoho nominací a ocenění, vyšla na 5,5 milionu liber, o 3 miliony liber více než film. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace