Cold Brook (2018)

Povedená celovečerní duchařská epizoda Věřte-nevěřte s báječným obsazením. Můj oblíbenec Will Fichtner konečně dostal hlavní roli!

Lekce (2014)

Učitelky to nemají lehké (věřte, něco o tom vím). A Naděžda, jako zásadová, přísná a spravedlivá bulharská učitelka, to má vyloženě těžké... Ve třídě zloděj, agentura jí dluží prachy, do toho zjistila, že má exekutor díky manželovi vzít její rodině střechu nad hlavou, a do toho aby ještě řešila zabloknuté čakry vypatlané bárbíny, co pobláznila jejího senilního otce... A to je teprv začátek! Zkrátka sociální drama jako břitva. Margita Gosheva v hlavní roli byla boží!

Nezlomný (2014)

Životopis olympionika Louise Zamperiniho od autorky Seabiscuit jsem před lety zhltla jedním dechem. Pořádně s člověkem zacloumá, podobně jako ty další s osudovým průsečíkem v japonských lágrech (např. Koleje osudu, Říše slunce nebo  tento, se Zamperiniho v lecčems paralelní). Filmovému zpracování jsem se dlouho vyhýbala. Louisův příběh se totiž dá zcela oprávněně pojmout: A) jako křesťanská agitka o napraveném hříšníkovi, B) jako gore horor o oběti sadistického úchyla nebo C) jako sportovně-dobrodružný spektákl s přístupností od 12 let. V rámci varianty "cé" to dopadlo dobře. Krásná kamera, výběr herců, je tu letecký souboj, člun ztracený v oceánu, žraloci, "uhelná" epizoda s téměř realistickou, téměř depresivní atmosférou... Nevadí, že Jack O'Connell má se Zamperinim typově podobné akorát ty ušoplesky a Miyavi se skutečným Watanabem už vůbec nic. V překladu se ale bohužel ztratilo to nejdůležitější, tedy co Louise se svým tvrdě vybojovaným životem udělal. Nejtěžší boj ho čekal až doma, po válce, kdy se málem utopil v alkoholu, depresích a plánech na pomstu. V záchvatu skoro uškrtil svou milovanou ženu. Ta ho časem přivedla k určitému smíření a k církvi. Celý společný život věnovali sportovní výchově dětí z neperspektivního prostředí, z jakého pocházel i on sám. A odkaz, který po sobě ve věku téměř sta let zanechal - nikoli jen to, že ty hrůzy přežil - určitě stál za zmínku...

Zlaté kapradí (1963)

Temně laděná pohádka pro dospělé (děti bych jí fakt neděsila). Jura je ovčák - tak trochu do větru - Lesanka zase bývalá víla... A víc vám nepovím, podívejte se sami!

Endeavour (2012) (seriál)

U britských krimi seriálů je laťka nastavená proklatě vysoko. A Endevour je i v té obrovské konkurenci skvostem. Předchází slavnému Inspektoru Morseovi, kterého nám představuje v počátcích kariéry. Skvělé obsazení, vybroušený scénář, atmosféra po anglicku tlumených 60. let a starého Oxfordu, krásná, nezaměnitelná hudební složka - a pak ono cosi navíc. Nezjednodušený, hluboký a trochu melancholický odraz lidské podstaty v empatickém pohledu Shauna Evanse v hlavní roli. Pro mě představuje určitý protilék na chlad severského thrilleru, který nám zalézá do kostí už sakra dlouho.

Anděl svádí ďábla (1988)

Kdo je ta éterická bytost? Kubelíková Oldřiška, známá rajda z Plzně.

Kawasakiho růže (2009)

O nestálé povaze kolektivní paměti, vině, těch, kdo házejí kamenem, těch, kdo uhýbají a těch, kteří střádají detaily jako sadu naostřených nožů.

Rezistence (2015)

Je-li tím jediným, co má na super drahé akční sci-fi šťávu, závěrečná píseň... je to fakt průšvih.

Svobodný svět (2007)

S filmy Kena Loache můžete mít spoustu problémů, jedno jim však upřít nelze: silný sociální náboj. A upřímně míněnou péči o spravedlnost. Tady je na paškálu drsný trh s lacinou pracovní silou na britských ostrovech.

Snídaně na Plutu (2005)

Duhová laskonka se čtyřlístkem něžně poprášená LSD.