• Francie

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

FIlm, který toho v sobě má opravdu hodně - přesvědčivou sociální sondu, přesvědčivé osobní i rodinné drama, a überpřesvědčivé bojovné hledání si své vlastní cesty a životního štěstí, ať už je to cokoliv. Gary Lewis mě totálně dostal, a o Jamie Bellovi se toho už napsalo tolik, že by bylo zbytečné to rozšiřovat. Nemůžu ale nevzpomenout, jak se mi zatajil dech při scéně s roztrženým polštářem a bouřením nečekaně něžných hormonů. Daldry je zkrátka schopný režisér (Předčítač u mě dojel na scénář;)), a jeho vyprávění o hledání světla, prodchnuté nábožnou úctou k tanci, hudbě a kultuře vůbec - jen si vzpomeňte na otcovo ohromení velikostí a nádherou Londýna; takhle nějak si představuju úžas barokního nevolníka v kostele - proniká divákovi do duše. Navíc k tomu režisér chytře přidává správně svébytné postavičky jako jsou babička i samotná paní Wilkinsonová a vplétá do své hry odlehčení v podobě humoru, ale také hudby. Kruh se uzavírá, a není to kruh ledajaký, ale vysoustružený s devadesáti procenty dokonalosti.(1.7.2011)

Trochu zklamání. Čekal jsem větší "drama" (btw s tím žánrem komedie moc nesouhlasím, podle mě tu nebylo nic extra k smíchu). Největší problém jsem měl s faktem, že mě snímek nedokázal nějak dojmout a víc se mnou emočně pohnout. Jinak se mi ale líbilo netradiční prostředí příběhu (nebo alespoň pro mě) a dobré herecké výkony (jak Bell, tak Lewis). Takže hodnotím slabšími 4*; znám lepší dramata.(1.11.2008)

Výkon Jamieho Bella mi bral dech. Neskutečně přesvědčivý ve všech polohách. Jenom ať ten kluk nezapadne - doufám, že o něm ještě uslyšíme (vedle Christiana Baleho v Říši slunce nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem kdy viděl). Jinak musím říct, že mé slzné kanálky dostaly pořádně zabrat a vypotřebovaly se nadlouho dopředu. Geniální je především scéna vzdorovitého tance, kdy otec "pochopí". Kromě geniálního Jamieho Bella jsou skvělí i ostatní herci (především otec a paní Wilkinsonová), geniální je i režisér a v závěrečné scéně i Petr Iljič Čajkovskij.(12.6.2003)

Podle místních komentářů jsem čekal strastiplnou cestu mladého chlapce za svým snem. Která byla tak skvěle vylíčena, že bych dokonce mohl utřít slzu. Nic jsem bohužel neutřel a spíše se nudil. Když už byla nějáká vyhrocená situace, která sváděla k prožívání chlapcových útrap. Zazdila to sama chlapcova postava svým nesympatickým chováním. Happy End se sice konal, ale já se přistihl, že to tomu chlapci vlastně ani moc nepřeju. 60%(2.11.2008)

Príbehovo zaručene sympatický film pre každého človeka, ktorý rád fandí slabším, chudobnejším... a tak. Fandil som aj ja celých 110 minút, na okraji prepadnutiu emocionálnemu vydieraniu (čo k tomuto žánru väčšinou patrí), a nestíhal som sa čudovať nad divnými preštylizovanými hereckými výkonmi, ktoré dodnes neviem, či boli zámerom, alebo amatérizmom. Konečný výsledok však obstál viac, než dobre. Možno práve vďaka tej divnosti. Update 21.5.2015: Aj filmy zrejú, ako kvalitné whiskey. Po prvom zhliadnutí bol Billy Elliot len ľahko nadpriemerný 12 ročný Jameson, na podruhýkrát sa pre mňa ale premenil na 24-kový Jack Daniels. Možno aj pre to, že som medzičasom zhliadol muzikálovú verziu v Londýne, možno pre to, že som sa stal medzičasom absolventom muzikálového oboru. Je ale možné, že je to len jednoducho skvelý film. 100%(27.11.2010)

• - Částečně je snímek také inspirován filmem ... A hvězdy mlčí (1940), který byl natočen podle románu A.J. Cronina. (HellFire)

• - Představení v závěru filmu je Labutí jezero, verze Mathew Bourna, ve které hrají všechny Labutě muži. Billy hraje Labuť, o které dříve hovořil s paní Wilkinsonovou. (HellFire)

• - Film je částečně inspirován baletním tanečníkem Philipem Marsdenem, se kterým se potkal scénárista Lee Hall. Marsden pochází ze severní Anglie a on i jeho rodina měli zkušenosti s tvrdou hornickou prací. (HellFire)