• Francie

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

Billy Elliot je snímek který se velice dobře zaobírá psychologií rodiny, ve které to vlivem stávky a nedostatku peněz zrovna neklape. Nečiní to však nijak křečovitě, využívá chytrý příběh o otcovi, který chce ze svého syna udělat boxera, ale ten je nakonec okouzel baletem. Billyho Elliota si s chutí zahrál Jamie Bell a musím napsat, že je to právě on, kdo film katapultuje do hvězdných výšin, neboť právě na jeho výkonech film stojí a... a padal by pokud by někde škobrtal. Režisér měl dokonce nesmírně šťastnou ruku i při výběru ostatních herců, Billiho rodina, učitelka a přátelé jsou opravdu přesvědčivými herci. Jediné co mě na filmu nezaujalo byl právě balet, jenž nebyl nasnímán nijak efektně, takže toho kdo se o tento podivný sport nezajímá nejspíš nedokáže nadchnout, na druhou stranu se nás zase režisér nepokoušel obalamutit podezřelým střihem a nechal Jemieho baletit tak jak to nejlépe dokázal. Na druhou stanu musím filmu vytknout i to že při silných momentech, kterých je tam víc než dost, ve mě nedokázal vzbudit nějaké větší emoce. Silných 80 %(9.1.2006)

Príbehovo zaručene sympatický film pre každého človeka, ktorý rád fandí slabším, chudobnejším... a tak. Fandil som aj ja celých 110 minút, na okraji prepadnutiu emocionálnemu vydieraniu (čo k tomuto žánru väčšinou patrí), a nestíhal som sa čudovať nad divnými preštylizovanými hereckými výkonmi, ktoré dodnes neviem, či boli zámerom, alebo amatérizmom. Konečný výsledok však obstál viac, než dobre. Možno práve vďaka tej divnosti. Update 21.5.2015: Aj filmy zrejú, ako kvalitné whiskey. Po prvom zhliadnutí bol Billy Elliot len ľahko nadpriemerný 12 ročný Jameson, na podruhýkrát sa pre mňa ale premenil na 24-kový Jack Daniels. Možno aj pre to, že som medzičasom zhliadol muzikálovú verziu v Londýne, možno pre to, že som sa stal medzičasom absolventom muzikálového oboru. Je ale možné, že je to len jednoducho skvelý film. 100%(27.11.2010)

Z Billyho chtěl táta mít boxera, jenomže box mu moc nešel. Billy náhodou zavítal na hodinu baletu a nějakým způsobem ho to oslovilo natolik, že to chtěl zkusit, i když věděl, že společnost ho tímto krokem bude odsuzovat. On se ale nedal a šel do toho, i když se to zpočátku snažil skrývat, nakonec se to provalilo a měl co dočinění hlavně se svým otcem... jak to pokračuje se podívejte sami, nebudete litovat. Je to opravdu milý a pěkný film plný strastí a odhodlání. I když vám život hází klacky pod nohy, tak svou pílí a vytrvalostí můžete dosáhnout velkých věcí, jako Billy Elliot.(28.4.2018)

Ide o neskutočne krásny príbeh, navyše perfektne natočený a zahraný. Tu nie je čo vytknúť, ide o silný zážitok, ktorý ma uchvátil po všetkých stránkach. Asi nikdy som neprial hlavnej postave uspieť tak ako malému Billymu. A koniec filmu ma dostal, je neskutočne dojemný, ale v tom dobrom slova zmysle. Aj napriek smútku, ktorý je na základe príbehu všade prítomný, film vo mne zanechal dobré pocity. Nesie v sebe krásne posolstvo, že keď človek naozaj niečo chce, tak to aj môže dosiahnuť, len sa nemôže vzdať. Naozaj super film, určite stojí za pozretie. A nielen raz.(2.5.2013)

Veľmi dojemný príbeh o chlapcovi, ktorý sa chcel presadiť baletom, ale bránil mu v tom sebecký otec a vlastná nedôvera vo svoje schopnosti. Film, ktorý vám ukáže, že vždy treba nasledovať svoje sny bez ohľadu na názory iných. Stephen Daldry má talent na filmy, ktoré vás vtiahnu od prvej minúty a až do konca vám nedajú vydýchnuť. Síce ma Hodiny (2002) dejovou zložkou nadchli podstatne viac, Billy Elliot od nich nemá ďaleko. Zmysluplný filmový zážitok na čele so skvelým výkonom Jamie Bellu v hlavnej úlohe.(1.5.2008)

• - Představení v závěru filmu je Labutí jezero, verze Mathew Bourna, ve které hrají všechny Labutě muži. Billy hraje Labuť, o které dříve hovořil s paní Wilkinsonovou. (HellFire)

• - Film je částečně inspirován baletním tanečníkem Philipem Marsdenem, se kterým se potkal scénárista Lee Hall. Marsden pochází ze severní Anglie a on i jeho rodina měli zkušenosti s tvrdou hornickou prací. (HellFire)

• - Částečně je snímek také inspirován filmem ... A hvězdy mlčí (1940), který byl natočen podle románu A.J. Cronina. (HellFire)