• Francie

Drama / Komedie / Hudební

Velká Británie / Francie, 2000, 110 min

Zase jednou dokonalý film a pak, že se už dokonalé filmy netočí...:-) Billy Elliot je krásný příběh o překonávání překážek, prolamování předsudků, o sbližování syna a otce, o sociálních problémech, o tanci, o smrti i životě... Je to prostě snímek, který skrývá momenty, u nichž se člověk směje i scény, kdy potlačuje slzy, je dojemný i zábavný. Jamie Bell v roli Billyho je vynikající a režie Stephena Daldy bezchybná. Výborně!(29.6.2006)

Rozprávka, uťapkaná do stupňujúceho sa zlepšenia prístupu členov rodiny k chlapcovmu baleteniu. Základná schéma scenára je rutinný, často filmovo spracovávaný, kolovrátok o ceste za snom napriek prekážkam. Keďže však zlých drakov nebolo na scéne veľa, o bubákov sa postarala atmosféra sociálneho nátlaku. Štrajk, chýbajú peniaze, neúplná rodina po sebe ziape. Ako z toho vykľučkovať? Tancom predsa! Dojalo, no nezaujalo. 55%(29.4.2013)

„Dosť veľa chlapov robilo balet.“ – „Áno? Kto ako?“ – „No, tu nikto, ale inak je ich dosť.“ Parádny, nádherný, úžasný film. Možno jeden z najlepších filmov z rokov 2000 – 2010. Už po prvom pozretí som bol nadšený, ale dalo som „len“ 80%. Potom som Billyho Elliota 12 rokov nevidel a hovoril som si, či som to s tou osemdesiatkou neprehnal, či by nestačilo 60. V roku 2017 som si ho ale pozrel zas a hoci som sa snažil nedať sa, nakoniec ma Stephen Daldry dal dole ako decko a zvyšujem na plnú stovku! Dokonalý Jamie Bell, vynikajúci kasting vedľajších rolí (učiteľka, kamoš, rodič, brat, babička...), výborné epizódne postavičky (unudené dievčatko postávajúce na ulici). Veľmi veľa tomu dáva aj depresívne prostredie baníckeho mestečka, v ktorom kvôli štrajku skapal nielen pes, ale aj nádej a ružová budúcnosť. Práve vďaka tomu Billy Elliot miestami pripomína o tri roky staršie Do naha!. Kontrast pôvabnej komédie a ponurých, veľmi ťažkých sociálnych podmienok a pokazených medziľudských vzťahov, dodáva beztak silnému scenáru presah. Ten mu dodáva aj postava učiteľky, ktorá je v konečnom dôsledku (a veľmi odvážne) poňatá vlastne ako smutná starnúca žena, ktorá má najlepšie roky dávno za sebou, vyhliadky na dobrú budúcnosť prakticky žiadne a Billyho učí prekvapivo nie kvôli nemu, ale kvôli vlastnej, nadobro stratenej minulosti, kedy z nej niečo mohlo byť, ale tie časy sú dávno preč. Milujem ten film, všetky tie pohybové šialenosti, aké vtedy 14-ročný Jamie Bell predvádza. Spočiatku je to vážne dosť drsné, ale postupne do toho vnikáme a atmosféra začína byť nebezpečne dojemnou. Veľmi pekne napísané boli i postavy otca a brata, ktorí dlho hrajú tvrďácku formu, ale nakoniec pochopia, že kým oni už nádej nemajú, nemajú právo vziať mu svojmu malému synovi a bratovi. Koniec je potom už vyložene slzový bitúnok („Mám strach.“ – „To nevadí. Všetci máme strach.“). Už som povedal, že tento film milujem? V neposlednom rade poteší asi pol tony vtipných hlášok („Nosíš balerínky? – „Si debil?!“).(20.6.2005)

Made in Britain:) Výborný hudební snímek o snu jednoho malého, ušatého kluka, který se svou pílí a vytrvalostí zapříčiní, aby se stal skutečností. Herci úžasní, od debutujícího Jamieho Bella, který se stal jedním z nejzářivějších britských talentů, přes Julii Walters, až po Gary Lewise. Nejvíce Billyho podporuje kamarád Michael (ach jo, chudák kluk:) a učitelka baletu. Výborný scénář, hudební stránka i obsazení dělají z Billyho Elliota jeden z nejlepších britských filmů. Jako by jich už tak neměli dost:)(1.11.2008)

Aj napriek tomu, že rozumiem baletu zhruba tak, ako psychokybernetike, nejakým zvláštnym spôsobom ma film zaujal, dokonca som Billymu držal palec, aby sa mu splnilo to, čo v živote chce. Skvelý Jamie Bell to parádne roztočil a ako tak čítam jeho biografiu, tak si kladiem otázku: Dal sa vôbec obsadiť do Billyho role správnejší herec? ;)(20.4.2009)

• - Film je částečně inspirován baletním tanečníkem Philipem Marsdenem, se kterým se potkal scénárista Lee Hall. Marsden pochází ze severní Anglie a on i jeho rodina měli zkušenosti s tvrdou hornickou prací. (HellFire)

• - Muzikálová verze filmu, která si vysloužila mnoho nominací a ocenění, vyšla na 5,5 milionu liber, o 3 miliony liber více než film. (HellFire)

• - Jamie Bell navštěvoval na škole lekce baletu a tance, za což si od spolužáků vysluhoval posměch. Při hraní Billy Elliota využil těchto svých zážitků. (HellFire)