• Francie

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

Krásný, citlivý (a citový), dojemně natočený film. Perfektní je především hudba a skvělý herecký výkon malého Jamie Bella. Ale hlavně chytlavý příběh o klukovi, který byl tak trochu "jiný" a nebál se zkusit něco, co ostatní odsuzovali. Přes vážné téma se tvůrci nebránili vtipu (například vše okolo malého homosexuálního kamaráda je moc zábavné) a natočili film až překvapivě napínavě (Jistěže to Billymu nakonec vyjde, ale vás celou dobu zajímá, jak se k tomu dostane). Zkrátka zajímavý film, který rozhodně stojí za to...(19.3.2008)

Boxerské rukavice vyměnil za baletní piškoty a začal si plnit svůj sen. Klišé? V podání britských tvůrců v čele s debutujícím divadelním režisérem Stephenem Daldrym těžko. Ano, příběhů o cílevědomosti a vytrvalosti jsme zhlédli už desítky. Jenže tenhle křehoučký boxer s rukavicemi po dědovi se pro tanec nadchl s odzbrojující vášní. Jsme na severovýchodě Anglie a v malém městečku je tématem číslo jedna stávka horníků. Mezi ně patří i Billyho bratr a otec. Jen Billy má jiné zájmy a otce, který plní také roli zesnulé ženy, jeho povaha lehce děsí. Když ho pak najde mezi hejnem malých děvčátek, bouchne do stolu. Zbytečně. Síla filmu netkví v tom, zda Billy svého snu dosáhne. To je poměrně jasné. Podstatná je cesta, kterou se Daldry vydává. Stále jsme nicméně ve filmu, který nechce být nějak výrazně depresivní a neustále nám cpát napjatou atmosféru, takže i ony překážky jsou prostě spíš filmové. Ale zatraceně příjemné. Velmi silné je i otcovo (ač očekávané) prozření a hlavně odvaha, se kterou se postaví stávkující většině. Snímek může ve velkém děkovat právě hercům – ať je to právě Gary Lewis v roli umíněného otce, který však dokáže projevit cit (výborný je hlavně při návštěvě Londýna nebo při čekání na verdikt taneční školy), nebo skvělý Jamie Bell, který si i od té doby vybral několik solidních projektů. Hornickou komunitu pak skvěle nasnímal kameraman Brian Tufano (roky spolupracoval s Boylem), no, a o soundtracku se snad ani nemusím rozepisovat.(13.7.2016)

Trochu zklamání. Čekal jsem větší "drama" (btw s tím žánrem komedie moc nesouhlasím, podle mě tu nebylo nic extra k smíchu). Největší problém jsem měl s faktem, že mě snímek nedokázal nějak dojmout a víc se mnou emočně pohnout. Jinak se mi ale líbilo netradiční prostředí příběhu (nebo alespoň pro mě) a dobré herecké výkony (jak Bell, tak Lewis). Takže hodnotím slabšími 4*; znám lepší dramata.(1.11.2008)

Tak pozitivně emotivní film jsem snad ještě neviděla! Hned od začátku vás vtáhne do hrdinova života, prožíváte s ním intenzivně štěstí i zklamání, všechno je tak všední, ale opravdové - sklerózní babička, zasmušilý otec, drsný bratr, obavy z reakce rodiny a okolí na zálibu chlapce v baletu tam, kde všichni tvrdí hoši přece boxují! Herecký i taneční výkon J.Bella fantastický, výborný výběr hudby a tak dojemný konec, že jsem ještě dvě hodiny poté nebyla schopná myslet na nic jiného!(7.2.2009)

Velmi citlivy pribeh o sile rodinnej lasky. Plny skvelej nalady, vtipu a paradnej muziky. A Billymu to naozaj ide a jeho tanecne eskapady naozaj stoja za to :) Herecke vykony su skvele a paradne vystihuju jednotlive charaktry. Mimo Billyho je to hlavne jeho otec, ktory je typickym predstavitelom prisneho, pracujuceho avsak vrucne milujuceho otca a je zahrany neuveritelne realisticky. Mal som pocit ze herec jednoducho skutocne tym otcom je. Nneda sa mi nespomenut scenka ked otec uz ako starec prichadza prvy krat v zivote do Londyna, kde je vsetko oproti ich malemu mestecku take obrovske:)). Tak isto zaver ked Billy uz ako dospely, profesionalny tanecnik a vychadza na podium je velmi emotivny. A prave v ludskosti tohto pribehu, zobrazujuceho nie zrovna najlahsi zivot strednej-pracujucej vrstvy, kde len sila rodiny drzi veci po kontrolov, je jeho najvacsia sila. Velmi, velmi prijemny film (10/10)(14.5.2007)

• - Film je částečně inspirován baletním tanečníkem Philipem Marsdenem, se kterým se potkal scénárista Lee Hall. Marsden pochází ze severní Anglie a on i jeho rodina měli zkušenosti s tvrdou hornickou prací. (HellFire)

• - Muzikálová verze filmu, která si vysloužila mnoho nominací a ocenění, vyšla na 5,5 milionu liber, o 3 miliony liber více než film. (HellFire)

• - Částečně je snímek také inspirován filmem ... A hvězdy mlčí (1940), který byl natočen podle románu A.J. Cronina. (HellFire)