Gangy New Yorku (2002)

Exkurze do jiné dimenze. V Ganzích totiž Scorsese stvořil paralelní vesmír, který za skutečné 19. století ve skutečném N.Y. mohou pokládat jen ti, kdo nepřistoupili na tu hru s patosem a nesedl jim potměšilý humor vykukující za každou třetí scénou. Je tu všechno: revenge story, kořeny americké politické kultury, láska, Číňani, Irové, cylindry, polka, adventisti, 40 loupežníků, africké tance, Daniel Day-Lewis coby Bill Řezník, zornička s orlicí, sám Márty v cameo roli mešťanského patriarchy, cynický nábor branců rovnou z lodi, zrzavá zlodějka s červenýma punčoškama, techno bitva gangů, Leo s copánky, atentát na Lincolnův plakát, slon z Barnumova cirkusu v revolučních ulicích... alegorie toho, jak funguje "Melting Pot." No jo, je to cirkus, ale já tenhle film prostě miluju. A soundtrack, to je naprostý unikát.

Comeback (2008) (seriál)

"Ahoj Blani, taky ti to tam naskočilo? ´Bytosti na bázi uhlíku, budete zničeny...´ a dole je odpočítávání."__"Jó? Tak dobrý."

Zrození šampióna (2009)

Velmi povedený rodinný film a křesťanská agitka. Osvěžujícně necynický a plný pozitivního ladění beze stopy trapnosti. Sandra B. JE hvězda.

Říše slunce (1987)

Znovu zafungovala ta Spielbergova kouzelná klukovská taktovka. Proměnila příběh z jedné z nejdrásavějších knih, co znám, v sentimentem a odpuštěním zastřený sen o minulosti a nablýskaných letadlech. Styl vyprávění skutečného Jima - J.G. Ballarda - kultovního autora sci-fi a hloubkových sond do lidských obsesí (m.j. i předlohy ke Cronenbergově filmu Crash), je vším možným, jen ne melancholickou selankou. Přesto se Spielbergův film líbil i jemu: v jednom interview vyzdvihl, jak přesně vystihuje atmosféru Šanghaje před válkou. Vzpomínal také, jak byl pozván na natáčení a dostal miniroli hosta v koloniálním klubu. V jednu chvíli prý k němu přišel mrňavý Christiánek Bale a povídá: "Já jsem vy!"... To musel být pekelně zvláštní pocit.

Léčení s delfíny (2011) (TV film)

Ohromně silný a dojemný příběh. Jakkoli promyšlený scénář by neměl takovou symbolickou hodnotu, jako tenhle, který napsal život. O tom, jak je lidská duše křehká, a že je s jinými tvory (v tomto případě s delfíny) a s přírodou spjatá mnohem více, než se nám zdá. O hojivé moci tohoto pouta. A lásky.

Borgiové (2011) (seriál)

1. SÉRIE_ Na pohled jsou Borgiové pěkní (obzvlášť tedy Cesare), ale jsem trochu rozčarovaná. Třetí hvězdičku dávám čistě za vizuál. Kde je vášeň, oduševnělost nebo alespoň živočišnost, TO něco, čím tepe Řím? Proboha, Borgiové byli Španělé, jsme v horkokrevné Itálii, středověk se sváří s renesancí. Z toho se dal vytřískat materiál! Série ale má své strhující momenty: hororová linie s vycpanými oponenty (to pak člověk ocení jemnocit Ironsova Rodriga, ve srovnání s jinými), zápletka s francouzským králem, věrný psychopat Micheletto (Sean Harris je fakt umí), šikulka Lukrézie... 2. SÉRIE_o 100% lepší! Zvyšuji hodnocení. Konečně trocha té vášně a zvrhlosti! Už nikdy nebudu mít chuť na neapoleskou omáčku...

Střihoruký Edward (1990)

Rozkošný pastelově šerosvitný doják o nůžkách místo rukou, jizvách a síle lásky.

Poslední pevnost (2001)

Ach bóže, to snad ani není pravda. Podle Poslední pevnosti by se dal definovat patos. Ale přijde mi jaksi čistší než třeba Zelená míle (neříkám, že méně úchylná...). Redford má coby ex-generál takovou důstojnost a chlapáckou aureolu, že se mi na něj dobře koukalo, i když zápletka a zbytek filmu nestáli za nic. Ale nikomu jinýmu bych to nesežrala ;). PS: Nějak jsem nepochopila důvod vzniku toho filmu - kromě McCainovské role pro Roberta... že by metafora "já odtud ty neřády vymetu", před rozjezdem kampaně k prezidenským volbám, v nichž starý veterán nakonec prohrál s Obamou? No, asi ne...

Camille (2008)

Mrtvá nevěsta jede s Francem k Niagáře, cestou potká rodeo, Carrandina s modrým koněm a celé je to ujetě romantické. Absurdní zvlástnůstka.

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Náhodou to bylo fajn pokoukání. Vyžilé britské hvězdy všeho druhu, popové i milovnické, mají své nepopiratelné kouzlo :). A Drew je taky roztomilá. Akorát už jsem zapomněla, o co že tam šlo...